Trwa ładowanie...

Kazimierz Kutz chorował na raka prostaty. Zobacz, co warto wiedzieć o tej chorobie

Avatar placeholder
19.12.2018 08:37
Kazimierz Kutz chorował na raka prostaty
Kazimierz Kutz chorował na raka prostaty (123rf.com)

Rak prostaty to jeden z najczęściej występujących nowotworów wśród mężczyzn. Chorował na niego m.in. Kazimierz Kutz. Reżyser i parlamentarzysta zmarł w wieku 89 lat. Co warto wiedzieć na temat raka prostaty?

1. Rak prostaty - ryzyko zachorowania

Każdego roku w Polsce diagnozuje się ok. 15 tysięcy przypadków raka prostaty, a ponad 5 tysięcy mężczyzn dotkniętych tą chorobą umiera. Z roku na rok rozpoznawanych jest coraz więcej przypadków nowotworów prostaty, ale wynika to z faktu wzrostu świadomości zdrowotnej społeczeństwa i zwiększenia się liczby mężczyzn zgłaszających się do urologa z powodu dolegliwości lub w ramach badań profilaktycznych.

Wśród czynników ryzyka zachorowania na raka prostaty wymienia się wiek pacjenta i skłonności genetyczne. Im starszy mężczyzna, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania. Średni wiek wykrywania raka prostaty u mężczyzn wynosi 71 lat.

Jeśli w rodzinie wystąpiły przypadki raka prostaty u krewnych pierwszego stopnia, to ryzyko zachorowania również jest większe.

2. Rak prostaty - objawy

Zobacz film: "Nieoczywiste objawy raka prostaty"

Rak prostaty rozwija się bardzo powoli. Od momentu pojawienia się pierwszych komórek nowotworowych do ukształtowania się guza o objętości 1 ml może minąć nawet 10 lat. Czas podwojenia liczby komórek nowotworu może wynosić kolejne 4 lata. We wczesnym stadium nowotwór rozwija się tylko w obrębie stercza. Wraz z rozwojem choroby pojawiają się nacieki na tkankach otaczających prostatę i tworzą się przerzuty do węzłów chłonnych i narządów odległych.

Objawy raka prostaty są różne, w zależności od tego, jak bardzo zaawansowany jest guz. Zwykle symptomami są:

  • częste oddawanie moczu, szczególnie w nocy,
  • trudności w oddawaniu moczu - słaby lub przerywany strumień,
  • wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza.

W przypadku zaawansowanego rozrostu guza może występować krwiomocz, uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu, nietrzymanie moczu, bóle w podbrzuszu, zaburzenia wzwodu, bóle w okolicy krocza i lędźwi, krew w spermie, bóle i krwawienie z odbytu.

3. Rak prostaty - leczenie

W przypadku raka prostaty leczenie uzależnione jest od stopnia zaawansowania nowotworu. Warunkiem całkowitego wyleczenia raka prostaty jest wczesne rozpoznanie choroby. Niestety, w Polsce nawet 30 proc. przypadków nowotworu wykrywa się w stadium zaawansowanym. Duże znaczenie odgrywa tutaj profilaktyka. Mężczyźni, którzy ukończyli 50. rok życia, powinni regularnie poddawać się badaniom urologicznym i oznaczaniu stężenia PSA w surowicy.

W leczeniu raka prostaty wykorzystuje się kilka metod. Leczenie chirurgiczne polega na całkowitym wycięciu prostaty razem z pęcherzykami nasiennymi i węzłami chłonnymi miednicy. Leczenie może też obejmować napromienianie stercza z pól zewnętrznych lub radioterapię.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze