Trwa ładowanie...

Korniki – gdzie żyją i jak się ich pozbyć?

Avatar placeholder
28.12.2022 16:00
Korniki to małe owady, które występują na całym świecie.
Korniki to małe owady, które występują na całym świecie. (GettyImages)

Korniki to małe owady, które występują na całym świecie. Żyją w drzewach i drewnie na terenie lasów. Niektóre gatunki mogą wyrządzić duże szkody w drzewostanach. Najbardziej znanym z korników jest kornik drukarz. Co warto o nich wiedzieć? Jak sobie z nimi radzić?

spis treści

1. Co to są korniki?

Korniki (Scolytinae) to podrodzina chrząszczy z rodziny ryjkowcowatych. Na terenie Polski występuje około stu gatunków korników. To na przykład listwiaczek, kornik drukarz, czterooczak, drzewożerek, skrycik, drwalniczek, rozwiertek, zakorek czy polesiak. W Polsce powszechnie występuje kornik drukarz, który atakuje świerk. Inne popularne gatunki to cetyniec większy żerujący głównie na sośnie oraz kornik sześciozębny, który występuje zwykle na sośnie oraz jodłowiec krzywozębny atakujący jodłę.

Jak wygląda kornik? Jest małym owadem (do 13 mm) o walcowatym ciele koloru szarego, czarnego lub brunatnego. Wszystkie korniki, bez względu na gatunek, są do siebie dość podobne. Owady żywią się łykiem i miazgą, hodowanym przez siebie grzybem, tkankami roślin zielnych i nasionami. Niektóre gatunki zamiast roślin drzewiastych wybierają kaktusy lub wilczomlecze.

Zobacz film: "Wzrósł import drewna z Czech. "Jest plaga kornika. Czesi mają dużo drewna""

Co jeszcze wiemy o kornikach? Spotyka się je na całym świecie, do granicy zasięgu drzew. Oznacza to, że pojawiają się wszędzie tam, gdzie są drzewa. Ciekawostką jest, że pomiędzy korą a drewnem lub w korze samce tworzą komory godowe. W przypadku gatunków monogamicznych od jednej komory odchodzi jeden chodnik macierzysty, który drąży samica. Komory godowe poligamicznych gatunków korników są połączone z kilkoma chodnikami macierzystymi.

Zobacz także:

2. Czy korniki to szkodniki?

Większość korników jest związana z roślinami drzewiastymi. Rzadko można je znaleźć w zdrowych drzewach. Zwykle zasiedlają okazy osłabione przez zanieczyszczenia powietrza, susze, pożary. To dlatego nazywa się je szkodnikami wtórnymi.

Zwykle korniki nie wyrządzają szkód, są bardzo ważnym elementem łańcucha pokarmowego. Są pokarmem między innymi dla dzięciołów. Ponadto przyspieszają zamieranie i rozkład starych i chorych drzew. Zdarza się jednak, że niektóre gatunki prowadzą do zniszczeń. Wyrządzają poważne i nieodwracalne uszkodzenia drzewostanów.

Korniki mogą być niebezpieczne, ponieważ niszczą drzewa w lasach, zmniejszając jakość i ilość drewna. Aby zapobiegać uszkodzeniom drzewostanu, leśnicy starają się ograniczyć rozmnażanie korników i usunąć owady. Stosują pułapki zawierające syntetyczne feromony. Drzewa będące siedliskiem szkodników wycina się i wywozi, zanim larwy będą mogły się przepoczwarzyć i wylecieć z drzew, w których żerują.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Jak się pozbyć korników z domu?

Korniki w domu? Czy to możliwe? Zwykle wydaje się, że oczywistym dowodem na ich obecność jest zarówno charakterystyczny, cichy odgłosy chrupania, który słychać w domu, w drewnianych meblach, schodach, ramach obrazów czy podłodze, jak i widok na nich drobnych dziurek.

Trzeba jednak wiedzieć, że określenie „korniki w domu” jest potoczne, dotyczy bowiem nie tyle Scolytinae, co innych, różnych szkodników drewna. Do grupy tej należy na przykład kołatek wrężyk, wyschlik grzebykorożny, tykotek pstry, zmorsznik czerwony, kołatek domowy, krokwiowiec piłkorożny czy miazgowiec parkietowiec.

Aby się pozbyć korników z domu, należy zastosować odpowiednie preparaty owadobójcze (preparat na korniki), które można kupić w wielu miejscach, tak stacjonarnie, jak i w internecie. Można też wypróbować domowe sposoby na korniki. Co zrobić?

Wystarczy przekrojoną cebulą wysmarować powierzchnię, na której żyją szkodniki. Zabieg należy stosować codziennie przez kilka dni, można go powtórzyć. Innym pomysłem jest ostrzykiwanie drewna terpentyną. Można również wlać ciecz do pojemników i wstawić w nie nóżki mebli.

Jeżeli domowe sposoby na korniki zawiodły, warto sięgnąć po preparaty owadobójcze przeznaczone do zwalczania korników (środek na korniki) lub skorzystać z usług firmy specjalizującej się w zwalczaniu korników. Stosowane przez nich metody wykazują się wysoką skutecznością. To pułapki z feromonem agregacyjnym, promieniowanie gamma, metodę gazowania lub niszczenia korników z użyciem gorącego powietrza.

Aby uniknąć korników w domu, warto dbać o drewno. Trzeba je nie tylko oczyszczać, ale i zabezpieczać. Do renowacji warto używać sprawdzonych produktów dobrej jakości. Nie mniej ważne jest wietrzenie pomieszczeń (korniki najczęściej pojawiają się w wilgotnym drewnie).

Warto również pamiętać, że prawdopodobieństwo posiadania szkodników drewna w domu wzrasta, gdy do produkcji mebli, podłóg czy dekoracji z drewna użyto surowca niedostatecznie wysuszonego, nieokorowanego, zarówno młodego, jak i pochodzącego z rozbiórki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze