Trwa ładowanie...

Kreon - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne, środki ostrożności

Avatar placeholder
01.04.2021 09:35
Kreon jest lekiem dostępnym w postaci kapsułek stosowanych doustnie
Kreon jest lekiem dostępnym w postaci kapsułek stosowanych doustnie (123rf.com)

Kreon to lek dojelitowy dostępny na receptę. Stosowany jest w medycynie rodzinnej oraz gastroenterologii w leczeniu zaburzeń trawienia węglowodanów, białek i tłuszczów wywołanych niedostatecznym zewnątrzwydzielniczym funkcjonowaniem trzustki.

spis treści

1. Co to jest kreon?

Kreon jest lekiem dostępnym w postaci kapsułek stosowanych doustnie. Substancją czynną preparatu Kreon jest pankreatyna. Pankreatyna to mieszanka zawierająca enzymy, pozyskiwana z trzustek wieprzowych, która ma za zadanie uzupełniać lub zastępować ludzkie enzymy trzustkowe. W jej skład wchodzą enzymy: proteaza, amylaza oraz lipaza trzustkowa, które ułatwiają wchłanianie składników odżywczych oraz trawienie białek, polisacharydów, w szczególności skrobi, lipidów i tłuszczów.

Kapsułka preparatu Kreon zawiera tak zwane minimikrosfery z pankreatyną zabezpieczone otoczką niepodatną na działanie kwasów żołądkowych. Po wymieszaniu z treścią żołądkową minimikrosfery wędrują do jelita cienkiego, gdzie rozpuszczają się i uwalniają enzymy trzustkowe. Enzymy zawarte w preparacie Kreon nie są wchłaniane przez organizm, lecz trawione w jelicie i wydalane z kałem.

Zobacz film: "Pierwsze objawy raka trzustki"
Wczesne objawy nowotworu trzustki
Wczesne objawy nowotworu trzustki [4 zdjęcia]

To jeden z najtrudniejszych do wyleczenia nowotworów. Bywa nazywany “cichym zabójcą”. Powodem jest fakt,

zobacz galerię

2. Stosowanie kreonu

Kreon stosowany jest w leczeniu patologii trawienia węglowodanów, białek i tłuszczów wywołanych niedostatecznym zewnątrzwydzielniczym funkcjonowaniem trzustki: ostrym zapaleniem trzustki, zwłóknieniem torbielowatym, usunięciem trzustki, przewlekłym zapaleniem trzustki, zespoleniem żołądkowo-jelitowym, rakiem trzustki, usunięciem żołądka, zespołem Shwachmana i Diamonda, zwężeniem przewodu trzustkowego lub żółciowego wspólnego.

3. Przeciwwskazania i dawkowanie

Preparatu Kreon nie należy stosować u pacjentów uczulonych na którykolwiek ze składników leku. Kreon stosuje się doustnie w formie kapsułek podczas lub bezpośrednio po posiłku, wyłącznie według zaleceń lekarza. Zwykle dawka początkowa leku Kreon wynosi 10000-25000 jednostek lipazy przyjmowana w trakcie głównego posiłku.

4. Skutki uboczne

Stosowanie leku Kreon może wywołać następujące działania niepożądane: bóle brzucha, nudności i wymioty, wzdęcia, zaparcia, biegunkę. Podczas przyjmowania preparatu Kreon mogą wystąpić reakcje alergiczne, takie jak: wysypka, pokrzywka, świąd, nadwrażliwość skóry.

Zobacz także:

5. Środki ostrożności podczsas stosowania leku kreon

Podczas przyjmowania leku Kreon należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Kapsułki z preparatem należy połykać w całości, a nie przegryzać czy żuć, gdyż może to doprowadzić do przedwczesnego uwolnienia enzymów i osłabić ich dobroczynne działanie. Z uwagi na brak dokładnych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku Kreon w ciąży i podczas karmienia piersią , należy poradzić się lekarza przed przyjęciem preparatu.

Mimo iż nie stwierdzono interakcji leku Kreon z innymi preparatami, należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych w ostatnim czasie lekach. Preparat nie powinien być przyjmowany z alkoholem, ziołami taninowymi (garbnikowymi), kwasami, zasadami oraz żelazem i innymi płynami metalicznymi, które powodują, że pankreatyna traci swoje właściwości.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze