Trwa ładowanie...

Lądziennica - czym jest, przyczyny, objawy, powikłania

 Paula Jakubasik
29.03.2021 22:37
Lądziennica to choroba wywoływana przez pasożyty, żyjące w trawie, kwiatach i winoroślach.
Lądziennica to choroba wywoływana przez pasożyty, żyjące w trawie, kwiatach i winoroślach. (gettyimages)

Lądziennica to schorzenie wywołane przez larwy roztoczy roślinnych, które powodują zmiany skórne. Przyczyną trombikulozy są larwy swędzika jesiennego, które osiagają jedynie 0,2 mm długości. Co warto wiedzieć o lądziennicy?

spis treści

1. Czym jest lądziennica?

Lądziennica (trombikuloza, lądzienica, świąd żniwiarzy) to choroba wywoływana przez larwy roztoczy roślinnych, charakteryzują ją zmiany skórne. Zwykle u pacjentów dolegliwości pojawiają się w okresie żniw lub koszenia traw, a symptomy przypominają objawy świerzbu.

Lądziennica jest znana niemalże na całym świecie:

Zobacz film: "Naturalne sposoby na pasożyty"
  • Neotrombicula autumnalis (swędzik jesienny) - Europa,
  • Eutrombicula alfreddugesi - USA,
  • Eutrombicula batatas - Ameryka Środkowa i Południowa,
  • Leptotrombidium deliense - Bliski i Daleki Wschód,
  • fletcher - Bliski i Daleki Wschód,
  • akamushi - Bliski i Daleki Wschód.

2. Przyczyny lądziennicy

Chorobę wywołują roztocza Trombicula, które bytują w trawie, winoroślach i kwiatach. Pasożyt określany jest mianem swędzika jesiennego, osiąga 1,7-2 mm i posiada osiem odnóg.

Groźniejsze są jednak larwy o długości 0,2 mm, których grzebiet pokrywa szczecinka. Czają się one na źdźbłach trawy, by następnie przenieść się na ciało człowieka, ptaka, psa, kota i wielu różnych ssaków.

Swędzik przyczepia się do skóry na 3-5 dni i żywi się poprzez nadtrawienie powłok. Pasożyt mimo, że posiada niewielkie rozmiary, prowadzi do rozwoju stanu zapalnego ze względu na drążniające substancje w ślinie.

3. Objawy lądziennicy

W miejscu żerowania larwy pojawia się zaczerwienie i plamki, które następnie formują się w grudki lub pęcherzyki. Standardowo towarzyszy im uporczywe swędzenie, a powstałe zmiany są nieestetyczne. Dodatkowo powiększeniu mogą ulec okoliczne węzły chłonne, natomiast drapanie skóry skutkuje wystąpieniem ranek, które zwiększają ryzyko powikłań.

4. Powikłania lądziennicy

Larwy mogą przenosić japońską gorączkę rzeczną, a nawet tyfus, jednak to bardzo rzadkie przypadki. Znacznie częściej podrapane zmiany na skórze zostają nadkażone i konieczne jest wprowadzenie antybiotyku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze