Lądziennica - czym jest, przyczyny, objawy, powikłania
Lądziennica to schorzenie wywołane przez larwy roztoczy roślinnych, które powodują zmiany skórne. Przyczyną trombikulozy są larwy swędzika jesiennego, które osiagają jedynie 0,2 mm długości. Co warto wiedzieć o lądziennicy?
1. Czym jest lądziennica?
Lądziennica (trombikuloza, lądzienica, świąd żniwiarzy) to choroba wywoływana przez larwy roztoczy roślinnych, charakteryzują ją zmiany skórne. Zwykle u pacjentów dolegliwości pojawiają się w okresie żniw lub koszenia traw, a symptomy przypominają objawy świerzbu.
Lądziennica jest znana niemalże na całym świecie:
- Neotrombicula autumnalis (swędzik jesienny) - Europa,
- Eutrombicula alfreddugesi - USA,
- Eutrombicula batatas - Ameryka Środkowa i Południowa,
- Leptotrombidium deliense - Bliski i Daleki Wschód,
- fletcher - Bliski i Daleki Wschód,
- akamushi - Bliski i Daleki Wschód.
2. Przyczyny lądziennicy
Chorobę wywołują roztocza Trombicula, które bytują w trawie, winoroślach i kwiatach. Pasożyt określany jest mianem swędzika jesiennego, osiąga 1,7-2 mm i posiada osiem odnóg.
Groźniejsze są jednak larwy o długości 0,2 mm, których grzebiet pokrywa szczecinka. Czają się one na źdźbłach trawy, by następnie przenieść się na ciało człowieka, ptaka, psa, kota i wielu różnych ssaków.
Swędzik przyczepia się do skóry na 3-5 dni i żywi się poprzez nadtrawienie powłok. Pasożyt mimo, że posiada niewielkie rozmiary, prowadzi do rozwoju stanu zapalnego ze względu na drążniające substancje w ślinie.
3. Objawy lądziennicy
W miejscu żerowania larwy pojawia się zaczerwienie i plamki, które następnie formują się w grudki lub pęcherzyki. Standardowo towarzyszy im uporczywe swędzenie, a powstałe zmiany są nieestetyczne. Dodatkowo powiększeniu mogą ulec okoliczne węzły chłonne, natomiast drapanie skóry skutkuje wystąpieniem ranek, które zwiększają ryzyko powikłań.
4. Powikłania lądziennicy
Larwy mogą przenosić japońską gorączkę rzeczną, a nawet tyfus, jednak to bardzo rzadkie przypadki. Znacznie częściej podrapane zmiany na skórze zostają nadkażone i konieczne jest wprowadzenie antybiotyku.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.