Kiedy szczepionki przeciwko COVID-19? Jest odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia
Zgodnie z obietnicami resortu zdrowia, szczepionki przeciwko COVID-19 miały dotrzeć do Polski w dwóch partiach, z czego pierwsza do 15 października. Pacjenci jednak w dalszym ciągu nie mają możliwości rejestracji na szczepienie.
1. Milion szczepionek do końca miesiąca
W Polsce nie ma dostępu do refundowanych szczepień przeciwko COVID-19 od początku sezonu infekcyjnego. W aptekach pojawił się, co prawda, preparat marki Pfizer, jednak, jako że Pfizer nie stanął do ministerialnego przetargu, szczepionka ta jest odpłatna i kosztuje ok. 500 zł.
W obliczu braku dostępności preparatu, Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że odkupi nadwyżkę preparatów od Łotwy. W międzyczasie rozstrzygnięto także przetarg, który wygrała Moderna. Pierwsza transza 300 tys. preparatów miała zostać dostarczona do Polski do 15 października, a pozostałe 700 tys. zamówionych szczepionek – do końca października. Jak podkreślało MZ, milion szczepionek to liczba, która została przewidziana na okres od października do końca lata przyszłego roku.
Pacjenci jednak skarżą się, że w dalszym ciągu nie mogą umówić się na szczepienie – ani przez rejestrację w swojej placówce, ani przez scentralizowane Internetowe Konto Pacjenta. Sami również próbowaliśmy umówić się na szczepienie na COVID-19, ale odprawiono nas z kwitkiem.
2. Kiedy będzie można zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19?
O to, kiedy pacjenci będą mogli się zapisać na szczepienie, zapytaliśmy Jakuba Gołębia, rzecznika Ministerstwa Zdrowia.
"W tym tygodniu sukcesywnie będą wystawiane skierowania. Od końca tygodnia będzie już się można umawiać na szczepienia. Szczepionki są już rozprowadzane do punktów" - pisze rzecznik w odpowiedzi na naszą wiadomość.
Dziś, tj. 21 października, pojawił się oficjalny komunikat MZ w sprawie szczepionek.
Przypominamy, wchodzący obecnie do aptek preparat został zaktualizowany o dominujące obecnie szczepy.
- W chwili obecnej zarówno w Polsce, jak i na świecie dominującym wariantem jest raczej Omicron JN.1, z którego wywodzą się inne podwarianty wzbudzające zainteresowanie, m.in. te zaliczane do grupy określanej mianem FLiRT - wskazuje w rozmowie z WP abcZdrowie Marek Waszczewski, rzecznik GIS.
Wiemy także, że w Polsce jest już obecny wariant XEC, jednak nie jest on jeszcze mutacją dominującą wśród zakażonych.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.