Trwa ładowanie...

Nowe powikłania po koronawirusie? Naukowcy twierdzą, że COVID-19 powoduje guzki na oczach

 Ewa Rycerz
18.02.2021 12:59
Eksperci z Paryża sugerują, że koronawirus powoduje zmiany na oczach
Eksperci z Paryża sugerują, że koronawirus powoduje zmiany na oczach (123rf)

Badania przeprowadzone we Francji wykazały, że u osób, które przeszły COVID-19 występowały guzki na oczach. Eksperci twierdzą, że to powikłanie po chorobie może być potencjalnie niebezpieczne.

spis treści

1. COVID-19 powoduje guzki na gałkach ocznych?

Badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Paryskiego. Podczas rutynowych analiz skanów z badań rezonansem magnetycznym u pacjentów zakażonych koronawirusem, zauważyli, że u 10 z 129 pacjentów wystąpiły nieprawidłowości w gałkach ocznych. Guzki umiejscowione były z tyłu oka. Naukowcy z Paryża stwierdzili, że mogą one mieć związek z przebytą chorobą COVID-19 i wynikać z procesu zapalnego toczącego się w organizmie wskutek zakażenia.

Wszyscy pacjenci, u których zauważono guzki na gałkach ocznych, przebywali na oddziałach "covidowych" w pozycji leżącej. Dlatego też francuscy specjaliści sugerują, że powodem występowania zmian w oku może być także właśnie ten fakt, a guzki mogą być efektem nieprawidłowego przepływu krwi przez naczynia krwionośne w gałkach ocznych.

Zobacz film: "Koronawirus. Prof. Simon: "Czekam z utęsknieniem, aby się jak najszybciej zaszczepić""

Nie są jednak co do tego pewni. Ich zdaniem wpływ na pojawienie się zmian mogły mieć także choroby przewlekłe - 1 osoba, u której je stwierdzono, cierpiała na cukrzycę, 6 na otyłość, a 2 na nadciśnienie. Zespół medyków sugeruje także, że guzki mogą być związane z intubacją.

2. COVID-19 a zdrowie oczu

Eksperci nie podają jednoznacznej przyczyny występowania opisanych zmian na oku, są jednak zdania, że przebycie COVID-19 jest tutaj bardzo ważne. Jednym z objawów choroby jest bowiem zapalenie spojówek, a rzadkie powikłania po zakażeniu SARS-CoV-2 dotykają także oczu, wywołując retinopatię - chorobę siatkówki, która może skutkować utratą wzroku.

Eksperci z Francji obawiają się, że tego typu powikłania są często marginalizowane i bagatelizowane. Dlatego też wzywają ministrów zdrowia w Europie do włączenia badań przesiewowych chorób oczu do pakietu testów, które przechodzą osoby przyjmowane na oddziały "covidowe".

Pacjenci, u których wykryto guzki na gałkach ocznych, są poddawani dalszym badaniom. Naukowcy chcą teraz sprawdzić, czy zmiany spowodują konsekwencje dla zdrowia chorych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze