Trwa ładowanie...

Kłujący ból w piersiach - charakterystyka, przyczyny, diagnostyka

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
06.06.2023 15:46
Kłujący ból w piersiach często pojawia się wraz z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.
Kłujący ból w piersiach często pojawia się wraz z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. (Adobe Stock)

Kłujący ból w piersiach to dość powszechna dolegliwość, pojawiająca się zwykle u pacjentek w czasie menstruacji. W niektórych przypadkach kłucie w piersiach sygnalizuje, że w ciele kobiety rozwinęła się zmiana, którą należy zdiagnozować. Co jeszcze warto wiedzieć? Jak wygląda diagnostyka kłującego bólu w piersiach?

spis treści

1. Co to jest kłujący ból w piersiach?

Kłujący ból w piersiach może pojawiać się zarówno u nastolatek, jak i kobiet w wieku dojrzałym. Dolegliwości bólowe mogą obejmować obydwie piersi lub tylko jedną z nich. Kłucie w lewej piersi lub kłucie w prawej piersi może powodować ból o charakterze lekkim, umiarkowanym bądź silnym. Lekki bądź umiarkowany ból w piersiach zwykle towarzyszy zespołowi napięcia przedmiesiączkowego (PMS). W przypadku wystąpienia silnego, utrudniającego wykonywanie codziennych czynności bólu piersi, należy jak najszybciej zgłosić się na konsultację ginekologiczną.

2. Przyczyny kłującego bólu w piersiach

U większości kobiet dolegliwości bólowe piersi stanowią nieodłączny element zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Druga połowa cyklu miesiączkowego wiąże się ze spadkiem poziomu hormonu o nazwie estrogen, a także ze wzrostem poziomu progesteronu. Drugi z hormonów odpowiada za zatrzymywanie się wody w organizmie, wzrost wagi, ale również tkliwość i obrzmienie gruczołów piersiowych. W tym czasie pacjentki uskarżają się zwykle na nieprzyjemny ból obu piersi.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Kłucie w lewej piersi lub kłucie w lewej piersi może pojawić się na skutek obecności torbieli lub gruczolakowłókniaka. Torbiele piersi pojawiają jako następstwo proliferacji (rozrostu) komórek wyściełających przewody mleczne (nabłonkowe) usytuowane w obrębie klatki piersiowej oraz okolicznego odkładania włóknika.

Gruczolakowłókniaki pojawiają się z kolei w ciele pacjentek, gdy dochodzi do przewagi poziomu estrogenów nad poziomem progesteronu. Każdą z tych zmian warto skonsultować z lekarzem.

3. Kłucie w piersiach – na co zwrócić szczególną uwagę?

Pacjentka nie powinna zwlekać z wizytą u ginekologa, jeśli kłucie w piersi powoduje ogromny dyskomfort i negatywnie odbija się na codziennym funkcjonowaniu. Pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować kłującego bólu, przebiegającego z wyciekiem ropnej lub krwistej wydzieliny z brodawki piersiowej, wyczuwalnych pod palcami guzków w piersiach, obrzęku oraz zaczerwienienia piersi. Nadmiernie ciepłe piersi oraz powiększone węzły chłonne również powinny skłonić pacjentkę do wizyty u specjalisty.

4. Kłujący ból w piersiach – diagnostyka

Diagnostyka w przypadku bolesnego kłucia w piersiach zależy od wielu czynników, takich jak charakter dolegliwości bólowych, nasilenie objawów, wiek kobiety. W trakcie konsultacji ginekolog przeprowadza dokładny wywiad lekarski, a także wykonuje badanie palpacyjne piersi.

W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie badania ultrasonograficznego oraz mammografii. Jeśli istnieją ku temu podstawy, specjalista może zlecić również wykonanie badania z oznaczeniem stężenia hormonów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze