Trwa ładowanie...

Keratometria – wskazania, przebieg, przygotowanie

 Katarzyna Kurek
16.09.2022 17:13
Keratometria jest nieinwazyjnym, bezbolesnym badaniem
Keratometria jest nieinwazyjnym, bezbolesnym badaniem (Adobe Stock)

Keratometria jest nieinwazyjnym badaniem, wykonywanym w celu zmierzenia krzywizny i mocy łamiącej się rogówki. Dzięki temu badaniu okulista jest w stanie m.in. rozpoznawać u pacjentów astygmatyzm. W jakich jeszcze przypadkach wykorzystuje się keratometrię? Jak przebiega badanie i jak się do niego odpowiednio przygotować?

spis treści

1. Co to jest keratometria?

Keratometria (oftalmometria) jest jednym z podstawowych badań okulistycznych. Pozwala dokonywać pomiaru krzywizny i mocy łamiącej się rogówki w poszczególnych południkach. Keratometria jest w pełni bezpieczna, bezbolesna i nieinwazyjna.

Wyróżnić można dwa rodzaje badania:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Zabiegi korekcji wad wzroku"
  • Keratometria ręczna – w badaniach manualnych wykorzystywany jest keratometr (oftalmometr Javala). Wykorzystuje się też keratoskop (krążek Placido), który pozwala obserwować kształt odbić okręgów w rogówce oka.
  • Keratometria komputerowa – badanie nazywane jest także topografią rogówki lub wideokeratografią. Wykonywane jest przy pomocy wideokeratografu komputerowego (cyfrowego).

2. Wskazania do keratometrii

Keratometria rogówki najczęściej wykonywana jest w celu sprawdzenia wady wzroku, jaką jest astygmatyzm. Astygmatyzm, czyli niezborność to wada układu optycznego, która sprawia, że widziany przez pacjenta obraz jest nieostry i zniekształcony. Inne wskazania do keratometrii:

  • dobór soczewek kontaktowych i określanie wad wzroku,
  • przygotowanie do laserowej korekcji wad wzroku,
  • ocena uzyskanych zmian krzywizny rogówki po zabiegach laserowej korekcji wzroku,
  • przygotowanie do operacji zaćmy (pomiar mocy układu optycznego oka i mocy sztucznej soczewki),
  • diagnozowanie deformacji rogówki powstałych w wyniku urazu lub po zabiegach okulistycznych,
  • rozpoznawanie niektórych chorób rogówki – rogówka olbrzymia, rogówka kulista, rogówka płaska, rogówka mała, twardówkorogówka, stożek rogówki.

3. Jak przebiega badanie?

Keratometria oka jest całkowicie bezinwazyjna i bezpieczna. Badanie przeprowadzane jest podczas wizyty w gabinecie okulistycznym. W jego trakcie pacjent pozostaje w pozycji siedzącej. Cała procedura jest dla badanego zupełnie bezbolesna.

W badaniu z wykorzystaniem oftalmometru pacjent opiera swoje czoło na podpórkach aparatu. Dzięki czemu może utrzymać głowę w stabilnej pozycji na czas badania. W tym samym czasie okulista może obserwować obraz figur odbitych z powierzchni rogówki jak od zwierciadła wypukłego.

Badanie pozwala lekarzowi zaobserwować ewentualne zniekształcenia i nieregularności krzywizny rogówki. Okulista ma możliwość ocenić stopień astygmatyzmu rogówkowego, promień krzywizny i kierunki głównych południków.

4. Przygotowanie do keratometrii

Na keratometrię należy zgłosić się o umówionej godzinie, bez soczewek kontaktowych, gdyż utrudniają one przeprowadzenie badania. Jeśli jest to konieczne, na wizytę okulistyczną należy zabrać wyniki wcześniejszych badań.

Jeżeli wskazaniem do keratometrii było przygotowanie do zabiegu operacyjnego, konieczna jest dłuższa przerwa w noszeniu soczewek kontaktowych. Soczewki uciskają bowiem rogówkę, przez co mogą zaburzyć pomiar krzywizny.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze