Kleszcze atakują nie tylko w lasach. Najpopularniejszy leśnik w Polsce zdradza, na jakie miejsca uważać
Sytuacja nagłośniona przez jedną z krakowskich mam dotycząca skupiska kleszczy tuż przy dziecięcej piaskownicy zaniepokoiła wielu, którzy obawiają się tych pajęczaków. Gdzie jeszcze możemy natrafić na te niebezpieczne okazy?
1. Gdzie mogą występować kleszcze?
Ostrzegając przed zagrożeniami ze strony kleszczy zwykle wyróżnia się (w największym uogólnieniu) środowisko leśne, a także wszelkie tereny porośnięte wysokimi trawami, takie jak łąki, a nawet miejskie skwerki czy parki. Pajęczakom tym sprzyjają tereny lekko zacienione i delikatnie wilgotne, dlatego bardzo często można je spotkać także w roślinności porastającej nadbrzeża rzek i jezior, ale także na pograniczach lasów i łąk. Wyjątkowo lubią paprocie, czarny bez i leszczynę.
- Kleszcze można dziś spotkać naprawdę zupełnie wszędzie. Tereny zarośnięte, czy to trawiaste czy to krzewiaste, najczęściej na styku łąki i lasu, niezależnie czy to lasy stare, czy młode. Ja przez 45 lat pracy w lasach potrafiłem złapać kleszcze w bardzo różnych miejscach, dlatego naprawdę kluczowe jest, żeby dokładnie się sprawdzać po każdej wizycie w lesie, po każdej styczności z terenami trawiastymi - mówi leśnik Kazimierz Nóżka w rozmowie z WP abcZdrowie.
- Nie ma co brnąć w rozmyślania, czy tych kleszczy jest akurat mniej czy więcej, bo one cały czas są zagrożeniem - dodaje ekspert.
Kleszczom zdecydowanie sprzyjają coraz łagodniejsze zimy i coraz cieplejsze wiosny i jesienie, które przedłużają okres ich aktywności. Kleszcze zaczynają swój żer, gdy temperatura przy gruncie wynosi już zaledwie 5 stopni Celsjusza, a więc zagrożenie z ich strony, choć mniejsze, jest obecne także zimą - co potwierdzają m.in. weterynarze, którzy, według obecnych zaleceń, rekomendują stosowanie środków zabezpieczających zwierzęta domowe przed kleszczami przez cały rok, a nie jedynie w sezonie.
Warto jednak pamiętać, że zwierzęta takie jak psy i wypuszczane na zewnątrz koty bardzo często same roznoszą kleszcze po terenach zewnętrznych, jak i przynoszą je do domu, stwarzając w ten sposób zagrożenie dla innych domowników.
Nawet gdy zwierzę jest zabezpieczone przed kleszczami, należy sprawdzać jego sierść po każdym spacerze, bo wiele środków, choć zapobiega wbijaniu się kleszczy w skórę psa czy kota, nie odstrasza owadów na tyle skutecznie, aby nie obsiadały pupili.
2. Jak chronić się przed kleszczami w mieście?
Nagłośniona kilka dni temu sprawa skupiska kleszczy w okolicach piaskownicy dla dzieci na jednym z krakowskich osiedli mieszkaniowych wzbudziła wątpliwości, czy gdziekolwiek możemy się czuć bezpieczni, jeśli chodzi o zagrożenie ze strony tych groźnych owadów.
Choć obecność kolonii kleszczy w pobliżu miejsca zabaw dzieci z pewnością jest niepokojąca dla rodziców, nie ma w niej niczego nietypowego jeśli chodzi o miejsce żerowania pajęczaków: znaleziono je w lekko zacienionych, gęsto i wysoko rosnących trawach w pobliżu piaskownicy, które są miejscem naturalnie sprzyjającym występowaniu kleszczy, czy to w środku miasta, czy na terenach zielonych.
- Place zabaw, a nawet małe skwerki to również miejsca, w których można złapać kleszcza, zwłaszcza jeśli są one nieregularnie koszone i porośnięte wysokimi trawami. Często i nisko koszone obszary trawiaste są już dla kleszczy warunkami mniej sprzyjającymi i nieco bardziej bezpiecznymi - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie Małgorzata Krawczyk, rzeczniczka prasowa Nadleśnictwa Włoszczowa w Lasach Państwowych.
Dużej ilości kleszczy w miastach sprzyja przede wszystkim rosnąca populacja gryzoni, która przyczynia się do zwiększenia ilości żywicieli tych pajęczaków.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.