Krosta (pustula) - przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie
Krosta (łac. pustula) to uporczywa zmiana skórna, która może mieć mnóstwo przyczyn i metod leczenia. Czasem jest ledwo zauważalna, innym razem duża, bolesna i wypełniona płynem. Dermatolodzy i kosmetolodzy mają mnóstwo sposobów na wyskakujące krosty, jednak postawą jest ustalenie ich pierwotnej przyczyny. Zobacz, jak radzić sobie z krostami.
1. Co to jest krosta (pustula)
Krostą nazywa się wykwit skórny, czyli wypukłą zmianę pojawiającą się na jej powierzchni. Jej średnica nie przekracza jednego centymetra. Krosty można podzielić na śródnaskórkowe i przymieszkowe. Ponadto dzielą się na pierwotne i wtórne.
Krosty pierwotne powstają najczęściej na skutek jakiegoś stanu chorobowego, np. trądziku. Mogą mieć postać grudek, plam, być podskórne lub powierzchniowe. Mogą także mieć postać bolesnych pęcherzy. Krosty wtórne powstają na skutek rozdrapania lub pęknięcia zmian pierwotnych.
Zmiany te mogą pojawiać się na całym ciele, choć najczęściej są zlokalizowane na twarzy, plecach i ramionach.
2. Przyczyny powstawania krost
Krosty zwykle są objawem jakiejś choroby skórnej. Bardzo często mają związek z namnażaniem się bakterii pod skórą. Mogą być też objawem problemów hormonalnych.
Pojawianie się krost najczęściej świadczy o nadmiernym rogowaceniu naskórka lub nadprodukcji łoju w gruczołach.
Krosty mogą pojawić się w każdym wieku, bez względu na stan zdrowia. Częściej dotyczą osób młodych (wówczas mówi się o trądziku młodzieńczym w okresie dojrzewania). Nasilają się także w okresie menopauzy, a także w sytuacjach stresowych (ale nie u wszystkich).
Pojawianie się krost może być także związane z nieprawidłową dietą - najczęściej są efektem jedzenia dużej ilości cukru i picia alkoholu. Ponadto wykazano, że niektóre witaminy (np. B12) są doskonałą pożywką dla bakterii i ich nadmierna suplementacja może nasilić problem trądziku.
3. Jakim schorzeniom towarzyszą krosty
Na problem krost mogą być narażone osoby, które zmagają się z rozregulowaną gospodarką hormonalną. Zmiany skórne często towarzyszą takim schorzeniom i dolegliwościom, jak:
- niedoczynność i nadczynność tarczycy
- niedoczynność nadnerczy
- menopauza
- otyłość
- trądzik młodzieńczy, hormonalny i tzw. trądzik dorosłych
- łuszczyca
Ponadto krosty mogą być objawem reakcji alergicznej (np. na detergenty lub inne czynniki drażniące, także jedzenie).
4. Leczenie krost
Leczenie krost zależy od stopnia ich nasilenia, a także od ich rodzaju i pierwotnej przyczyny. Zwykle działanie miejscowe nie wystarcza, choć oczywiście jest polecane jako metoda wspomagająca.
W objawowym leczeniu krost pomocny okazuje się cynk w postaci płynnych serum lub maści. W przypadku ostrej postaci trądziku poleca się antybiotyki (np. klindamycnę).
W przypadku wahań hormonalnych, należy je uregulować, aby pozbyć się krost. Reakcje alergiczne będą wymagały usunięcie czynnika drażniącego.
Podstawą jest także odpowiednia dieta i picie dużych ilości wody, która pomaga oczyszczać organizm z toksyn.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.