Trwa ładowanie...

Kto pierwszy wyznaje miłość w związku?

Wyznanie miłości w związku to moment przełomowy. Słowa: „kocham cię” powinny być wyrazem głębokiego uczucia i przywiązania. Pokazujemy w ten sposób, że ktoś jest dla nas bardzo ważny. Okazuje się jednak, że nasze wyobrażenie, co do deklaracji miłości w związku i rzeczywistość nieco się rozmijają. O co chodzi?

spis treści
10 sposobów, którymi on wyraża uczucia
10 sposobów, którymi on wyraża uczucia [10 zdjęć]

Mężczyźni doskonale znają znaczenie słów „kocham Cię”, tylko niestety czasem ciężko przechodzą one przez

zobacz galerię

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

1. Co nam się wydaje?

W ogólnym przekonaniu to kobiety są bardziej emocjonalne i z natury skłonne, by angażować się w podtrzymywanie relacji. Dlatego też większości z nas może się wydawać, że to właśnie przedstawicielki płci pięknej w pierwszej kolejności mówią: „kocham cię”.

Badania naukowe na ten temat przeprowadzono wśród studentów. Ich inicjatorami byli psycholodzy, Joshua Ackerman i Vladas Griskevicius, a także Norman Li.

W pierwszym badaniu sprawdzono, jakie przekonania na temat deklaracji miłości żywią uczestnicy. Kolejne sprawdziło, jak ma się to do rzeczywistości. Ankietowani mieli wówczas odpowiedzieć na ogólne pytania, kto w nowo budowanej relacji jako pierwszy zaczyna myśleć o niej poważnie – mężczyzna czy kobieta – oraz kto zazwyczaj pierwszy w związku wyznaje miłość. Później, po wysłuchaniu przykładowej rozmowy, w której mężczyzna wyznaje kobiecie miłość, mieli oszacować, jak długo ci ludzie są już parą.

Badanym w zdecydowanej większości wydawało się, że to kobiety pierwsze zaczynają myśleć o związku jako o relacji długotrwałej (84,4% badanych), pierwsze mówią: „kocham cię” (64% badanych) i robią to 23 dni wcześniej niż mężczyźni.

2. Wyobrażenia a rzeczywistość

Kolejne badanie dotyczyło już osobistych doświadczeń uczestników i prawdziwych relacji, które przeżyli. Mieli oni przeanalizować, jak długo zastanawiali się nad tym, aby zwerbalizować swoje uczucia i stwierdzić, kto pierwszy rzeczywiście to zrobił. Tym razem padło na mężczyzn.

Było tak aż w 61,5% badanych przypadków. Wynik ten potwierdziło badanie internetowe, przeprowadzone przy użyciu poczty elektronicznej. 70% respondentów wskazało na mężczyznę jako na osobę, która pierwsza powiedziała: „kocham cię” w związku.

3. Czysty zysk

Skąd ta rozbieżność? Specjaliści postarali się wyjaśnić powyższe zjawisko. Przede wszystkim nasze myślenie odnośnie ról płciowych jest w dalszym ciągu bardzo stereotypowe. Oceniając kobiety jako emocjonalne, wydaje nam się, że z większą swobodą wyrażają one słowami to, co czują.

Tymczasem to mężczyźni odnoszą większe korzyści zarówno z udostępniania informacji o sobie, jak i z deklaracji miłości. W ich wypadku krok taki przyspiesza rozpoczęcie współżycia płciowego ze swoją wybranką. Tymczasem kobiety zwlekając, mogą lepiej ocenić, czy rzeczywiście uda im się zbudować trwały związek z potencjalnym partnerem.

ZOBACZ WIĘCEJ:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Katarzyna Sadowska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza