Przejdź na WP

Krew w kale – przyczyny, badanie, krew utajona

Krew w kale nigdy nie jest prawidłowym objawem. Z krwią w kale są związane różne schorzenia układu pokarmowego. Najgroźniejszą chorobą, o której może świadczyć krew w kale jest rak jelita grubego. Jakie jeszcze inne choroby może sugerować krew w kale?

Zobacz film: "Rak jelita grubego. Jakie są jego czynniki ryzyka?"

spis treści

1. Krew w kale – przyczyny

Krew w kale ma wiele przyczyn. Jedną z przyczyn krwi w kale są żylaki odbytu inaczej hemoroidy, które mogą objawiać się pojawieniem krwi. Hemoroidy pojawiają się na skutek niewydolności żylnej, której objawami jest nie tylko krew w kale, ale też świąd, ból, pieczenie odbytu, a także krwawienie z odbytu w trakcie wypróżniania.

Charakterystyczny jest także wygląd kału, który jest jakby nakrapiany żywoczerwoną krwią. Hemoroidy w zależności od rozmiarów mogą być leczone farmakologicznie specjalistycznymi preparatami lub chirurgicznie w zaawansowanym stadium choroby.

Krew w kale to zawsze niepokojący objaw
Krew w kale to zawsze niepokojący objaw

Inną przyczyną krwi w kale mogą także być polipy, które umiejscowiły się w wewnętrznych ścianach jelita grubego. W przypadku tego schorzenia krew w kale ma charakter utajony, ale może być również krwawienie tak intensywne, że u chorego pojawia się niedokrwistość z niedoboru żelaza.

Ilość krwi jest uzależniona od tego, jak blisko od naczynia krwionośnego powstał polip, istotny jest również rozmiar polipa.

W krwią w kale, na papierze toaletowym czy na bieliźnie jest też związana obecność w odbycie czy kanale odbytu zmian nowotworowych.

Dodatkowym tego objawem jest również krew z odbytu. Przy objawach związanych z krwią z odbytu konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty w celu potwierdzenia lub wykluczenia raka jelita grubego.

Najważniejsze badania przesiewowe dla kobiet
Najważniejsze badania przesiewowe dla kobiet [12 zdjęć]

Kontrola stanu zdrowia i profilaktyka mają ogromne znaczenie. Pozwalają zatrzymać rozwój takich chorób...

zobacz galerię

Świeża krew w kale, która pojawia się w wodnistych, często oddawanych stolcach może się objawiać również infekcja bakteryjna. Jeżeli nadal jest krew w kale i utrzymują się inne objawy należy koniecznie udać się do lekarza specjalisty.

Ponieważ konieczne będzie ustalenie patogenu, który powoduje biegunkę np. pałeczki salmonelli, gronkowiec, pałeczki okrężnicy.

Gdy pojawia się krew w kale i jest on smolisty to może to sugerować krwawienie z odcinka przewodu pokarmowego np. z przełyku czy z początkowej części dwunastnicy. Ten specyficzny kolor daje krew w kale, która ulega biochemicznym przemianom pod wpływem znajdującego się w żołądku kwasu solnego.

Bardzo często pojawiają się inne objawy dla przykładu wymioty, a ich konsystencja przypomina fusy z kawy. Takie dolegliwości mogą sugerować żylaki przełyku, które muszą być usunięte operacyjnie.

Badania, których nie powinniśmy się bać
Badania, których nie powinniśmy się bać [6 zdjęć]

Bolesne i wstydliwe – takie najczęściej są badania, które musimy wykonywać przynajmniej raz na jakiś...

zobacz galerię

Duży niepokój budzi krew w kale u dziecka. Krew w kale dziecka nie zawsze musi oznaczać coś niebezpiecznego. Najczęściej krwią w kale u dziecka objawia się szczelina odbytu, zapalenie jelit z powodu alergii pokarmowej, polipy lub nieswoiste zapalenie jelit.

2. Krew w kale - rodzaje

Choroby organizmu można poznać po wyglądzie stolca.

2.1. Stolec smolisty

Jest to ciemno zabarwiony kał. Swoją barwę zawdzięcza ściętej krwi. Smolisty stolec świadczy o krwawieniu przewodu pokarmowego. Mogą temu towarzyszyć wymioty, które przypominają fusy od kawy.

2.2. Świeża krew w stolcu

Najczęściej świadczy ona o żylakach odbytu. Może również być objawem krwawienia przewodu pokarmowego. O każdym tego typu zjawisku najlepiej poinformować lekarza, który zleci dodatkowe badania.

2.3. Krew i śluz w stolcu

Krew i śluz mogą być objawem nieswoistego zapalenia jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna). Są to przewlekłe i nieuleczalne choroby, które wymagają leczenia w celu poprawy komfortu życia u chorych.

Chorobę Leśniowskiego-Crohna najczęściej diagnozuje się u kobiet między 15 a 30 rokiem życia. Choroba atakuje żołądek, jelita, przełyk, a także usta. Jej główne objawy to krew i śluz w stolcu, bóle brzucha, wzdęcia, spadek masy ciała i osłabienie. Niestety całkowite wyleczenie choroby nie jest możliwe. Stosuje się głównie leczenie objawowe.

3. Krew w kale – badanie

Leczenie jest oczywiście uzależnione od rodzaju choroby, podobnie wygląda kwestia badania. Oczywiście krew w kale w każdym przypadku jest objawem niepokojącym i należy to skonsultować z lekarzem. Rodzaj badania jest także ustalany przez lekarza prowadzącego.

Krew w kale jest niebezpiecznym objawem, dlatego specjalista powinien przeprowadzić dokładny wywiad - musi się zorientować, jakie leki przyjmuje chory. Niektóre leki mogą bowiem powodować zaburzanie krzepnięcia krwi dla przykładu antywitamina K.

4. Krew w kale - krew utajona

Badanie na krew utajoną w kale jest to nieinwazyjne badanie, które pozwala na stwierdzenie krwi z odbytu w kale. Warto zauważyć, że krew w stolcu pojawia się każdego dnia, jednak jej ilości są tak małe, że nie wykrywa jej żadne badanie. W przypadku badania na krew utajoną w kale wynik pozytywny sugeruje, że ubytek krwi z przewodu pokarmowego jest większa.

Obecnie istnieją dwa rodzaje testów w badaniach na krew utajoną. Standardowe badanie na krew w stolcu jest badanie tradycyjne gwajakolowe – gFOBT. Nowszym badaniem na krew utajoną w kale jest prosty test wykorzystujący bibułki.

Zobacz także:

Badanie na krew utajoną w kale jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na wykrycie małych ilości krwi z odbytu, które mogą wskazywać np. raka jelita grubego. Dlatego też badanie na krew utajoną w kale jest elementem profilaktyki raka jelita grubego. Zaleca się, aby badanie na krew utajoną wykonywać raz do roku u osób po 50 roku życia, które nie mają rodzinnej historii raka jelita grubego.

Do badania na krew w stolcu należy się odpowiednio przygotować, a lekarz powinien udzielić wszelkich potrzebnych wskazówek.

Jeśli wynik badania na krew w stolcu okaże się pozytywny, należy wykonać badania dodatkowe. W związku z krwią z odbytu należy wykonać sigmoidoskopie, kolonoskopie i badanie z podwójnym kontrastem.

Obecność krwi w stolcu można również sprawdzić za pomocą domowych testów, jednak należy pamiętać, że w razie wyniku stwierdzającego krew w stolcu lekarz rodzinny i tak zaleci ci wykonanie badania laboratoryjnego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy