Trwa ładowanie...

Czy wirus może przenosić się na butach? Co robić z obuwiem?

Czy wirus może przenosić się na butach? Odpowiedź na to pytanie, jak i w wielu innych kwestiach epidemiologicznych, zwłaszcza tych związanych z konronawirusem, nie jest jednoznaczna. Nic dziwnego. Groźny patogen, który zelektryzował cały świat, wciąż jest dla nas tajemnicą. Co zatem robić? Czy zasadna jest daleko idąca ostrożność także w kwestii obuwia?

spis treści

1. Czy wirus może przenosić się na butach?

To kolejne pytanie o koronawirusa, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego? Cóż, nasza wiedza na temat SARS CoV-2, pomimo starań naukowców i specjalistów, jest jeszcze niewielka. Co warto wiedzieć?

Zobacz także: Jak rozpoznać objawy i jak się chronić?

2. Jak długo koronawirus utrzymuje się na przedmiotach?

Naukowcy ostrzegają, że koronawirus SARS-CoV-2, który w grudniu 2019 pojawił się w Chinach, jest bardzo zaraźliwy i żywotny. Może utrzymywać się na powierzchni przedmiotów od trzech godzin do kilku dni, w zależności od materiału i warunków. Szacuje się, że na podeszwie obuwia patogen może przeżyć do pięciu dni.

Czy wirus może przenosić się na butach? Czy obuwie stanowi realne zagrożenie? Otóż tak, ponieważ ma kontakt z powierzchniami w sklepach, komunikacji miejskiej, biurach czy windach, stąd może być skażone patogenami, które wnosimy do swoich domów. Nie bez przyczyny podkreśla się, że prawdopodobieństwo wniesienia do domu wirusa (nie tylko SARS-CoV-2) na bucie wzrasta, jeśli osoba je nosząca przebywała w gęsto zaludnionych obszarach.

Z pewnością najbardziej zanieczyszczonym ich fragmentem są podeszwy, ale problem dotyczy nie tylko tych obszarów. Na górnej części buta czy sznurówkach, które nie mają kontaktu z podłożem, mogą osiadać kropelki oddechowe, przenoszone w powietrzu, a pochodzące od osoby zarażonej wirusem.

Nie wszyscy jednak mają takie samo zdanie. Słychać głosy, że nie istnieją dowody na to, by obuwie stanowiło ryzyko zakażenia, ponieważ znajduje się daleko od twarzy. Czy jednak warto ryzykować? Chyba jednak lepiej zastosować środki ostrożności, niż później żałować.

3. Co robić z butami w czasie zagrożenia koronawirusem?

Buty należy zdejmować przed wejściem do domu. Najlepiej zostawić je w garażu lub przed drzwiami wejściowymi. Specjaliści zalecają, by tak samo postępować z odzieżą wierzchnią.

Nigdy, nie tylko w czasie epidemii koronawirusa, nie powinno się chodzić w butach po mieszkaniu. W ten sposób roznosi się bowiem nie tylko ziemię czy błoto, ale również drobnoustroje.

Dobrym pomysłem wydaje się zakładanie każdego dnia innej pary butów. Te, które były noszone, należy szczelnie zawinąć w folię lub położyć w bezpiecznym miejscu. Zaleca się używanie jednej pary butów na każdy dzień spędzany poza domem. To minimalizuje ryzyko zakażenia wirusem, ponieważ ten, by przetrwać, potrzebuje żywiciela.

Buty należy regularnie czyścić za pomocą ciepłej wody i detergentów. Trzeba zwrócić uwagę zwłaszcza na ich podeszwę, ponieważ to pożywka dla bakterii, grzybów i wirusów.

Buty skórzane czy wykonane z innych trwałych materiałów można czyścić ręcznie chusteczkami dezynfekującymi. Skutecznym sposobem dezynfekcji na przykład podeszwy jest przemywanie jej alkoholem przez jedną minutę. Ważne, aby był to roztwór 62-71 proc. etanolu.

Obuwie wykonane z płótna czy miękkich tkanin trzeba prać w pralce. Należy również pamiętać o częstej dezynfekcji rąk.

Należy utrzymywać czystość w mieszkaniu. Odkurzanie, mycie podłogi i odkażanie powierzchni będących potencjalnym źródłem zakażenia to podstawa. To szczególnie ważne w domach, w których przebywają dzieci, zwłaszcza raczkujące.

4. Jak zapobiegać zakażeniu koronawirusem?

Ponieważ wirusy przenoszoną się zwykle głównie drogą kropelkową z człowieka na człowieka, zaleca się stosować różne środki zapobiegawcze. Co jest ważne?

Unikanie skupisk ludzi, zachowanie odpowiedniego odstępu od innych osób, a także zasłanianie nosa lub ust podczas kichania, lub kasłania. Kluczowe jest dbanie o higienę rąk. Mycie ich pod bieżącą wodą, za pomocą mydła lub płynów/żeli na bazie alkoholu zabija patogeny obecne na dłoniach. Nie mniej istotna jest także dezynfekcja powierzchni i przedmiotów, które mogą być skażone patogenami. Warto też wykazać się przezornością i minimalizować ryzyko przeniesienia wirusa, na przykład zostawiając buty przed drzwiami wejściowymi do domu.

Pamiętajmy, że wirusy potrafią być zjadliwe. Szczególnie zaś niebezpieczny jest koronawirus, który może wywołać ciężkie zapalenie płuc, problemy z oddychaniem, a nawet prowadzić do śmierci.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie. #WSPIERAM

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Więcej na temat koronawirusa

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.