Trwa ładowanie...

Lactovaginal - działanie, skład, wskazania, skutki uboczne, cena

 Paula Jakubasik
19.05.2021 15:01
Lactovaginal to lek ginekologiczny dostępny bez recepty.
Lactovaginal to lek ginekologiczny dostępny bez recepty. (123rf)

Lactovaginal to lek wykorzystywany w ginekologii, dostępny bez recepty. Ma postać twardych kapsułek dopochwowych, przeznaczonych do odbudowy naturalnej mikroflory bakteryjnej pochwy. Co warto wiedzieć o leku Lactovaginal, kiedy warto go zastosować?

spis treści

1. Działanie leku Lactovaginal

Lactovaginal to jeden z leków ginekologicznych w formie kapsułek dopochwowych, dostępnych bez recepty. Substancją czynną preparatu są żywe pałeczki kwasu mlekowego szczepu Lactobacillus rhamnosus 573.

Produkt przywraca naturalną równowagę pH pochwy i normalizuje wydzielanie wydzieliny. Właściwości Lactovaginal są przydatne po kuracji przeciwgrzybiczej lub przeciwbakteryjnej.

2. Skład leku Lactovaginal

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
  • żywe pałeczki kwasu mlekowego,
  • odtłuszczone mleko w proszku,
  • sacharoza,
  • l-glutaminian sodu,
  • skrobia ziemniaczana,
  • stearynian magnezu,
  • mannitol,
  • żelatyna i dwutlenek tytanu (otoczka kapsułki).

3. Wskazania do stosowania leku Lactovaginal

Lactovaginal może być stosowany u kobiet powyżej 16. roku w celu przywrócenia prawidłowej mikroflory bakteryjnej pochwy. Produkt jest szczególnie zalecana podczas przyjmowania antybiotyku, a także w przypadku stanów zapalnych czy upławów.

Po Lactovaginal warto sięgnąć również po zakończonym leczeniu infekcji bakteryjnej lub grzybiczej, w przypadku nadmiernej produkcji wydzieliny lub profilaktycznie. Użycie produktu jest też uzasadnione w przypadku stresu, zmian hormonalnych, niewłaściwych nawyków higienicznych i seksualnych.

Zobacz także:

4. Dawkowanie leku Lactovaginal

Lactovaginal należy stosować zgodnie ze wskazaniami lekarza ginekologa lub kierując się informacjami, zamieszczonymi na ulotce. Standardowe dawkowanie przewiduje aplikowanie 1-2 kapsułek na dobę przez tydzień.

Po upływie siedmiu dni warto umówić się na wizytę do specjalisty, w celu sprawdzenia stanu mikroflory pochwy. Kapsułkę Lactovaginal należy wsunąć głęboko do pochwy, uprzednio pamiętając o dokładnym umyciu rąk.

5. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Lactovaginal nie powinien być stosowany przez kobiety uczulone na substancję czynną lub którykolwiek składnik pomocniczy leku. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z zaburzeniami układu odpornościowego.

Produkt nie ma negatywnego wpływu na zdolności motoryczne, prowadzenie pojazdów ani obsługę maszyn. Lactovaginal jest bezpieczny w czasie ciąży i karmienia piersią, ale przed zastosowaniem probiotyku warto skonsultować się z lekarzem.

6. Skutki uboczne i interakcje leku Lactovaginal

Działania niepożądane po zastosowaniu leku występują u jednej na dziesięć tysięcy kobiet, wówczas pojawia się pieczenie, swędzenie i nadmiar wydzieliny z pochwy.

Lactovaginal nie powinien być stosowany jednocześnie ze środkami przeciwgrzybiczymi, przeciwrzęsistkowymi oraz przeciwbakteryjnymi, ponieważ mogą one ograniczać działanie leku. Zastosowanie produktu będzie uzasadnione po zakończeniu leczenia.

7. Cena leku Lactovaginal

Lactovaginal jest dostępny bez recepty w aptekach stacjonarnych i internetowych. Kapsułki można zakupić w fiolkach lub blistrach, zwykle są one pakowane po 10 sztuk w opakowaniu. Cena wynosi powyżej 20 złotych.

Lactovaginal powinien być przechowywany w lodówce w temperaturze 2-8 stopni. W temperaturze pokojowej może znajdować się maksymalnie przez cztery tygodnie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze