Trwa ładowanie...

Objawy klimakterium

Avatar placeholder
24.01.2019 13:14
Objawy klimakterium
Objawy klimakterium

Klimakterium (przekwitanie) to naturalny etap życia każdej kobiety, przypadający pomiędzy okresem prokreacji i starzenia. Dla kobiety jest to jeden z najtrudniejszych do zaakceptowania etapów życia, związany z zachodzącymi w organizmie zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi zmianami.

spis treści

1. Czym jest klimakterium?

Klimakterium może trwać nawet 10 lat. To okres przed i po ostatniej miesiączce, czyli menopauzie, która pojawia się pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Menopauza jest wynikiem spadku aktywności pracy jajników, w których rozwijają się komórki jajowe. Jest ona wyznaczana jako ostatnia miesiączka w życiu kobiety. W związku z tym obniża się produkcja hormonów płciowych – estrogenu i progesteronu, które są odpowiedzialne za pobudzanie macicy do wzrostu i jej złuszczania się. Powolne zanikanie hormonów prowadzi do zaburzeń występowania miesiączki, a w konsekwencji do całkowitego jej zaniku.

To musisz wiedzieć

2. Charakterystyczne objawy klimakterium

2.1. 1. Dolegliwości fizyczne:

Zobacz film: "Diagnozowanie menopauzy"
  • rozregulowanie cyklu miesiączkowego, przerwy pomiędzy krwawieniami mogą ulec wydłużeniu lub skróceniu, nieregularność owulacji, co ma istotne znaczenie u par, które nie chcą mieć potomstwa,
  • miesiączka może stać się bardziej obfita i może wydłużyć się nawet do 10 dni,
  • uciążliwe dolegliwości, takie jak uderzenia gorąca obejmujące głowę, szyję i tułów, nocne poty, kłopoty ze snem,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • zmęczenie i ogólne osłabienie,
  • zawroty i bóle głowy,
  • mrowienie i drętwienie rąk,
  • bóle kostno-stawowe, podatność na złamania kości,
  • wzrost masy ciała.
Czy HTZ jest bezpieczna?
Czy HTZ jest bezpieczna?

Hormonalna terapia zastępcza pomaga wielu kobietom w okresie menopauzy. Polega na uzupełnieniu hormonów

zobacz galerię

2.2. 2. Dolegliwości psychiczne:

  • uczucie przygnębienia, wewnętrzny niepokój, strach przed niepowodzeniem,
  • problemy z koncentracją i pamięcią,
  • trudności w podejmowaniu decyzji,
  • zanik libido,
  • depresja.

Kobieta w okresie przekwitania jest narażona na różnego rodzaju choroby, zwłaszcza zaburzenia nastroju. Do najczęstszych zalicza się osteoporozę i choroby układu krążenia. Za osteoporozę odpowiedzialny jest duży spadek poziomu estrogenów, ponieważ jedną z ich funkcji jest ochrona tkanki kostnej. Szczególnie groźne są nowotwory piersi i narządów rodnych. Kobieta jest bardziej podatna na różne infekcje i nadwagę.

3. Jak poradzić sobie z klimakterium?

Przebieg klimakterium można złagodzić, prowadząc unormowany styl życia, stosując zdrowe odżywianie i regularnie ćwicząc. Pomoże to utrzymać prawidłową masę ciała i zmniejszy uderzenia gorąca oraz nocne poty. Równie ważne jest wsparcie i zrozumienie najbliższych.

Hormonalna Terapia Zastępcza

Polega na uzupełnianiu niedoboru hormonów. Może być stosowana w tabletkach i w plastrach. Plastry są zalecane kobietom, które nie mogą przyjmować HTZ w tabletkach, ponieważ odczuwają dolegliwości przewodu pokarmowego, cierpią na kamicę pęcherzyka żółciowego, nadciśnienie lub nadczynność tarczycy lub nie chcą nadmiernie obciążać wątroby.

Kobiety stosujące terapię hormonalną lepiej znoszą przekwitanie. Zwiększa się ich zdolność koncentracji i zapamiętywania, rzadziej występują kłopoty ze snem i nocne pocenie. Mniej odczuwalne są objawy fizyczne. Jednak nie wszystkie panie mogą stosować hormonalną terapię zastępczą. Terapia hormonalna jest dobierana indywidualnie w zależności od potrzeb, wywiadu ginekologiczno-położniczego oraz wywiadu dotyczącego występowania chorób nowotworowych w rodzinie.

Porozmawiaj z innymi użytkownikami o menopauzie i hormonalnej terapii zastępczej. Zapraszamy do dyskusji.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Premenopauza
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze