Trwa ładowanie...

Kiedy warto wykonać badanie CRP?

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 10.08.2021 12:20
Wynik badania CRP może wyjaśnić przyczynę infekcji
Wynik badania CRP może wyjaśnić przyczynę infekcji (123RF)

Kaszel, katar, gorączka – te same objawy daje zarówno infekcja wirusowa, jak i bakteryjna. Sposób ich leczenia jest jednak inny. Tylko jak je odróżnić? Z pomocą przyjść może badanie białka C-reaktywnego, czyli CRP.

spis treści

Za zdecydowaną większość infekcji odpowiadają wirusy. To one wywołują szereg przykrych dolegliwości, z którymi jednak można sobie poradzić sięgając po naturalne specyfiki lub leki dostępne bez recepty.

Z kolei infekcja bakteryjna wymaga leczenia antybiotykiem. I mimo że wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, i tak decyduje się sięgnąć po tę grupę leków w trakcie choroby o podłożu wirusowym. W ten sposób nie tylko osłabiamy organizm, ale też przyczyniamy się do tego, że bakterie stają się oporne na antybiotyki i mogą wywołać cały wachlarz trudnych do wyleczenia zakażeń.

1. Interpretacja wyniku badania CRP

Zobacz film: "Domowe sposoby na grypę i przeziębienie"

Sposobem na odróżnienie przyczyn infekcji jest zbadanie poziomu białka c-reaktywnego (CRP) w organizmie. Jest to białko osocza z grupy tzw. białek ostrej fazy. Jest produkowane przez wątrobę, a jego poziom wzrasta w przypadku infekcji.

Stężenie CRP w organizmie uzależnione jest od wielu czynników, m.in. od płci, rasy, wieku czy masy ciała. Jego wartość będzie wyższa u osób palących papierosy lub przyjmujących leki, np. betablokery, statyny.

U osoby zdrowej stężenie CRP nie przekracza 5 mg/l. Gdy osiągnie poziom powyżej 10 mg/l można podejrzewać, że w organizmie toczy się proces zapalny.

Najwyższe stężenie CRP daje się zauważyć wówczas, gdy za chorobę odpowiadają bakterie Gram-ujemne. W takiej sytuacji jego wartość może przekroczyć 500 mg/l.

Z kolei niski poziom CRP może wskazywać na nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby.

Badanie CRP jest ponadto pomocne w diagnozowaniu chorób autoimmunologicznych, np. tocznia rumieniowatego, chorób nowotworowych (białaczki) oraz chorób serca.

2. Gdzie wykonać badanie CRP?

By określić stężenie poziomu CRP w organizmie wystarczy proste badanie krwi. W prywatnym laboratorium kosztuje ono ok. 15-20 złotych. By je wykonać, nie trzeba być na czczo.

Od niedawna poziom białka C-reaktywnego można zbadać również w warunkach domowych. W aptekach dostępny jest test, który pozwoli sprawdzić, jaka jest prawdopodobna przyczyna infekcji. Badanie jest niezwykle proste. Wystarczy nakłuć palec specjalnym przyrządem dołączonym do testu, a następnie pobrać mikropipetą kroplę krwi (10 µl) i zmieszać ją w plastikowej probówce ze specjalnym płynem. 4 krople tak przygotowanego roztworu nanosi się na test. Po 5 minutach można odczytać wynik.

Jeśli będzie on wskazywał na chorobę wirusową, wówczas zaleca się odpoczynek oraz powtórzenie badania za kilka dni.

Jeśli jednak wynik testu będzie sugerował zakażenie bakteryjne, wskazana jest konsultacja z lekarzem. W takiej sytuacji konieczne może okazać się podanie antybiotyku.

Domowy test tego rodzaju kupić można w aptece za około 30 złotych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze