Trwa ładowanie...

Kiedy ręka staje się zbyt krótka...

 Sylwia Stachura
26.11.2018 10:37
Kiedy ręka staje się zbyt krótka...
Kiedy ręka staje się zbyt krótka...

Artykuł powstał przy współpracy z marką Varilux

Skończyłeś 40 lat i niezbyt wyraźnie widzisz z bliska? Prawdopodobnie jesteś prezbiopem. Ta dziwnie brzmiąca nazwa nie jest chorobą, lecz dolegliwością typową dla osób w dojrzałym wieku. Z upływem lat twoje oczy widzą słabiej z bliska. Co jest tego objawem? Wyciągasz coraz dalej rękę z gazetą, książką czy telefonem, aby zobaczyć drobną czcionkę. A w pewnym momencie twoja ręka staje się zbyt krótka! Prezbiopia właśnie dlatego nazywana jest też „syndromem długiej ręki”.

1. Kiedy prezbiopia przeszkadza najbardziej?

Problemy ze wzrokiem często dotykają osoby po 40 roku życia
Problemy ze wzrokiem często dotykają osoby po 40 roku życia
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Prezbiopia staje się szczególnie uciążliwa, gdy patrzysz na różne odległości. A takich sytuacji w ciągu dnia jest przecież bardzo wiele. Gdy oglądasz film w telewizji, zdarza ci się zerkać na ekran komórki. Kiedy robisz codziennie zakupy, patrzysz w dal na alejki sklepowe, by chwilę później czytać tekst na etykiecie. Prowadząc samochód, obserwujesz drogę i w tym samym czasie spoglądasz na deskę rozdzielczą.

W takich przypadkach osoby z prezbiopią nie wszystko są w stanie zobaczyć wyraźnie. Ci, którzy noszą okulary do bliży, widzą zamazany obraz z daleka. Jeśli zaś noszą szkła do dali, nie mogą dostrzec szczegółów z bliska. Część osób używa dwóch par okularów, lecz ich ciągłe zmienianie nie jest przecież wygodne.

2. Szkła progresywne – rozwiązanie dla prezbiopów

Szkła progresywne to doskonałe rozwiązanie dla wielu osób
Szkła progresywne to doskonałe rozwiązanie dla wielu osób

Trudności z widzeniem po 40. roku życia są naturalne, lecz nie wolno ich bagatelizować. Po zauważeniu pierwszych objawów należy udać się do okulisty. Specjalista wykona niezbędne badania, postawi diagnozę i wskaże sposób na polepszenie jakości widzenia.

Skutecznym rozwiązaniem dla osób z prezbiopią są okulary ze szkłami progresywnymi. Zostały stworzone specjalnie dla osób po czterdziestce i gwarantują wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Można je więc nosić cały czas i dzięki temu cieszyć się odpowiednią ostrością widzenia.

3. Jakie szkła wybrać?

Dobór odpowiednich szkieł jest niezwykle istotny
Dobór odpowiednich szkieł jest niezwykle istotny

Szkła progresywne dopasowuje się do indywidualnych potrzeb, wynikających nie tylko z twojego wieku. Warto, byś poinformował optyka o swoim stylu życia, o tym, jak często i dużo czytasz, korzystasz z komputera czy kierujesz autem.

W ofercie producentów znajduje się wiele rodzajów szkieł progresywnych, dopasowanych do stylu życia ich użytkowników. Bardzo duży wybór oferuje np. marka Varilux. Kierowcy, którzy chcą dobrze widzieć deskę rozdzielczą i bez problemu obserwować sytuację na drodze, mogą skorzystać z Varilux RoadPilot. Dostępne są też szkła Varilux Digitime dla wszystkich, którzy spędzają wiele godzin przed cyfrowymi ekranami. W ofercie znajdują się również szkła polaryzacyjne Varilux Xperia, które sprawdzają się przy ostrym słońcu. Varilux Transitions chronią zaś wzrok przed zmiennymi warunkami oświetleniowymi. W ofercie są też lekkie i wytrzymałe Varilux SunMax Sport dla miłośników aktywności fizycznej.

Dzięki nowoczesnym soczewkom progresywnym prezbiopia przestała być problemem. Można wyraźnie i ostro widzieć na każdą odległość, bez konieczności zmiany okularów. To wygodne rozwiązanie sprawia, że także po czterdziestce, dzięki jednej parze okularów, możesz się cieszyć dobrym wzrokiem.

Dowiedz się więcej na Varilux.pl i Facebooku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze