Trwa ładowanie...

Kolor oczu ma znaczenie. Ten zwiększa ryzyko groźnego nowotworu

Mniej pigmentu w oczach, to większe ryzyko zachorowania na nowotwory skóry
Mniej pigmentu w oczach, to większe ryzyko zachorowania na nowotwory skóry (Getty Images)

Naukowcy przebadali grupę 32 tys. osób, analizując, jak kolor oczu wpływa na ryzyko rozwoju nowotworów skóry. Wykazano, że to osoby o jasnej skórze i jasnej tęczówce oczu są zdecydowanie bardziej narażone na ten typ nowotworów. W tej grupie częściej występują też nowotwory oczu.

spis treści

1. Coraz więcej zachorowań na raka skóry w Polsce

Onkolodzy alarmują: z każdym rokiem rośnie liczba wykrywanych w Polsce nowotworów skóry. Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że rak skóry stanowi 30 proc. wszystkich rozpoznawanych nowotworów złośliwych. Lekarze szacują, że rocznie jest rozpoznawanych ok. 40-50 tys. nowych zachorowań. Jednym ze stosunkowo rzadkich, ale najbardziej agresywnych nowotworów jest czerniak.

Osoby z jasną tęczówką oka w grupie ryzyka nowotworów skóry
Osoby z jasną tęczówką oka w grupie ryzyka nowotworów skóry (Getty Images)
Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Głównych przyczyną nowotworów skóry jest długotrwała ekspozycja na światło słoneczne. Wiele osób zapomina, że na działanie promieni słonecznych jesteśmy narażeni nie tylko leżąc na plaży, ale za każdym razem, gdy wychodzimy z domu, dlatego tak ważne jest stosowanie, kremów ochronnych z odpowiednimi filtrami.

Ryzyko rozwoju czerniaka skóry zwiększa nawet krótkotrwałe opalenie, ale z dużą intensywnością, zwłaszcza jeżeli dojdzie do poparzenia skóry. W Polsce co roku jest rozpoznawanych ok. 4 tys. nowych zachorowań na czerniaka.

2. W grupie są osoby z niebieskim lub zielonym kolorem oczu

Badania wskazują, że na raka skóry bardziej narażone są osoby z jasnym kolorem oczu, zwłaszcza niebieskim lub zielonym. Wykazano, że właśnie te dwie grupy pacjentów znacznie częściej dotykają nie tylko nowotwory skóry, ale i oczu. Jasna barwa oczu dwukrotnie podnosi również ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej (AMD).

Badania opublikowane w 2022 r. na łamach "Cancer Causes and Control" wykazały, że osoby z niebieskimi lub zielonymi tęczówkami miały o 24 proc. wyższe ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego i o 17 proc. wyższe ryzyko raka podstawnokomórkowego w porównaniu z brązowookimi.

Przyczyną tych zależności jest m.in. zawartość melaniny, właśnie dlatego osoby o jasnej karnacji są bardziej podatne na poparzenia słoneczne. Podobna zależność dotyczy też oczu. Niebiesko i zielonoocy genetycznie mają mniejszą ilość tego barwnika niż osoby o brązowej barwie oczu.

3. Rudy kolor włosów zwiększa ryzyka tych chorób

Inne badania wskazują na zależność między kolorem włosów a ryzykiem rozwoju raka. Badania z 2013 r. przeprowadzone przez naukowców z Centrum Medycznego w Bostonie wykazały, że mutacja genetyczna decydujące o rudej barwie włosów zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze