Katar wywołany wysiłkiem fizycznym
Katar wywołany wysiłkiem fizycznym (exercise-induced rhinitis, EIR) to przypadłość, która dotyka przede wszystkim sportowców. Ten rodzaj kataru występuje zarówno u alergików, jak i osób niecierpiących na schorzenia alergiczne. Głównym objawem kataru wywołanego wysiłkiem fizycznym jest nadmiar wydzieliny z nosa, ale mogą pojawić się również inne symptomy: zatkany nos, rzadka wydzielina z nosa, kichanie, łzawienie i świąd oczu oraz nosa. Objawy te są uciążliwe dla sportowców i mogą negatywnie wpływać na osiągane przez nich wyniki.
1. Przyczyny i objawy kataru wywołanego ćwiczeniami fizycznymi
W literaturze medycznej pojawiło się stosunkowo niewiele wzmianek na temat tego typu kataru, a jego przyczyny nie są do końca znane. Wiele wskazuje na to, że katar wywołany wysiłkiem fizycznym ma najwięcej wspólnego z katarem naczynioruchowym, związanym ze zmianami temperatury i wilgotności, spożyciem alkoholu, wdychaniem dymu oraz niektórych zapachów. Obydwa rodzaje kataru są powiązane ze zwiększoną aktywnością neuronalną w obszarach mózgu odpowiedzialnych za przepływ krwi do błony śluzowej nosa. Naukowcy są zdania, że zwiększony przepływ krwi do śluzówki nosa może prowadzić do nadmiernego wydzielania śluzu lub wzrostu wrażliwości na substancje drażniące, który objawia się zatkanym nosem, świądem nosa i oczu, a także łzawieniem.
Diagnozę kataru wywołanego wysiłkiem fizycznym stawia się zwykle po eliminacji potencjalnych przyczyn kataru (infekcji wirusowych i alergii) oraz innych rodzajów kataru. Rozpoznanie EIR powinno następować tylko wtedy, gdy u danej osoby występują chroniczne objawy, nasilające się podczas ćwiczeń fizycznych, bez względu na warunki atmosferyczne.
2. Jak leczyć katar wywołany wysiłkiem fizycznym?
Wzrost aktywności ruchowej stanowi jeden z elementów leczenia innych typów kataru, ale w przypadku kataru wywołanego wysiłkiem fizycznym częstsze ćwiczenia mają odwrotny skutek. W leczeniu tej przypadłości najlepsze efekty przynoszą leki antyhistaminowe, immunoterapia oraz leki podawane doustnie, dożylnie lub domięśniowo. Przyjmowane przez sportowców środki nie mogą naruszać regulacji antydopingowych.
Jednym z głównych problemów związanych z katarem wywołanym wysiłkiem fizycznym jest wczesne rozpoznanie tej dolegliwości. Objawy kataru są bowiem niespecyficzne i mogą wskazywać na wiele innych zaburzeń, infekcji wirusowych oraz schorzeń alergicznych. W takiej sytuacji ryzyko postawienia błędnej diagnozy i wdrożenia niewłaściwego leczenia jest wysokie. Naukowcy podkreślają, że symptomy tej postaci kataru mogą nasilać się w związku z astmą wysiłkową lub skurczem oskrzeli – istnieje prawdopodobieństwo, że przypadłości te mają swój udział w etiologii kataru wywołanego wysiłkiem fizycznym. Z tego powodu leczenie skurczu oskrzeli oraz astmy wysiłkowej może mieć ogromne znaczenie w leczeniu i profilaktyce kataru wywołanego ćwiczeniami. Natomiast u pacjentów z alergią, którzy zmagają się z katarem pojawiającym się w związku z wysiłkiem fizycznym kluczowe jest podjęcie terapii alergii.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.