Kwarc różowy – wygląd i właściwości kamienia miłości
Kwarc różowy to kamień szlachetny z rodziny kwarcu, który przyjmuje wszystkie odcienie barwy różowej: od intensywnej po pudrowy róż. Nazywany jest kamieniem miłości i nie chodzi tutaj wyłącznie o relacje międzyludzkie, ale także o stosunek do samego siebie. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest kwarc różowy?
Kwarc różowy to minerał będący odmianą kwarcu, który swoje charakterystyczne różowe zabarwienie zawdzięcza domieszkom pierwiastków tytanu i manganu. Od ich ilości i proporcji zależy, czy kwarc jest blady, średnio różowy, czy intensywnie różowy.
Legenda głosi, że kwarc różowy powstał z wymieszanej krwi Adonisa i Afrodyty, których krople spadły na kamień, barwiąc go na różowo. Inna opowieść podaje, że do rozpalania miłości używał go rzymski bóg miłości Kupidyn.
Kwarc różowy występuje w Brazylii, Japonii, USA, Republice Malgaskiej, Indiach, Namibii, Rosji, Francji, Niemczech i Szwajcarii. Najbogatsze złoża kwarcu różowego spotykane są w Brazylii i na Madagaskarze, skąd pochodzi minerał najwyższej jakości
Kwarc (dawniej kwarzec) składa się głównie z dwutlenku krzemu. Nazwa minerału pochodzi od:
- słowiańskiego słowa kwadry czyli twardy,
- starogermańskiego słowa kwarr (quarz) oznaczającego zgrzyt,
- greckiego krystallos oznaczającego lód.
W zależności od miejsca występowania oraz panujących warunków, kwarc ma różne odmiany. Te różnią się nie tylko kolorem, ale i właściwościami. Do rodziny należy: kwarc różowy, kwarc mleczny, kwarc dymny, kwarc niebieski, awenturyn, kryształ górski, cytryn, karneol, ametyst, morion.
2. Zastosowanie różowego kwarcu
Kwarc różowy cieszy się dużą popularnością wśród jubilerów i kolekcjonerów. To kamień ozdobny, wykorzystywany do wyrobu biżuterii i przedmiotów użytkowych oraz dekoracyjnych.
Można kupić zarówno bransoletki, koraliki czy naszyjniki z różowym kwarcem, jak i figurki, popielnice, puzderka, świeczniki czy drzewka szczęścia. Nic dziwnego, ponieważ minerał jest subtelny, uroczy i pełen wdzięku. Na dodatek to kamień niezbyt drogi.
3. Jak wygląda różowy kwarc?
Jak wygląda różowy kwarc? Zbudowany jest głównie z dwutlenku krzemu. Ma białą rysę i twardość w skali Mohsa równą 7, co oznacza, że jest minerałem dość twardym. Czasem posiada mlecznobiałe zmętnienia i bywa spękany. Występują odmiany o zabarwieniu bladoróżowym, głębokoróżowym i różowoczerwonym.
Najbardziej popularną barwą kamienia jest jasny róż.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Czasem w strukturze różowego kwarcu tworzą się złociste wrostki (kwarc rutylowany). Efekt wywołuje obecność rutylu, który pod względem chemicznym jest tlenkiem tytanu. Zdarza się, że na kamieniu obserwuje się zjawisko asteryzmu: widać wąskie pasma świetlne układające się w kształt gwiazdy (kwarc gwiaździsty).
4. Właściwości różowego kwarcu
Kwarc różowy nazywany jest kamieniem miłości– tak do partnera, siebie, jak i świata. Kamień dzięki swojej aurze ma wpływać na współodczuwanie, altruizm, bezinteresowność, bezwarunkową miłość, a także przyciągać miłość i przyjaźń, zapewnić powodzenie u płci przeciwnej, rozpalać namiętność oraz dawać szczęście w związku.
Kamień miłości pomaga także pokonać kompleksy, osiągnąć wewnętrzny spokój i pokochać siebie, budować harmonijne relacje z innymi ludźmi i naturą. Powinny go nosić osoby, które mają problem z samoakceptacją i otwartością na innych.
Różowy kwarc, według miłośników ezoteryki, ma pomagać osobom, które mają problem z zaufaniem, ale i odczuwają bolesne brzemię przebytych doświadczeń, noszą w sobie winę, urazę, strach. Ponieważ minerał jest kojarzony z czakrą trzeciego oka, dzięki niemu można dostrzec intencje innych, ale i własne emocje.
Swą moc kwarc różowy ma zawdzięczać wyzwalanej przez siebie energii. Jego aura ma działać na okolice mózgu, które są odpowiedzialne za pozytywne odczucia. To dlatego kwarc różowy, podobnie jak wiele innych minerałów, był i jest wykorzystywany jako amulet. W astrologii kamienie kwarcu różowego przyporządkowane są znakom zodiaku: Byk i Waga.
5. Kwarc różowy w medycynie niekonwencjonalnej
Kwarc różowy znajduje zastosowanie także w medycynie niekonwencjonalnej. Ma:
- łagodzi dolegliwości wywołane przez zaburzenia pracy serca i cyrkulacji krwi, zapobiega zawałom,
- wspiera układu krążenia, wspomaga produkcję czerwonych ciałek krwi, zapobiega zakrzepicy,
- wspomaga układ odpornościowy,
- poprawia pamięć,
- dodaje energii,
- zapobiega bezsenności,
- łagodzi niepokój wewnętrzny, stres, nerwowość, drażliwość,
- sprzyja płodności i zapłodnieniu, u mężczyzn zwiększa żywotność plemników
W jego silne magiczne moce wierzyli Fenicjanie, a starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie wykorzystywali go nie tylko w roli talizmanu, ale i używali go do odtruwania organizmu.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.