Koniec z ukrywaniem zarobków w ochronie zdrowia. Co się zmieni?

Już od 1 lipca publiczne kontrakty lekarzy trafią do jawnego rejestru umów. Równolegle w parlamencie powstają przepisy, które przez system PESEL prześwietlą łączne pensje z wielu etatów. To efekt burzy medialnej wokół zarobków Dawida Kacprzyka.

Zarobki medyków będą bardziej jawne. Zarobki medyków będą bardziej jawne.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Michael P. Farrel
Mateusz Różański

Przez Polskę przetacza się debata o zarobkach lekarzy. Wywołało ją oświadczenie majątkowe Dawida Kacprzyka. Ten były już radny i koordynator SOR w warszawskim Szpitalu Południowym w rok zarobił w publicznym szpitalu 1,6 mln złotych. W efekcie nadchodzą duże zmiany w jawności wynagrodzeń w ochronie zdrowia.

 Centralny Rejestr Umów 

Od lipca tego roku zacznie w pełni działać ogólnodostępny Centralny Rejestr Umów (CRU). Baza ma zwiększyć przejrzystość finansów publicznych, a przepisy obejmą również Samodzielne Publiczne Zakłady Opieki Zdrowotnej (SPZOZ-y).

Tłumaczenia Trzaskowskiego. Odwołał całą radę nadzorczą

W praktyce oznacza to, że jawne staną się kontrakty lekarzy i pielęgniarek pracujących na działalności gospodarczej (B2B) dla publicznych szpitali.  

Jak wskazywał w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prawnik Bartłomiej Korolczuk z Kancelarii Doradczej Rafał Piotr Janiszewski, nowe przepisy doprecyzowują, jakie dane mają być ujawniane w rejestrze. W przypadku lekarzy pracujących na kontraktach B2B w rejestrze nie zawsze pojawi się imię i nazwisko. Widoczna będzie nazwa działalności gospodarczej.

Dlatego, jeżeli lekarz zarejestrował firmę pod własnym imieniem i nazwiskiem – te dane będą jawne. Jeśli jednak działalność ma inną nazwę, szpital nie powinien ujawniać więcej niż wynika z przepisów.

Dla umów na czas określony będzie to kwota całkowita, a dla bezterminowych – wartość wyliczona na okres 48 miesięcy.

Zdaniem prawnika sztywne kwoty w rejestrze mogą mylić opinię publiczną, gdyż zarobki medyków zależą od liczby dyżurów i przepracowanych godzin, więc kwota z rejestru będzie często jedynie szacunkiem szpitala, a nie realną pensją wypłacaną co miesiąc

Monitorowanie zarobków po PESEL-u

Niezależnie od rejestru umów, przez proces legislacyjny przechodzi nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej. Podczas piątkowego głosowania w Sejmie za jej przyjęciem zagłosowało 253 posłów. Nikt nie był przeciw, natomiast od głosu wstrzymało się 177 parlamentarzystów (w tym 173 ze 175 biorących udział w głosowaniu posłów PiS). Już 23 czerwca zajmie się nią Senat. 

Nowe prawo pozwoli Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) na zbieranie danych o zarobkach lekarzy przy użyciu numeru PESEL.

Celem nowej ustawy ma być uzyskanie pełnego obrazu tego, ile medyk zarabia łącznie, łącząc etaty i kontrakty w różnych placówkach. Dane te jednak nie będą publiczne – trafią wyłącznie do analiz analityków AOTMiT. Ostateczny los ustawy zależy jednak od podpisu prezydenta.

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie