Kiretaż otwarty – charakterystyka, skutki uboczne, zalecenia, higiena
Kiretaż to zabieg związany z chorobami przyzębia. Polega na oczyszczaniu kieszonek przyzębnych z kamienia nazębnego. Przeprowadza się dwa rodzaje: kiretaż otwarty lub zamknięty, zależy to od tego jak głębokie są kieszonki przyzębne.
1. Co to jest kiretaż otwarty?
Kiretaż otwarty polega na oczyszczeniu korzeni w przypadku bardzo głębokich kieszeni. Jest to zabieg bardziej inwazyjny i wiąże się z przecięciem, odsunięciem dziąsła oraz powierzchni korzeni. Następnie podczas zabiegu kiretażu otwartego stomatolog przystępuje do wyczyszczenia kieszonek trzyzębnych z kamienia nazębnego. Po zakończeniu oczyszczania, usunięciu kamienia nazębnego oraz wygładzeniu powierzchni korzenia, odsłonięte dziąsła zamyka się szwami. Kiretaż otwarty wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki całkowitemu odsłonięciu kieszeni stomatolog zyskuje swobodny dostęp do korzenia zęba oraz otaczającej go kości. Jeżeli stan zapalny był bardzo silny i doszło do ubytków kostnych, stomatolog uzupełnia je przy pomocy materiału kościozastępczego.
2. Skutki uboczne kiretażu
Po ustąpieniu znieczulenia może wystąpić dyskomfort związany z objawami po kiretażu otwartym. W związku z tym, że zabieg polega na nacięciu dziąsła, może wystąpić obrzęk. Skutkiem ubocznym kiretażu otwartego jest również zasinienie oraz przebarwienie wargi czy policzka. Pojawić się może również czasowa utrata czucia w operowanym miejscu oraz niewielkie krwawienie w związku z nacięciem. Zdarza się również, że zęby po zabiegu wykazują dużą nadwrażliwość na zimne i ciepłe napoje czy posiłki. W niektórych przypadkach może występować tymczasowa ruchomość zębów.
3. Przekrwienie dziąseł
W celu skrócenia czasu rekonwalescencji i zminimalizowania dolegliwości po kiretażu otwartym, pacjent powinien przestrzegać zaleceń lekarza. Przede wszystkim należy unikać gwałtownego pochylania się, ponieważ może to skutkować przekrwieniem dziąseł. Należy unikać stresu i utrzymywać niższe ciśnienie tętnicze, gdyż zmniejsza to krwawienie i przyspiesza gojenie ran. Zaleca się, aby przynajmniej jeden dzień po kiretażu otwartym przeznaczyć na odpoczynek, bez wysiłku i poświęcić go na wyciszenie organizmu. Bezwzględnie przyjmować leki przeciwbólowe i antybiotyki przepisane przez lekarza. Bezpośrednio po kiretażu otwartym można zażyć pierwsze środki przeciwbólowe, ale absolutnie nie należy zażywać aspiryny. Przez pierwsze dwie doby po kiretażu otwartym nie wolno spożywać alkoholu ani palić papierosów. Gdy pojawi się obrzęk, można stosować zimne okłady, nie dłużej niż 15 minut i należy zrobić dłuższą przerwę w kolejnym. Przez około tydzień od zabiegu trzeba stosować miękka i półpłynną dietę, szczególnie unikać gryzienia i żucia twardych pokarmów.
Zobacz także:
4. Masowanie dziąseł
Bezpośrednio po wykonaniu kiretażu otwartego należy stosować bardzo miękką i specjalną szczoteczkę do zębów przeznaczoną dla osób po zabiegach chirurgicznych. Należy również ograniczyć powierzchnię szczotkowania do koron zębów. Dopiero po około 10 do 14 dni po kiretażu otwartym można delikatnie zacząć masowanie dziąseł. Aby nie doprowadzić do stanu zapalenia dziąseł, należy płukać jamę ustną 3 razy dziennie, wykonywać tę czynność delikatnie. Po kiretażu otwartym nie należy stosować nici dentystycznych czy szczoteczek międzyzębowych, ponieważ ich działanie może spowodować rozejście się szwów w miejscu nacięcia dziąsła.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.