Trwa ładowanie...

Korneometr i inne urządzenia do badania skóry

Avatar placeholder
10.07.2020 10:53
Stosowanie korneometru i innych aparatów służących do badania skóry jest popularne głównie ze względu na obiektywność i łatwą standaryzację uzyskanych pomiarów.
Stosowanie korneometru i innych aparatów służących do badania skóry jest popularne głównie ze względu na obiektywność i łatwą standaryzację uzyskanych pomiarów. (Gettyimages)

Korneometr jest przyrządem, który umożliwia badanie stanu bariery naskórkowej. Służy do oceny nawilżenia - mierzy zawartość wody w warstwie rogowej. Jak działa i jak jest zbudowany? Jakie inne urządzenia są wykorzystywane do diagnostyki skóry? Jakie są zalety aparaturowego badania skóry?

spis treści

1. Co to jest korneometr?

Korneometr jest aparatem służącym do oceny nawilżenia skóry, mierzącym zawartość wody w warstwie rogowej naskórka. W pomiarach wykorzystuje się elektryczne właściwości skóry, które zależą od ilości wody. Korneometr to proste urządzenie, które dostarcza wielu ważnych informacji zarówno z punktu widzenia stanu skóry, jak i działania kosmetyku. Urządzenia są bowiem stosowane także przy badaniu skuteczności różnych preparatów: maści, kremów czy balsamów.

Obecnie stosuje się wiele urządzeń, które określa się zbiorczą nazwą korneometr. Ta pochodzi od pierwszego urządzenia – Corneometer, który pojawił się na rynku 1979 roku.

2. Budowa i działanie korneometru

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Korneometr zbudowany jest z dwóch elektrod o różnym ładunku elektrycznym, które tworzą pole elektromagnetyczne. Na ich podstawie wyliczana jest stała dielektryczna.

Urządzenie działa na zasadzie analizy przewodnictwa elektrycznego. Mierzy nawodnienie skóry poprzez pomiar pojemności elektrycznej. Elektrody sondy są okładkami kondensatora, a mierzona skóra warstwą dielektryczną. Głównymi zaletami pomiarów korneometrem jest krótki (sekundowy) czas pomiaru i wysoka odtwarzalność.

Zasięg pomiaru to około 10 – 20 μm. Wykorzystywany jest prąd o częstotliwości z przedziału 0,9 – 1,2MHz. Wynik pomiaru podaje się w określonych jednostkach. Jedna jednostka odpowiada wartości 0,02 mg wody przypadające na 1 cm kwadratowy rogowej warstwy naskórka.

Stosuje się trzy metody pomiaru za pomocą korneometru:

  • pomiar ciągły bez bezpośredniego kontaktu sondy ze skórą,
  • pomiar ciągły poprzez kontakt sondy pomiarowej ze skórą,
  • pomiar pojedynczy trwający sekundę. Wykorzystywany jest do porównania najniższych, najwyższych i średnich wartości ilości wody w warstwie rogowej naskórka

Im więcej wody zawiera warstwa, tym lepiej płynie prąd, co oznacza wyższy poziom nawilżenia skóry. Wartość nawilżenia może zawierać się między 0 a 130. Im wyższa wartość, tym wyższy poziom nawilżenia naskórka.

Podczas pomiarów bardzo ważne jest, aby zachować odpowiednie warunki otoczenia (im wyższa temperatura i wilgotność, tym większy poziom nawilżenia). Na wyniki pomiarów ma również wpływ:

3. Urządzenia do badania skóry

Podstawą zabiegów kosmetologicznych czy dermatologicznych jest właściwe zdiagnozowanie skóry: określenie jej rodzaju, stanu oraz problemów, na przykład różnego rodzaju wykwitów czy chorób. Dość powszechna procedurą jest badanie skóry przy pomocy różnych urządzeń, takich jak korneometr, ale i:

  • meksametr (kolorymetr, chromametr). To urządzenie służące do pomiaru zabarwienia skóry,
  • ewaporymetr (tewametr), aparat służący do pomiaru nawilżenia skóry oraz stanu bariery naskórkowej,
  • sebumetr (ebumetr), który ocenia stan natłuszczenie skóry i aktywność gruczołów łojowych,
  • lampa Wooda - przyrząd, który emituje promieniowanie UVA o długości fali 360-400nm,
  • pehametr służący do pomiaru odczynu skóry,
  • kutometr - przyrząd służący do pomiaru elastyczności skóry,
  • balistometr - aparat przeznaczony do mierzenia elastyczności skóry,
  • ekstensjometr, który ocenia elastyczność skóry,
  • dermatoskop - urządzenie wykorzystywane do oceny znamion barwnikowych i naczyniowych na skórze,
  • wideodermatoskop - urządzenie diagnostyczne, które jest nowszą wersją dermatoskopu.

4. Zalety aparaturowego badania skóry

Stosowanie korneometru i innych aparatów służących do badania skóry jest popularne głównie ze względu na obiektywność i łatwą standaryzację uzyskanych pomiarów. Inne sposoby badania parametrów skóry to metoda palpacyjna i wizualna, są one jednak mniej dokładne, subiektywne i nieustandaryzowane. Badania aparaturowe są obiektywne oraz dają więcej informacji na temat stopnia różnych zmian.

Badanie skóry jest przydatne między innymi przed wykonaniem zabiegów w gabinetach kosmetycznych, ponieważ pozwala na dobranie odpowiedniego zabiegu pielęgnacyjnego odpowiadającego potrzebom skóry. Stosuje się je także w gabinetach lekarskich, między innymi w celu zdiagnozowania chorób skóry. Ponadto umożliwia ocenę skuteczność terapii poprzez porównanie stanu sprzed i po zabiegu oraz kontrolę efektywności działania różnych produktów do pielęgnacji twarzy i ciała.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze