Trwa ładowanie...

Kilkudniowe złe samopoczucie po alkoholu – przyczyny i leczenie

Avatar placeholder
12.06.2023 18:36
Kilkudniowe złe samopoczucie po alkoholu to typowy skutek konsumpcji napojów procentowych.
Kilkudniowe złe samopoczucie po alkoholu to typowy skutek konsumpcji napojów procentowych. (Adobe Stock)

Kilkudniowe złe samopoczucie po alkoholu to typowy skutek konsumpcji napojów procentowych. Klasyczny kac to nie tylko dolegliwości ze strony układu pokarmowego i ból głowy, ale także inne symptomy, które utrudniają funkcjonowanie. Co jest tego przyczyną? Jak poprawić samopoczucie po alkoholu?

spis treści

1. Co oznacza kilkudniowe złe samopoczucie po alkoholu?

Kilkudniowe złe samopoczucie po alkoholu to konsekwencja spożywania napojów procentowych. Ich picie sprawia, że w organizmie obecny jest alkohol etylowy oraz jego metabolit aldehyd octowy. To substancja jeszcze bardziej toksyczna niż sam etanol.

Kilkudniowe złe samopoczucie po alkoholu obejmuje takie objawy jak:

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Kilkudniowe złe samopoczucie po alkoholu - przyczyny

Klasyczny kac może trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin. Odpowiada za to zatrucie organizmu aldehydem octowym, a także hipoglikemia, odwodnienie, niedobór glutaminy i witaminy B12. Ma to związek z obecnością etanolu.

Metabolizm alkoholu etylowego do kwasu octowego odbywa się głównie w wątrobie, gdzie jest on przekształcany do aldehydu octowego (zaledwie kilka procent etanolu jest wydalanych z moczem lub poprzez drogi oddechowe, pozostałą część organizm ludzki metabolizuje).

W dużym uproszczeniu proces ten polega na przemianie alkoholu etylowego w aldehyd octowy za pomocą enzymu dehydrogenazy alkoholowej, a następnie dzięki dehydrogenazie acetaldehydowej w kwas octowy.

Ponieważ etanol jest zwykle spożywany w ilościach większych niż te, które mogą być metabolizowane przez komórki wątroby na bieżąco, pojawiają się typowe objawy, charakterystyczne zarówno dla upojenia alkoholowego, jak i kaca.

Nie bez znaczenia jest, że alkohol etylowy hamuje działanie wazopresyny, która jest hormonem odpowiedzialnym za zwrotne wchłanianie wody w nerkach. To powoduje zwiększoną diurezę, to jest oddawanie moczu w większych ilościach, co z kolei może prowadzić do odwodnienia organizmu.

Przyczyną gorszego samopoczucia jest także powstający kwas mlekowy, który prowadzi do obniżenia pH, czyli zakwaszenia naszego organizmu.

3. Od czego zależy samopoczucie po alkoholu?

Złe samopoczucie po większej ilości alkoholu to norma. Zdarza się jednak, że pojawia się także złe samopoczucie po małej ilości alkoholu (za kaca odpowiadają nawet minimalne ilości metanolu w alkoholu). Dlaczego? Przede wszystkim zależy to od wielu czynników osobniczych, takich jak wiek, płeć, waga, stan zdrowia czy wypełnienie żołądka.

Za bardzo złe samopoczucie po alkoholu może odpowiadać także rodzaj trunku. Ma to związek z obecnością nie tylko etanolu, ale i takich związków jak propanole, glikole, aceton czy taniny powstające wskutek fermentacji napojów alkoholowych. Tym samym bardziej łagodne dla organizmu niż piwo, wino, wódka gatunkowa (whisky, gin, brandy, rum) są napoje na bazie alkoholu rektyfikowanego (wódki czyste, gin, ale i białe wino).

4. Złe samopoczucie po alkoholu - co robić?

Na intensywność, ale i okres dokuczliwości przykrych objawów wpływa nie tylko aktywność enzymów metabolizujących alkohol i aldehyd octowy w wątrobie, ale i działania dążące do przywrócenia równowagi w organizmie.

Złe samopoczucie po alkoholu przez kilka dni ma fatalny wpływ na jakość funkcjonowania i komfort życia (u niektórych osób pojawia się uczucie umierania na kacu),). Co robić, by sobie pomóc?

Popularne sposoby na lepsze samopoczucie po alkoholu to:

  • wypicie szklanki soku pomidorowego lub pomarańczowego, filiżanki słodzonej herbaty z cytryną, kubka kawy,
  • zadbanie o optymalne nawodnienie organizmu i uzupełnienie elektrolitów oraz witamin. Oprócz picia niegazowanej wody mineralnej można sięgnąć po elektrolity lub zażyć magnez lub potas i witaminę C (ma działanie antyoksydacyjne wspierające łagodzenie skutków zatrucia alkoholowego). Kwas askorbinowy jest dostępny w postaci tabletek musujących, kapsułek czy tabletek do połknięcia,
  • wzięcie prysznica z gorącą i zimną wodą na przemian,
  • wyspanie się,
  • dotlenienie organizmu. Dobrym pomysłem jest wyjście na świeże powietrze,
  • jedzenie lekkostrawnych posiłków. Ważna jest regeneracja żołądka po alkoholu i nieobciążanie układu pokarmowego,
  • zażycie tabletki na kaca.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze