Trwa ładowanie...

Kwarantanna - definicja, kto niej podlega, jak wygląda, półpasiec, ospa wietrzna

Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć, takie właśnie założenie leżało u podstaw kwarantanny. Czas odosobnienia ma chronić społeczeństwo przed potencjalnym zagrożeniem. Z biegiem lat rozwiązanie to stosuje się coraz rzadziej, ale nadal istnieją choroby, w których separacja jest wskazana.

spis treści

1. Co to jest kwarantanna

Kwarantanna to przymusowa czasowa izolacja, która może dotyczyć: ludzi, zwierząt, roślin, a także towarów, podejrzanych o to, że są nosicielami chorób zakaźnych. Kwarantanna ma uchronić przed rozprzestrzenieniem się epidemi choroby. Po raz pierwszy kwarantanna została zastosowana w 1403 roku w Wenecji i trwała 40 dni (włoskie quaranta giorni), stąd wzięła się jej nazwa. Pojęcie to jest regulowane przepisami prawa. Według ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi, kwarantanna to „odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych” (Dz.U. z 2008 r. Nr 234, poz. 1570; tekst jednolity Dz. U. z 2019 r. poz. 1239, 1495). Kwarantanna zatem dotyczy osób zdrowych. Natomiast odosobnienie osób chorych nazywamy izolacją. Inna ustawowa definicja kwarantanny, a dokładnie definicja z ustawy według ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, definicja kwarantanny brzmi następująco: „odosobnienie zwierząt w celu ich obserwacji lub badania, które ma na celu wykluczenie możliwości przeniesienia lub rozprzestrzenienia choroby zakaźnej zwierząt” (Dz.U. z 2004 r. Nr 69, poz. 625; tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 1967). Odpowiednikiem izolacji dla zwierząt chorych i podejrzanych o chorobę zakaźną jest odosobnienie.

Zobacz film: "Dżuma - prawdopodobnie największa epidemia w historii"

Zmiany skórne w półpaścu
Zmiany skórne w półpaścu

Zmiany w obrębie podłoża rumieniowego znajdują się w obszarze zajętego segmentu.

zobacz galerię

2. Kto podlega kwarantannie

Skoro już wiemy, czym jest kwarantanna możemy się zastanowić kto jej podlega. Osoby zdrowe, które miały do czynienia z osobami chorymi na: cholerę, dżumę płucną, ospę prawdziwą, wirusowe gorączki krwotoczne, a także zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS) są poddawane kwarantannie lub kontrolowanemu nadzorowi epidemiologicznemu.

Czas kwarantanny przedstawia się następująco:

  • 5 dni w przypadku cholery
  • 6 dni w przypadku dżumy płucnej
  • 21 dni w przypadku ospy prawdziwej
  • 21 dni w przypadku gorączki krwotocznej
  • 10 dni w przypadku SARS

Okres ten liczy się od ostatniego dnia styczności z osobą chorą na dane schorzenie.

3. Na czym polega kwarantanna

Cel kwarantanny to zapobieganie rozprzestrzeniania się choroby. Podczas kwarantanny przeprowadza się badania i obserwacje. Obecnie kwarantanna przeprowadzana jest stosunkowo rzadko, ze względu na rozwój medycyny i szczepień. Nie można jednak zapomnieć, że wirusy mutują i powstają nowe choroby. Kwarantannę stosuje się tylko wobec poważnego zagrożenia epidemią.

Zobacz także:

4. Czy półpasiec i ospa wietrzna wymagają kwarantanny

Ospa wietrzna i półpasiec są powodowane przez ten sam wirus VZV (wirus ospy wietrznej i półpaśca). Osoba, która jest podatna na zachorowania i będzie miała kontakt z ospą wietrzną, bądź półpaścem najprawdopodobniej zachoruje na ospę wietrzną.

Półpasiec jest mniej zaraźliwy niż ospa wietrzna. Według szacunków po kontakcie z ospą wietrzną może zachorować 9 na 10 osób, natomiast w kontrakcie z półpaścem statystyka mówi o 4 zachorowaniach na 10 przypadków.

Okres kwarantanny kończy się w momencie kiedy zmiany na skórze zmieniają się w strupki. Wówczas osoby z półpaścem czy ospą wietrzną mogą kontaktować się ze zdrowymi osobami.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Kwarantanna to przymusowa czasowa izolacja, która może dotyczyć: ludzi, zwierząt, roślin, a także towarów, podejrzanych o to, że są nosicielami chorób zakaźnych
Kwarantanna to przymusowa czasowa izolacja, która może dotyczyć: ludzi, zwierząt, roślin, a także towarów, podejrzanych o to, że są nosicielami chorób zakaźnych (adobestock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza