Kwasica metaboliczna – przyczyny, następstwa, profilaktyka

Kwasica metaboliczna jest stanem spowodowanym zwiększoną kwasowością krwi. Dochodzi do niej w momencie wzrostu stężenia kwasów lub obniżenia się poziomu zasad. Kwasica metaboliczna może powstać w następstwie nieprawidłowego funkcjonowania jednego z organów odpowiedzialnych za wydalanie toksyn.

spis treści

Organizm człowieka w znacznej części składa się z wody, w której zachodzi większość procesów biologicznych i chemicznych. Środowisko wodne cechuje się odpowiednim odczynem kwasowo-zasadowym. W organizmie znajduje się ogromna ilość różnego rodzaju płynów ustrojowych o różnej wartości pH. Im wyższy poziom pH, tym odczyn jest bardziej zasadowy. W momencie, gdy z jakiegoś powodu pH zaczyna spadać, odczyn zmienia się w kwaśny. Może to stanowić zagrażanie dla zdrowia i życia człowieka. Na szczęście zdrowy organizm dysponuje mechanizmami pozwalającymi przez pewien czas usuwać nadmiar kwasów z organizmu.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

W celu rozpoznania kwasicy metabolicznej, wykonuje się badanie krwi.
W celu rozpoznania kwasicy metabolicznej, wykonuje się badanie krwi.

1. Kwasica metaboliczna – przyczyny

Kwasica metaboliczna może mieć charakter jawny lub utajony. Kwasica metaboliczna jawna występuje wtedy, gdy z powodu choroby dochodzi do uszkodzenia któregoś z narządów odpowiedzialnych za wydalanie toksyn a w następstwie tego nieusunięte kwasy zaczynają się odkładać w tkankach.

Kwasica metaboliczna utajona ma miejsce, gdy narządy pracują prawidłowo, lecz są przeciążone i nie mogą w pełni zapewnić równowagi kwasowo-zasadowej. Dochodzi wtedy do niewielkiego, ale stałego obciążenia mechanizmów buforowych krwi. Przyczyną utajonej kwasicy metabolicznej może być nieodpowiedni styl życia a zwłaszcza zła dieta. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia utajonej kwasicy metabolicznej jest nadmierne spożywanie między innymi:

Czego nie jeść na śniadanie?
Czego nie jeść na śniadanie? [10 zdjęć]

Śniadanie często nazywane jest najważniejszym posiłkiem dnia, ale ciągle je pomijamy w związku z brakiem...

zobacz galerię

Spożywanie dużej ilości tych produktów prowadzi do wzrostu poziomu kwasów w organizmie. W momencie, gdy przez długi okres czasu dieta wygląda w ten sposób, organizm w coraz gorszy sposób radzić sobie z neutralizacją nadmiaru kwasów.

Kolejnymi czynnikami mogącymi wpływać na pojawienie się utajonej kwasicy metabolicznej są: stres, palenie papierosów oraz mała aktywność fizyczna.

2. Kwasica metaboliczna - następstwa

Utajona kwasica metaboliczna może być przyczyną wielu stanów chorobowych takich jak:

Utajona kwasica metaboliczna może objawiać się między innymi:

Najzdrowsze owoce i warzywa
Najzdrowsze owoce i warzywa [6 zdjęć]

Zapewne wiesz, że warto w codziennej diecie znaleźć miejsce dla warzyw i owoców. Produkty te to istne...

zobacz galerię

3. Kwasica metaboliczna - profilaktyka

Osoby, które pragną zminimalizować ryzyko pojawienia się u nich utajonej kwasicy metaboliczne, powinny przede wszystkim odpowiednio się odżywiać. Należy umiejętnie zbilansować spożywanie produktów o działaniu zasadowym i kwasowym. Prawidłowa dieta w większości powinna być złożona z artykułów oddziaływujących zasadowo. Takimi produktami są między innymi owoce, warzywa oraz znaczna część produktów mlecznych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy