Trwa ładowanie...

Kręgosłup - budowa, funkcje, oznaczenia kręgów, choroby, jak o niego dbać

Kręgosłup to swego rodzaju kolumna, która stanowi podporę dla całego ciała, mięśni oraz organów. Kręgosłup składa się z 34 kręgów. Kręgosłup utrzymuje cały ciężar ciała oraz zapewnia równowagę i stabilizację.

Zobacz film: "Bóle kręgosłupa"

spis treści

1. Budowa kręgosłupa

Kręgosłup to jedna z najważniejszych części w naszym ciele. Dzięki niemu możemy się poruszać i stać prosto. Kręgosłup składa się z 26 kości i ma 33 lub 34 kręgi. W skład kręgosłupa wchodzą także 23 dyski, czyli krążki międzykręgowe, rdzeń kręgowy oraz wiązadła. Kręgosłup dzielimy na 5 odcinków: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i ogonowy. Kręgosłup u osoby dorosłej stanowi około 45% całej długości ciała.

Odcinek szyjny kręgosłupa jest podporą dla całej głowy i składa się z 7 kręgów. Odcinek piersiowy podtrzymuje żebra i składa się z 12 kręgów. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa składa się z 7 kręgów, które tworzą tylną ścianę brzucha. Odcinek krzyżowy kręgosłupa to pięć zrośniętych kręgów, które łączą się z miednicą. Ostatni odcinek kręgosłupa to odcinek ogonowy, który składa się z trzech lub czterech zrośniętych kręgów.

Kręgi porozdzielane są miedzy sobą krążkami międzykręgowymi, które umożliwiają przemieszczanie się kręgów, a całość trzyma się za pomocą wiązadeł. Nasz kręgosłup nie jest ułożony w idealnie prostej linii. Występują naturalne krzywizny, które nazywamy lordozą szyjna, kifozą piersiową i lordozą lędźwiową. Te naturalne krzywizny w kręgosłupie zapewniają amortyzację.

2. Funkcje kręgosłupa

Kręgosłup to podstawowy i najważniejszy organ z naszym ciele. Z powodzeniem kręgosłup można porównać do płyty głównej w komputerze. Najważniejsze funkcje, jakie pełni kręgosłup, to: utrzymywanie całego ciężaru ciała i zapewnienie równowagi, wiele innych kości w naszym ciele jest do niego przymocowana. Kolejnymi funkcjami, jakie spełnia kręgosłup, to amortyzowanie wstrząsów oraz ochrona rdzenia kręgowego i nerwów rdzeniowych.

3. Oznaczenia kręgów

Kręgosłup składa się z pięciu odcinków. Każdy z nich ma swojego specjalne oznaczenie: odcinek szyjny - (C1-C7), odcinek piersiowy - (Th1-Th12), odcinek lędźwiowy - (L1-L5), odcinek krzyżowy - (S1-S5), odcinek ogonowy (guziczny) - (Co1-Co4/Co5).

4. Choroby kręgosłupa

Kręgosłup to jedna z najważniejszych części w naszym ciele. Jeśli boli, to znaczy, że nie jest zdrowy i coś jest nie tak. Do najczęściej występujących chorób kręgosłupa zaliczamy: chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa, dyskopatię (tzw. wypadanie dysku), osteoporozę, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, stenozę lędźwiową, rwę kulszową, lumbago.

Zobacz także:

5. Jak dbać o kręgosłup?

Nasz kręgosłup lubi ruch. Aby był zdrowy i nie bolał to musimy mieć silne mięśnie grzbietu. Aby tak się stało musimy ćwiczyć. Aby wzmocnić mięśnie grzbietu pomogą nam takie ćwiczenia jak: joga, pływanie czy rozciąganie. Drugą ważną sprawą jest to, że kręgosłup powinien być wprostowany. Zwracajmy uwagę na to jak siedzimy, jak chodzimy oraz należy pamiętac o tym, że nie nalezy nadmiernie go obciążać. Jeśli boli cie kręgosłup to zdecydowanie powinnaś pożeganć się ze szpilakmi, ponieważ nie służą kręgosłupowi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.