Krew w kale – przyczyny, badanie, krew utajona

Krew w kale nigdy nie jest prawidłowym objawem. Z krwią w kale są związane różne schorzenia układu pokarmowego. Najgroźniejszą chorobą, o której może świadczyć krew w kale jest rak jelita grubego. Jakie jeszcze inne choroby może sugerować krew w kale?

Krew w kale – przyczyny

Krew w kale ma wiele przyczyn. Jedną z przyczyn krwi w kale są żylaki odbytu inaczej hemoroidy, które mogą objawiać się pojawieniem krwi. Hemoroidy pojawiają się na skutek niewydolności żylnej, której objawami jest nie tylko krew w kale, ale też świąd, ból, pieczenie odbytu, a także krwawienie z odbytu w trakcie wypróżniania. Charakterystyczny jest także wygląd kału, który jest jakby nakrapiany żywoczerwoną krwią. Hemoroidy w zależności od rozmiarów mogą być leczone farmakologicznie specjalistycznymi preparatami lub chirurgicznie w zaawansowanym stadium choroby.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Inną przyczyną krwi w kale mogą także być polipy, które umiejscowiły się w wewnętrznych ścianach jelita grubego. W przypadku tego schorzenia krew w kale ma charakter utajony, ale może być również krwawienie tak intensywne, że u chorego pojawia się niedokrwistość z niedoboru żelaza. Ilość krwi jest uzależniona od tego, jak blisko od naczynia krwionośnego powstał polip, istotny jest również rozmiar polipa.

W krwią w kale, na papierze toaletowym czy na bieliźnie jest też związana obecność w odbycie czy kanale odbytu zmian nowotworowych. Dodatkowym tego objawem jest również krew z odbytu. Przy objawach związanych z krwią z odbytu konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty w celu potwierdzenia lub wykluczenia raka jelita grubego.

Najważniejsze badania przesiewowe dla kobiet

Kontrola stanu zdrowia i profilaktyka mają ogromne znaczenie. Pozwalają zatrzymać rozwój takich chorób jak cukrzyca, rak czy osteoporoza w początkowym...

Świeżą krwią w kale, która pojawia się w wodnistych, często oddawanych stolcach może się objawiać również infekcja bakteryjna. Jeżeli nadal jest krew w kale i utrzymują się inne objawy należy koniecznie udać się do lekarza specjalisty. Ponieważ konieczne będzie ustalenie patogenu, który powoduje biegunkę np. pałeczki salmonelli, gronkowiec, pałeczki okrężnicy.

Gdy pojawia się krew w kale i jest on smolisty to może to sugerować krwawienie z odcinka przewodu pokarmowego np. z przełyku czy z początkowej części dwunastnicy. Ten specyficzny kolor daje krew w kale, która ulega biochemicznym przemianom pod wpływem znajdującego się w żołądku kwasu solnego. Bardzo często pojawiają się inne objawy dla przykładu wymioty, a ich konsystencja przypomina fusy z kawy. Takie dolegliwości mogą sugerować żylaki przełyku, które muszą być usunięte operacyjnie.

Badania, których nie powinniśmy się bać

Bolesne i wstydliwe – takie najczęściej są badania, które musimy wykonywać przynajmniej raz na jakiś czas podczas kontroli lekarskiej. Kilka chwil zawstydzenia...

Duży niepokój budzi krew w kale u dziecka. Krew w kale dziecka nie zawsze musi oznaczać coś niebezpiecznego. Najczęściej krwią w kale u dziecka objawia się szczelina odbytu, zapalenie jelit z powodu alergii pokarmowej, polipy lub nieswoiste zapalenie jelit.

Krew w kale – badanie

Leczenie jest oczywiście uzależnione od rodzaju choroby, podobnie wygląda kwestia badania. Oczywiście krew w kale w każdym przypadku jest objawem niepokojącym i należy to skonsultować z lekarzem. Rodzaj badania jest także ustalany przez lekarza prowadzącego.

Krew w kale jest niebezpiecznym objawem, dlatego specjalista powinien przeprowadzić dokładny wywiad - musi się zorientować, jakie leki przyjmuje chory. Niektóre leki mogą bowiem powodować zaburzanie krzepnięcia krwi dla przykładu antywitamina K.

Krew w kale - krew utajona

Badanie na krew utajoną w kale jest to nieinwazyjne badanie, które pozwala na stwierdzenie krwi z odbytu w kale. Warto zauważyć, że krew w stolcu pojawia się każdego dnia, jednak jej ilości są tak małe, że nie wykrywa jej żadne badanie. W przypadku badania na krew utajoną w kale wynik pozytywny sugeruje, że ubytek krwi z przewodu pokarmowego jest większa.

Obecnie istnieją dwa rodzaje testów w badaniach na krew utajoną. Standardowe badanie na krew w stolcu jest badanie tradycyjne gwajakolowe – gFOBT. Nowszym badaniem na krew utajoną w kale jest prosty test wykorzystujący bibułki.

Badanie na krew utajoną w kale jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na wykrycie małych ilości krwi z odbytu, które mogą wskazywać np. raka jelita grubego. Dlatego też badanie na krew utajoną w kale jest elementem profilaktyki raka jelita grubego. Zaleca się, aby badanie na krew utajoną wykonywać raz do roku u osób po 50 roku życia, które nie mają rodzinnej historii raka jelita grubego.

Do badania na krew w stolcu należy się odpowiednio przygotować, a lekarz powinien udzielić wszelkich potrzebnych wskazówek.

Jeśli wynik badania na krew w stolcu okaże się pozytywny, należy wykonać badania dodatkowe. W związku z krwią z odbytu należy wykonać sigmoidoskopie, kolonoskopie i badanie z podwójnym kontrastem.

Obecność krwi w stolcu można również sprawdzić za pomocą domowych testów, jednak należy pamiętać, że w razie wyniku stwierdzającego krew w stolcu lekarz rodzinny i tak zaleci ci wykonanie badania laboratoryjnego.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Krwawienie z przewodu pokarmowego
Krwawienie z przewodu pokarmowego

Kwas acetylosalicylowy a ryzyko krwawienia z żołądka

jest krwawienie z przewodu pokarmowego. Mimo to lekarze zalecają pacjentom przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego, gdyż korzyści z tego wynikające (...) się ze zwiększonym ryzykiem krwawienia...

Krew utajona w kale - wskazania do badania, rodzaje, wartości

Test na krew utajoną w kale (WIDEO)

Test na krew utajoną w kale (WIDEO) Odtwórz wideo

. Rozpoznanie choroby wykonuje się za pomocą testu na obecność krwi utajonej w kale, sigmoidoskopii wykonywanej za pomocą giętkiego aparatu (...) oraz kolonoskopii. Test na obecność krwi...

Układ pokarmowy

Krew w stolcu - objawy, przyczyny, badania

Krew w stolcu - objawy, przyczyny, badania

Krew w stolcu - badania Istnieje możliwość samodzielnego wykonania testu na utajoną krew w stolcu - wystarczy kupić odpowiedni zestaw (...) wymaga konsultacji z lekarzem oraz przeprowadzenia...

Układ pokarmowy

Śluz w kale - przyczyny, choroby

inne objawy.  Jednak w każdym wypadku istotny jest czas interwencji lekarza. Śluz w kale - przyczyny Oczywiście śluz w kale jest naturalną dolegliwością (...) objawów, które mogą niepokoić należy: znaczna...

Rak jelita grubego - dane epidemiologiczne, czynniki ryzyka, objawy, diagnostyka, leczenie, zalecenia żywieniowe

Badanie kału na krew utajoną we wczesnej diagnostyce raka jelita grubego

Badanie kału na krew utajoną umożliwia wykrycie obecności krwi w stolcu, który nie powoduje zmiany w jego wyglądzie. Wynik badania kału zobowiązuje (...) domowych. Ponadto...

Badania moczu - wskazania, charakterystyka, wyniki, posiew moczu

Badanie moczu na krew (WIDEO)

Badanie moczu na krew (WIDEO) Odtwórz wideo

, jeśli danej osobie nic nie dolega, nie ma ona objawów infekcji, a badanie wykrywa krew w moczu - może to świadczyć o chorobach nerek (...) , takich jak kłębuszkowe zapalenie nerek. Krew w moczu można...

Biegunka

Poznaj sprawdzone metody na przewlekłą biegunkę

Poznaj sprawdzone metody na przewlekłą biegunkę

wystąpienia biegunki konieczne jest wykonanie kolonoskopii. W szczególności, gdy w kale można dostrzec śluz lub krew. Konieczne jest wtedy dokładne badanie (...) czas, a to z kolei może grozić odwodnieniem...

Hemoroidy – przyczyny, objawy, leczenie

Objawy hemoroidów (WIDEO)

Objawy hemoroidów (WIDEO) Odtwórz wideo

bezbolesne i występuje w okresie oddawania moczu lub po oddaniu stolca. Krew pojawia się na papierze toaletowym i na bieliźnie. Następnie dochodzi