Wystarczy 5 kroków. Lekarka mówi, jak zrestartować jelita
Jelita nie bez powodu nazywane są drugim mózgiem organizmu. Wiele badań naukowych potwierdziło związek między mikrobiomem jelitowym a zdrowiem mózgu, odpornością czy snem, dlatego tak ważne jest, by odpowiednio o niego dbać. Lekarka wyjaśnia, jak w pięciu krokach zresetować jelita i poprawić ich funkcjonowanie.
1. W trosce o zdrowie jelit dodaj błonnik do diety
Zdrowie jelit ma wpływ na cały organizm człowieka. I choć łatwo ulec modnym dietom, zawsze warto wysłuchać rad lekarza. Ekspertka dr Katie Golden zaznacza w rozmowie z "The Healthy", żeby poprawić działanie układu pokarmowego, należy skupić się przede wszystkim na odżywianiu i nawykach, które mogą to ułatwić.
Lekarka podkreśla, że każdy człowiek urodził się z unikalnym mikrobiomem, który zmienia się w czasie poprzez styl życia, jaki prowadzimy. Jeśli działanie układu trawiennego zostało zaburzone, należy dążyć do uzyskania zdrowej równowagi.
Pierwszym krokiem jest zwiększenie spożycia błonnika w diecie. Dr Golden podkreśla, że spożywanie żywności bogatej w błonnik, to jeden z najlepszych sposobów na to, by nasze jelita były zdrowe.
Błonnik pomaga także odżywiać dobre bakterie w jelitach, dlatego warto dodać do diety produkty, które są w niego bogate. Chodzi o warzywa, owoce, orzechy, nasiona oraz produkty pełnoziarniste.
2. Ogranicz alkohol, a jelita ci podziękują
Dr Golden zwraca również uwagę na codzienną aktywność fizyczną, która może poprawić zdrowie jelit. Ćwiczenia mogą wzbogacić różnorodność mikroflory jelit i poprawić trawienie. Ekspertka zwraca również uwagę na redukcję stresu.
Zdaniem lekarki zmniejszenie stresu jest kluczem do zresetowania jelit. Stres może negatywnie wpływać na skład drobnoustrojów w jelitach, a przez to nasilać objawy związane np. ze zdrowiem psychicznym.
Ograniczenie alkoholu w trosce o zdrowie jelit to podstawa. Alkohol wiążemy przede wszystkim ze zdrowiem wątroby, ale jego spożywanie może także uszkadzać wyściółkę żołądka i jelit oraz wpływać na sposób wchłaniania składników odżywczych.
Badania naukowe wykazały, że alkohol może prowadzić do zespołu nieszczelnego jelita, który wiąże się z ryzykiem zachorowania na nowotwory związane ze spożywaniem wysokoprocentowych napojów. Wpływ na mikrobiom jelit mają również medykamenty, jakie przyjmujemy.
Jest to szczególnie istotne w przypadku przyjmowania antybiotyków. - Antybiotyki niszczą szkodliwe bakterie, które powodują choroby, jednocześnie zabijając też niektóre dobre drobnoustroje.
- To nie znaczy, że powinieneś unikać antybiotyków, kiedy ich potrzebujesz. Ale pamiętaj, aby nie przyjmować antybiotyków przepisanych komuś innemu lub bez zalecenia lekarza. A kiedy potrzebujesz ich na infekcję, możesz wesprzeć swoje jelita za pomocą innych czynników takich jak dieta – ostrzega ekspertka w wywiadzie dla "The Healthy".
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.