Brak funduszy na szczepionkę przeciw czerniakowi
Na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu prowadzone są badania nad szczepionką przeciw czerniakowi. Mimo, iż szczepionka okazała się skuteczna w leczeniu chorych cierpiących na ten typ nowotworu, prace nad nią nie uzyskały dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego...
1. Wyniki prac nad szczepionką przeciw czerniakowi
Dzięki uczestnictwu w badaniach 150 chorych zauważyło poprawę swojego stanu zdrowia, jednocześnie dostając szansę na przedłużenie i lepszą jakość życia. Badania są w zaawansowanej fazie, a testowany preparat potwierdził już swoją skuteczność w stymulowaniu układu immunologicznego do odrzucania nowotworu. Szczepionka daje jedne z najlepszych wyników na świecie, gdyż stosujący ją pacjenci przeżywają nawet 13 lat.
2. Brak środków na szczepionkę przeciw czerniakowi
Prace nad szczepionką prowadzi zespół prof. Andrzeja Mackiewicza, który w dużej mierze finansował projekt z własnych środków, a nawet się dla niego zapożyczył. Na chwilę obecną zabrakło mu jednak pieniędzy na dalsze wytwarzanie leku, przez co nie otrzymają go badani pacjenci. Część kosztów pokrywa Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, lecz kwota ta nie jest wystarczająca, aby móc kontynuować prace.
3. Przyszłość szczepionki na czerniaka
Aby móc zarejestrować lek niezbędne jest zakończenie procesu badań nad szczepionką na czerniaka, a dokładnie wykonanie ich ostatecznej, trzeciej fazy. Potrzeba na to około 20 mln zł. Niestety Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego odmówiło prof. Mackiewiczowi dotacji. Rzecznik ministerstwa podkreśla jednak, że zmieniono zasady weryfikacji i znaleziono pieniądze na projekt, dlatego też prof. Andrzej Mackiewicz powinien ponownie stanąć do konkursu i zgłosić się do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a być może tym razem jego badania uzyskają dotację.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.