Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Piotr Sawicki

Krzywa przegroda nosowa – przyczyny, operacja, dolegliwości

Avatar placeholder
30.03.2021 20:31
Krzywa przegroda nosowa – przyczyny, operacja, dolegliwości
Krzywa przegroda nosowa – przyczyny, operacja, dolegliwości

Krzywa przegroda nosowa może stać się przyczyną wielu poważnych dolegliwości. Dlatego bardzo często przy stale nawracających infekcjach górnych dróg oddechowych dla przykładu stanach zapalnych zatok laryngolog sugeruje operację chirurgiczną, której celem będzie wyprostowanie przegrody nosowej. Krzywa przegroda nosowa może być także przyczyną niemożliwości swobodnego oddychania zwłaszcza przy zwiększonym wysiłku fizycznym.

spis treści

1. Dlaczego przegroda nosowa może być krzywa?

Dlaczego przegroda nosowa może być krzywa? Przyczyn takiego stanu może być kilka. Jedną z nich jest poród, ponieważ w trakcie przeciskania się przez kanał rodny nos najczęściej jest mocno spłaszczony. U niektórych noworodków nos wyprostowuje się po kilku tygodniach od porodu, większość tkanek miękkich w przegrodzie nosowej powraca na swoje miejsce, ale są też takie sytuacje, w których tkanki pozostają już przekrzywione. Do innych przyczyn, które powodują, że przegrodo nosowa ulega skrzywieniu należą urazy w trakcie zabaw czy podczas uprawiania sportu, takie kontuzje pojawiają się najczęściej przy sportach ekstremalnych.

Krzywa przegroda nosowa może być przyczyną stale nawracającego kataru
Krzywa przegroda nosowa może być przyczyną stale nawracającego kataru

2. Operacja nosa

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Oczywiście decyzję w kwestii zabiegu korygującego przegrodę nosową podejmuje laryngolog. Według lekarzy zabieg powinien być przeprowadzony po 25 roku życia, ponieważ do tego właśnie czasu ostatecznie kształtuje się przegroda nosowa. Przed operacją powinny zostać wykonane badania nie tylko morfologia, ale również badania specjalistyczne, ponieważ zabieg jest wykonywany w ogólnym znieczuleniu pacjent powinien wykonać kontrolne EKG i RTG.

To też warto wiedzieć

Pacjent może się zdecydować na klasyczny zabieg w ramach funduszu NFZ. Operacja wykonywana jest metodą klasyczną przy całkowitym uśpieniu pacjenta. Oczywiście należy mieć skierowanie do szpitala od laryngologa. Przegroda nosowa może być także korygowana w nowoczesny sposób, czyli w sedacji przy łagodnym środku znieczulającym podanym dożylnie. Jednak taki zabieg nie jest refundowany przez fundusz, jest wykonywany w prywatnych klinikach, a koszt to około 4 – 5 tysięcy złotych. Zarówno przy jednym jak i przy drugim zabiegu wymagana jest ochrona nosa przez kilkanaście dni. W niektórych przypadkach pacjent przyjmuje antybiotyk.

Woda utleniona – sposób na bolące zatoki i katar
Woda utleniona – sposób na bolące zatoki i katar [5 zdjęć]

Woda utleniona jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdej domowej apteczki. Oczyszcza, dezynfekuje,

zobacz galerię

3. Dolegliwości związane z krzywą przegrodą

Zniekształcona przegroda nosowa powoduje, że wydzielina z nosa np. podczas kataru gorzej się oczyszcza może spływać do gardła powodując jego podrażnienie czy stan zapalny. Zalegająca wydzielina powoduje również, że chory ma stale odruch odkasływania. Krzywa przegroda nosowa może powodować nie tylko stale nawracające przeziębienia czy inne infekcje oddechowe, ale także problemy ze słuchem i węchem. Skrzywiona przegroda nosowa sprawia również, że u pacjenta częściej występuje ból głowy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze