Kolejna tragedia w Oleśnicy. W dniu pogrzebu 13-latka znaleźli jego nieprzytomnych rodziców
Kilka dni temu opisywaliśmy tragiczne zdarzenie, do którego doszło w gminie Oleśnica (woj. świętokrzyskie). Rodzice znaleźli w pokoju martwego 13-latka. Do dziś nie ustalono, jaka była przyczyna śmierci chłopca. Co gorsza, w dniu pogrzebu dziecka w domu znaleziono także nieprzytomnych rodziców. Okazało się, że zatruli się czadem i zostali przetransportowani do szpitala. Jak rozpoznać objawy zatrucia?
1. Tajemnicza śmierć 13-latka
Gdy w czwartek około południa ojciec zajrzał do pokoju syna, ten nie dawał znaku życia. Początkowo mężczyzna myślał, że syn chce dłużej pospać, ale kiedy nastolatek nie zszedł na obiad, sytuacja zaczęła go mocno niepokoić.
Rodzice zajrzeli do pokoju 13-latka - chłopiec leżał w łóżku i w ogóle nie reagował. Natychmiast wezwano pomoc. Na miejscu pojawiła się karetka i śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niestety 13-latka nie udało się uratować.
Najprawdopodobniej do śmierci doszło w nocy lub wcześnie rano. Dziecko nie miało żadnych śladów przemocy, według wstępnych ustaleń nie stwierdzono też udziału osób trzecich.
- Wstępne wyniki sekcji wykluczyły tylko uraz mechaniczny i nie wykazały przyczyny. Czekamy na szczegółowe wyniki badań toksykologicznych i histopatologicznych. Sprawdzamy, czy zgon mógł być wynikiem choroby albo czy miał miała związek z ostatnim zdarzeniem, do których doszło w domu chłopca – mówi dla "Faktu" Piotr Okarski, szef Prokuratury Rejonowej w Staszowie.
2. Tragedia rodziców
To jednak nie koniec dramatu. W dniu pogrzebu, w domu znaleziono nieprzytomnych rodziców nastolatka. Dorosła córka, która przyjechała na pogrzeb brata, nie mogła dostać się domu. Strażacy musieli wyważać drzwi. Okazało się, że rodzice leżą w łóżkach i są nieprzytomni.
Przed domem rodziny ponownie lądował ratowniczy śmigłowiec. Małżeństwo zostało przetransportowane do szpitala. Jak się okazało, ulegli zatruciu czadem.
- W pomieszczeniach stwierdzono bardzo wysokie stężenie tlenku węgla — zaznacza mł. asp. Joanna Szczepaniak, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Staszowie.
Tragedia nie pozwoliła rodzicom pożegnać syna, na szczęście obecnie ich stan zdrowia poprawia się. Oboje odzyskali już przytomność.
3. Jakie są objawy zatrucia czadem?
Tlenek węgla (czad) jest szczególnie niebezpieczny z tego względu, że jest on bezbarwny i bezwonny. Powstaje w wyniku niepełnego spalania się węgla, koksu, drewna, a także gazu (butanu, propanu).
W wielu przypadkach późno rozpoznane zatrucie czadem kończy się śmiercią, dlatego nie wolno lekceważyć objawów, które mogę wskazywać na zatrucie tlenkiem węgla.
Są to:
- ból głowy,
- zawroty głowy,
- nudności,
- wymioty,
- zaburzenia równowagi i orientacji,
- osłabienie,
- zaburzenia świadomości (do śpiączki włącznie),
- drgawki,
- ból w klatce piersiowej (szczególnie u osób z chorobą wieńcową),
- nagłe zatrzymanie krążenia.
Jeśli zorientujesz się, że w twoim otoczeniu mogło dojść do zatrucia czadem, nie zwlekaj z telefonem pod numery ratunkowe.
112 – numer alarmowy
999 – Pogotowie Ratunkowe
998 – Straż Pożarna
997 – Policja
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.