Kątnik domowy - wygląd, ugryzienie, gdzie się ukrywa, czy go zwalczać
Kątnik domowy to jeden z najczęściej występujących pająków w Polsce. Wiele osób na widok pająka reaguje przerażeniem, szczególnie gdy napotka wyjątkowo duży okaz. Kątnik domowy może mieć 1-1,8 centymetra wielkości, a jego ugryzienie zalicza się do bardzo bolesnych. Co warto wiedzieć o kątniku domowym?
1. Czym jest kątnik domowy?
Kątnik domowy to pająk z rodziny lejkowcowatych, który występuje na całym świecie, poza Antarktydą. W Polsce najczęściej można spotkać kątnika domowego mniejszego (Tegenaria domestica) oraz kątnika domowego większego (Eratigena atrica).
2. Jak wygląda kątnik domowy?
Kątnik domowy mniejszy ma gładką, twardą powłokę na grzbiecie, pokrytą czarnymi liniami, które układają się w niedokończony X. Odnóża są pokryte wieloma, drobnymi włoskami. Kątnik mniejszy osiąga wielkość od 1 do 1,2 centymetra, zwykle można go zauważyć w kątach mieszkania.
Kątnik domowy większy może mieć 1,8 centymetra wielkości i 8 centymetrów szerokości odnóży. Samice są większe od samców. Kątnik większy ma brązowo-szarą barwę i widoczną żółtą plamę na grzbiecie. Na odwłoku można zauważyć włoski, które reaguję na drgania otoczenia.
3. Ugryzienie kątnika domowego jest groźne?
Kątniki domowe nie lubią ludzi, ale atakują jedynie gdy się boją i czują zagrożenie, na przykład w trakcie próby ich złapania. Ugryzienie przez kątnika domowego bardzo boli, zwykle na skórze pojawia się zaczerwienienie i świąd, który może utrzymywać się nawet przez kilka dni.
Osoby uczulone na jad pająków powinny zgłosić się do lekarza, jeżeli wystąpią problemy z oddychaniem, duszności i opuchlizna w okolicy szyi. Kątniki domowe nie przenoszą chorób.
Zobacz także:
4. Gdzie najczęściej ukrywa się kątnik domowy?
Kątniki domowe wiją pajęczyny w ciemnych miejscach, zwykle można spotkać je w piwnicy, garażu lub na strychu. Często wybierają kąty pomieszczenia lub miejsca pod nieużywanymi meblami.
Niekiedy tworzą one kokony pod sufitem lub za półkami. Kątniki preferują ciepłe i suche miejsca, ale zdarza się, że rozwijają pajęczyny również w ogrodzie lub na działce.
5. Czy kątnika domowego należy zwalczać?
Kątniki domowe nie są niebezpieczne, gryzą jedynie w sytuacji zagrożenia i nie wywołują szkód. Kątnik usuwa owady w domu, zjada muchy i meszki. Najlepiej pająka delikatnie wziąć w chusteczkę i wynieść z pomieszczenia. Osoby, które panicznie boją się pająków decydują się na opryskanie mieszkania preparatami owodobójczymi.
6. Jakie pająki mogą pojawić się w domu?
- nasosznik trzęś - jego ciało jest niemal przezroczyste, pająk jest mniejszy od kątników, buduje nieregularne pajęczyny.
- sidlisz piwniczny - ugryzienie bardzo boli, sidlisz zwykle mieszka w piwnicy lub na strychu, może mieć 1,5 cm wielkości,
- zyzuś tłuścioch - ma wielkość około 8 mm, butuje na strychu lub w piwnicy,
- kosarz - nie jest pająkiem, ale go przypomina, nie posiada gruczołów z jadem.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.