Krew w kale – przyczyny, badanie, krew utajona
Krew w kale nigdy nie jest prawidłowym objawem. Z krwią w kale są związane różne schorzenia układu pokarmowego. Najgroźniejszą chorobą, o której może świadczyć krew w kale jest rak jelita grubego. Jakie jeszcze inne choroby może sugerować krew w kale?
Zobacz film: "Rak jelita grubego. Jakie są jego czynniki ryzyka?"
- 1. Krew w kale – przyczyny
- 2. Krew w kale - rodzaje
- 2.1. Stolec smolisty
- 2.2. Świeża krew w stolcu
- 2.3. Krew i śluz w stolcu
- 3. Krew w kale – badanie
- 4. Krew w kale - krew utajona
1. Krew w kale – przyczyny
Krew w kale ma wiele przyczyn. Jedną z przyczyn krwi w kale są żylaki odbytu inaczej hemoroidy, które mogą objawiać się pojawieniem krwi. Hemoroidy pojawiają się na skutek niewydolności żylnej, której objawami jest nie tylko krew w kale, ale też świąd, ból, pieczenie odbytu, a także krwawienie z odbytu w trakcie wypróżniania.
Charakterystyczny jest także wygląd kału, który jest jakby nakrapiany żywoczerwoną krwią. Hemoroidy w zależności od rozmiarów mogą być leczone farmakologicznie specjalistycznymi preparatami lub chirurgicznie w zaawansowanym stadium choroby.
Inną przyczyną krwi w kale mogą także być polipy, które umiejscowiły się w wewnętrznych ścianach jelita grubego. W przypadku tego schorzenia krew w kale ma charakter utajony, ale może być również krwawienie tak intensywne, że u chorego pojawia się niedokrwistość z niedoboru żelaza.
Ilość krwi jest uzależniona od tego, jak blisko od naczynia krwionośnego powstał polip, istotny jest również rozmiar polipa.
W krwią w kale, na papierze toaletowym czy na bieliźnie jest też związana obecność w odbycie czy kanale odbytu zmian nowotworowych.
Dodatkowym tego objawem jest również krew z odbytu. Przy objawach związanych z krwią z odbytu konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty w celu potwierdzenia lub wykluczenia raka jelita grubego.
Świeża krew w kale, która pojawia się w wodnistych, często oddawanych stolcach może się objawiać również infekcja bakteryjna. Jeżeli nadal jest krew w kale i utrzymują się inne objawy należy koniecznie udać się do lekarza specjalisty.
Ponieważ konieczne będzie ustalenie patogenu, który powoduje biegunkę np. pałeczki salmonelli, gronkowiec, pałeczki okrężnicy.
Gdy pojawia się krew w kale i jest on smolisty to może to sugerować krwawienie z odcinka przewodu pokarmowego np. z przełyku czy z początkowej części dwunastnicy. Ten specyficzny kolor daje krew w kale, która ulega biochemicznym przemianom pod wpływem znajdującego się w żołądku kwasu solnego.
Bardzo często pojawiają się inne objawy dla przykładu wymioty, a ich konsystencja przypomina fusy z kawy. Takie dolegliwości mogą sugerować żylaki przełyku, które muszą być usunięte operacyjnie.
Duży niepokój budzi krew w kale u dziecka. Krew w kale dziecka nie zawsze musi oznaczać coś niebezpiecznego. Najczęściej krwią w kale u dziecka objawia się szczelina odbytu, zapalenie jelit z powodu alergii pokarmowej, polipy lub nieswoiste zapalenie jelit.
2. Krew w kale - rodzaje
Choroby organizmu można poznać po wyglądzie stolca.
2.1. Stolec smolisty
Jest to ciemno zabarwiony kał. Swoją barwę zawdzięcza ściętej krwi. Smolisty stolec świadczy o krwawieniu przewodu pokarmowego. Mogą temu towarzyszyć wymioty, które przypominają fusy od kawy.
2.2. Świeża krew w stolcu
Najczęściej świadczy ona o żylakach odbytu. Może również być objawem krwawienia przewodu pokarmowego. O każdym tego typu zjawisku najlepiej poinformować lekarza, który zleci dodatkowe badania.
2.3. Krew i śluz w stolcu
Krew i śluz mogą być objawem nieswoistego zapalenia jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna). Są to przewlekłe i nieuleczalne choroby, które wymagają leczenia w celu poprawy komfortu życia u chorych.
Chorobę Leśniowskiego-Crohna najczęściej diagnozuje się u kobiet między 15 a 30 rokiem życia. Choroba atakuje żołądek, jelita, przełyk, a także usta. Jej główne objawy to krew i śluz w stolcu, bóle brzucha, wzdęcia, spadek masy ciała i osłabienie. Niestety całkowite wyleczenie choroby nie jest możliwe. Stosuje się głównie leczenie objawowe.
3. Krew w kale – badanie
Leczenie jest oczywiście uzależnione od rodzaju choroby, podobnie wygląda kwestia badania. Oczywiście krew w kale w każdym przypadku jest objawem niepokojącym i należy to skonsultować z lekarzem. Rodzaj badania jest także ustalany przez lekarza prowadzącego.
Krew w kale jest niebezpiecznym objawem, dlatego specjalista powinien przeprowadzić dokładny wywiad - musi się zorientować, jakie leki przyjmuje chory. Niektóre leki mogą bowiem powodować zaburzanie krzepnięcia krwi dla przykładu antywitamina K.
4. Krew w kale - krew utajona
Badanie na krew utajoną w kale jest to nieinwazyjne badanie, które pozwala na stwierdzenie krwi z odbytu w kale. Warto zauważyć, że krew w stolcu pojawia się każdego dnia, jednak jej ilości są tak małe, że nie wykrywa jej żadne badanie. W przypadku badania na krew utajoną w kale wynik pozytywny sugeruje, że ubytek krwi z przewodu pokarmowego jest większa.
Obecnie istnieją dwa rodzaje testów w badaniach na krew utajoną. Standardowe badanie na krew w stolcu jest badanie tradycyjne gwajakolowe – gFOBT. Nowszym badaniem na krew utajoną w kale jest prosty test wykorzystujący bibułki.
Zobacz także:
Badanie na krew utajoną w kale jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na wykrycie małych ilości krwi z odbytu, które mogą wskazywać np. raka jelita grubego. Dlatego też badanie na krew utajoną w kale jest elementem profilaktyki raka jelita grubego. Zaleca się, aby badanie na krew utajoną wykonywać raz do roku u osób po 50 roku życia, które nie mają rodzinnej historii raka jelita grubego.
Do badania na krew w stolcu należy się odpowiednio przygotować, a lekarz powinien udzielić wszelkich potrzebnych wskazówek.
Jeśli wynik badania na krew w stolcu okaże się pozytywny, należy wykonać badania dodatkowe. W związku z krwią z odbytu należy wykonać sigmoidoskopie, kolonoskopie i badanie z podwójnym kontrastem.
Obecność krwi w stolcu można również sprawdzić za pomocą domowych testów, jednak należy pamiętać, że w razie wyniku stwierdzającego krew w stolcu lekarz rodzinny i tak zaleci ci wykonanie badania laboratoryjnego.
Komentarze