Trwa ładowanie...

Kłucie w klatce piersiowej – przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
25.03.2021 17:54
Kłucie w klatce piersiowej może mieć różne przyczyny. Może być objawem groźnych chorób zagrażających życiu.
Kłucie w klatce piersiowej może mieć różne przyczyny. Może być objawem groźnych chorób zagrażających życiu. (Shutterstock)

Kłucie w klatce piersiowej może mieć różne przyczyny. Może być objawem groźnych chorób zagrażających życiu. Dlatego kłucie w klatce piersiowej nie może być lekceważone i w momencie, kiedy utrzymuje się przez dłuższy czas powinno być skonsultowane z lekarzem. Kłucie w klatce piersiowej może pojawić się również z innymi objawami dla przykładu z wysoką gorączką czy zaburzeniami oddychania.

spis treści

1. Przyczyny kłucia w klatce piersiowej

Warto zaobserwować, w jakich okolicznościach kłucie w klatce piersiowej się uaktywnia. Ból może się pojawić w okolicy ramion, szczęki lub mostka. Ważne jest również to czy kłucie w klatce piersiowej występuje razem z duszącym kaszlem. Kłucie w klatce piersiowej może się pojawić w wyniku mechanicznego urazu dla przykładu po upadku.

Inny rodzaj bólu może być połączony z uczuciem ucisku. Dodatkowymi objawami, jakie mogą się pojawić przy bólu to przyspieszona akcja serca, duszności, silne zawroty głowy. W momencie, kiedy u pacjenta pojawi się ból ramion, paniczny lęk, przyspieszony puls i atak panicznego strachu należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe, ponieważ może być to objaw niedrożności tętnicy wieńcowej.

Zobacz film: "Uwarunkowania genetyczne chorób serca"

Kłucie w klatce piersiowej nie musi sugerować choroby serca może być spowodowany nerwicą. Lekarze uważają, że w takim przypadku ból w klatce piersiowej to kwestia psychiki. W takim przypadku wskazana jest wizyta u psychologa. Kłucie w klatce piersiowej w trakcie przeziębienia może być przyczyną ostrego zapalenia oskrzeli. Najczęściej przy tej chorobie pojawia się też silny kaszel i wysoka gorączka. Oczywiście wymagana jest wizyta u lekarza, który zleci odpowiednią kurację. Kłucie w klatce piersiowej, które się pojawiło dla przykładu po operacji czy po urazie musi być też skonsultowane z lekarzem specjalistą, ponieważ może być przyczyną zatoru w płucach. Leczenie najczęściej odbywa się w szpitalu, pacjentowi aplikowane są leki antyzakrzepowe. W większości przypadków potrzebna jest operacja.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca
5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca [6 zdjęć]

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych.

zobacz galerię

W momencie, kiedy kłucie w klatce piersiowej pojawia się w czasie kaszlu czy nasila się podczas oddychania jest możliwe, że doszło dla przykładu do uszkodzenia żeber. Lekarz zapisze leki przeciwbólowe, ale też takie, które zmniejszą kaszel. Czasem potrzebny będzie również opatrunek usztywniający. Szybki kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu jest konieczny w przypadku, kiedy kłucie w klatce piersiowej ustępuje w pozycji leżącej jest także stanem groźnym dla życia. Ponieważ może to być symptom zwężenia i zwapnienia wieńcowych naczyń. Sygnałem do wizyty u lekarza powinien być tępy ból w klatce piersiowej przy jednoczesnych atakach duszności, które pojawiają się po wysiłku fizycznym.

To też warto wiedzieć

2. Leczenie kłucia w klatce piersiowej

Kłucie w klatce piersiowej nie jest leczone, ponieważ wynika z konkretnego schorzenia. Lekarz po zleceniu odpowiednich badań dla przykładu morfologii, EKG serca, echokardiografię i po odczytaniu wyników podejmie decyzję o leczeniu. Należy pamiętać o tym, że każdy dłużej utrzymujące się kłucie w klatce piersiowej może być powodem do niepokoju.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze