Trwa ładowanie...

Kleszcze atakują. Dramatyczny wzrost przypadków boreliozy

Prawie 5 tys. przypadków boreliozy w Polsce. Wzrost niemal o połowę
Prawie 5 tys. przypadków boreliozy w Polsce. Wzrost niemal o połowę (Getty Images)

Najnowsze zestawienie opublikowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny pokazuje, że od 1 stycznia do 31 maja w Polsce potwierdzono 4988 przypadków boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze. W porównaniu do tego samego okresu z poprzedniego roku, kiedy odnotowano 2613 przypadków, liczba ta znacznie wzrosła.

spis treści

1. Wzrost zachorowań na boreliozę w Polsce

Boreliozę, zwaną też chorobą z Lyme, wywołują krętki z rodzaju Borrelia. W pierwszym okresie u większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie.

Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne takie, jak:

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
  • gorączka lub stany podgorączkowe,
  • uczucie rozbicia,
  • zmęczenie,
  • bóle głowy,
  • mięśni i stawów.

Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymieniane jest np. zanikowe zapalenie skóry kończyn. Zmianom towarzyszy zapalenie stawów i zmiany neurologiczne.

Kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, a także w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zieleni.

Jeśli dojdzie do wkłucia się kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała. Nie wolno go smarować tłuszczem, benzyną, wykręcać ani wyciskać. Należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć w górę. Zamiast pęsety można użyć miniaturowych pompek ssących lub plastikowych kleszczołapek, które można kupić w aptece. Po wyjęciu, miejsce ukłucia trzeba starannie zdezynfekować.

Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu.

Pakiet badań w kierunku diagnozowania przeciwciał boreliozy dla każdego ubezpieczonego jest dostępny na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza specjalistę ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Ministerstwo Zdrowia informowało niedawno w odpowiedzi na pytania PAP, że nie są prowadzone prace, by lekarz podstawowej opieki zdrowotnej mógł wystawiać skierowanie na refundowane badanie w kierunku boreliozy.

(PAP)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze