Trwa ładowanie...

Kupa u niemowląt – karmienie piersią, mleko modyfikowane, zmiany, problemy, ciekawostki

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 03.01.2023 16:06
Kupa u niemowląt – karmienie piersią, mleko modyfikowane, zmiany, problemy, ciekawostki
Kupa u niemowląt – karmienie piersią, mleko modyfikowane, zmiany, problemy, ciekawostki (Zdjęcie autorstwa cherylholt / CC0 1.0)

Kupa u niemowląt zależy od tego, co podajemy im do spożycia. Inaczej wygląda kupa po mleku z piersi, a inaczej po mleku modyfikowanym. Niekiedy po wzbogaceniu diety niemowlaka pojawiają się problemy pokarmowe: zaparcia lub biegunka.

spis treści

1. Kupa u niemowląt a karmienie piersią

W pierwszych dniach po urodzeniu niemowlak wydala smółkę, czyli maź, która jest ciemnozielona i kleista. Następnie kupa u niemowląt zmienia się w tzw. stolce przejściowe - są luźniejsze niż smółka i stopniowo zmienia się ich kolor. Zielona kupa u niemowląt jest czymś normalnym. Już pod koniec pierwszego tygodnia kupa noworodka jest typowa i ma zapach kwaśnego mleka lub serwatki.

Kolor bywa różny: od żółtego do seledynowego, barwa zmienia się na zieloną po zetknięciu z powietrzem. Konsystencja kupy u niemowląt wygląda jak rozrzedzone ciasto naleśnikowe. Początkowo kupa u noworodka pojawia się bardzo często. Po trzech tygodniach występuje maksymalnie dwa razy dziennie. Mleko z piersi matki jest przyswajane niemal w całości, dlatego niektóre niemowlaki wypróżniają się raz na kilka dni.

2. Kupa u niemowląt a mleko modyfikowane

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Kupa u niemowląt po tym produkcie ma lekko zgniły zapach, a jej kolor jest jasnożółty lub jasnobrązowy. Jeżeli mleko modyfikowane zawiera dużo białka, kolor kupy jest jaśniejszy. Maluchy mogą mieć skłonność do zaparć po spożyciu tego rodzaju mleka. Jeśli tak jest, dziecku trzeba podawać wodę. Niekiedy lekarz zaleci wcześniejsze stosowanie soków owocowych. Dziecku można pomóc, masując mu brzuszek, to pobudza pracę jelit. Wskazane jest także stosowanie ciepłych okładów.

Zobacz także:

3. Zmiany w kupie u niemowląt

Zmiany w kupie u niemowląt biorą się ze zmiany diety. Wprowadzanie nowych pokarmów powoduje, że układ pokarmowy wytwarza enzymy do ich trawienia. Gdy kupa u niemowlaka przypomina kozie bobki, to znak, że nasze dziecko nie jest jeszcze gotowe na nowości. Należy je wprowadzać bardzo ostrożnie i pojedynczo, wtedy z łatwością będziemy potrafili stwierdzić, jaki produkt jest dla niego odpowiedni, a jaki nie.

4. Przecier z brzoskwiń

Jeżeli zauważymy, że kupa u niemowlaka jest twarda, powinniśmy wprowadzić mu do diety przeciery z brzoskwiń, moreli, śliwek. Jeśli zaparcia się powtarzają, maluchowi można podawać gotowane brokuły i buraki, a większym dzieciom pieczywo pełnoziarniste. W przypadku rozwolnienia należy zrezygnować z karmienia tym produktem, po którym wystąpiło.

Czy wiesz, jak zwalczyć objawy popularnych przypadłości dziecięcych?
Czy wiesz, jak zwalczyć objawy popularnych przypadłości dziecięcych? [10 zdjęć]

Biegunka stanowi jedną z najpowszechniej występujących chorób wieku dziecięcego. Może być wynikiem m.in.

zobacz galerię

Dziecku trzeba podawać więcej kaszek i kleików, a także produktów, które mają działanie zapierające: gotowana marchew czy jabłko. Niemowlaki powinny wypijać 150 ml soku dziennie. Trzeba pamiętać, że soki w nadmiarze powodują rozwolnienie i często sprzyjają nadwadze.

Kiedy dziecko osiągnie 11 miesiąc życia, możemy wprowadzić do jego diety takie produkty jak: jogurty, kefiry, zsiadłe mleko, które regulują proces trawienia.

5. Napięty brzuszek niemowląt

O zaparciu świadczy twardy i napięty brzuszek oraz kolka. Należy wiedzieć, że te dolegliwości pojawiają się w pierwszych miesiącach życia. Kupa niemowlaka ma kolor czarny, gdy dziecko przyjmuje preparaty z żelaza. Buraki i szpinak zmieniają barwę stolca.

Czasem do zmian w wyglądzie i zapachu przyczyniają się leki stosowane przez matkę karmiącą piersią. Alergia pokarmowa objawia się ciemnozielonymi i spienionymi kupkami. Wtedy też pojawia się kolka i wysypka u niemowląt.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze