Newsy"Księżycowa" twarz to groźny objaw. Tak było u Amy Schumer

"Księżycowa" twarz to groźny objaw. Tak było u Amy Schumer

Coraz częściej eksperci ostrzegają, że tzw. twarz kortyzolowa to groźny objaw. To określenie odnoszące się do okrągłych, opuchniętych policzków przypominających kształtem księżyc. Choć podwyższony poziom kortyzolu może wpływać na taki wygląd, najczęściej wiąże się to z zespołem Cushinga. Tak też było u Amy Schumer. Jak rozpoznać to schorzenie?

Masz twarz jak księżyc w pełni? To może oznaczać chorobę
Masz twarz jak księżyc w pełni? To może oznaczać chorobę
Źródło zdjęć: © Getty Images

Objawy zespołu Cushinga są trudne do rozpoznania

Na problem zwróciła niedawno uwagę amerykańska aktorka komediowa Amy Schumer. W podcaście "Call Her Daddy" podzieliła się swoją diagnozą zespołu Cushinga.

Początkowo uznała, że komentarze dotyczące jej wyglądu to tylko nieprzychylne uwagi internautów, jednak lekarze zaczęli sugerować, że może mieć zespół Cushinga. Postanowiła to zbadać i ostatecznie zdiagnozowano u niej tę chorobę, której przyczyną były zastrzyki steroidowe.

Zespół Cushinga pojawia się na skutek długotrwałego narażenia organizmu na wysoki poziom kortyzolu. Objawia się m.in. okrągłą "twarzą jak księżyc", zaczerwienieniem skóry, łatwym powstawaniem siniaków, purpurowymi rozstępami na brzuchu, nadmiernym owłosieniem oraz ogólnym zmęczeniem.

WIDEO

Objawy zbyt wysokiego poziomu kortyzolu

Objawy zespołu Cushinga mogą przypominać inne choroby, co utrudnia diagnozę. Dr Prathayini Subarajan, specjalistka w dziedzinie endokrynologii i metabolizmu z Loyola Medicine, podkreśla, że obecność takich schorzeń jak insulinooporność czy cukrzyca nie musi oznaczać zespołu Cushinga. Jednak podejrzenia rosną, gdy występuje wiele objawów jednocześnie. Leczenie przyczyny, np. usunięcie guza przysadki czy odstawienie steroidów, powinno z czasem złagodzić objawy.

Znak wysokiego poziomu kortyzolu

Zespół Cushinga może być wynikiem stosowania steroidów lub problemów z przysadką mózgową bądź nadnerczami. Istnieje też choroba Cushinga, będąca specyficzną formą zespołu, wywoływaną przez niezłośliwy guz przysadki, który prowadzi do nadprodukcji kortyzolu.

Widać to twarzy, bo wysoki poziom kortyzolu może prowadzić do obrzęków i odkładania się tłuszczu na twarzy. Jednak naturalnie okrągła twarz nie musi oznaczać problemów hormonalnych. Chociaż okrągła i zaczerwieniona twarz jest typowa dla zespołu Cushinga, może też wynikać z innych przyczyn, takich jak szybki przyrost masy ciała, choroby autoimmunologiczne czy skórne.

Oba schorzenia są dość rzadkie, bo choroba Cushinga występuje u 10-15 osób na milion, natomiast zespół Cushinga u 40-70 osób na milion. Kobiety są trzy razy bardziej narażone na rozwój tej choroby niż mężczyźni, a najczęściej dotyka ona osoby w wieku 20-50 lat.

Istnieje również pseudozespół Cushinga, którego objawy są podobne, ale przyczynami są inne schorzenia, m.in. ciąża, otyłość, silny stres, depresja, niekontrolowana cukrzyca, przewlekły alkoholizm czy bezdech senny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie