Trwa ładowanie...

Łagodny przerost prostaty

Mężczyźni po 55. roku życia są narażeni na łagodny przerost prostaty. Zdrowy gruczoł krokowy (prostata) nie jest zbyt duży. Przypomina małego kasztana. Powiększenie prostaty świadczy o zaburzeniach hormonalnych, które są charakterystyczne dla okresu przekwitania u mężczyzn. Przyczyną tego problemu jest spadek wytwarzania testosteronu.

Zobacz film: "Co to jest układ moczowy?"

spis treści

1. Męski gruczoł krokowy

Prostata wyglądem przypomina małą kuleczkę. Znajduje się pod pęcherzem moczowym. Owija cewkę moczową. Zaliczana jest do męskiego układu płciowego. Wydzielina, którą wytwarza gruczoł krokowy, wchodzi w skład nasienia. Organizm mężczyzn wytwarza estrogeny (hormony żeńskie). Po 50. roku życia poziom testosteronu jest niższy. Poziom estrogenów z kolei pozostaje taki sam. Dysproporcja między poziomami hormonów jest przyczyną zaburzeń powiększania tkanek prostaty. Nieduże powiększenie nie powinno być przyczyną niepokoju. To nie jest jeszcze łagodny przerost prostaty, ani rak prostaty. Chorobę można stwierdzić, gdy oprócz powiększenia prostaty pojawiają się:

  • potrzeba częstego oddawania moczu,
  • potrzeba oddawania moczu w nocy,
  • utrudnione oddawanie moczu wynikające z przerostu prostaty,
  • mały strumień moczu,
  • problemy z rozpoczęciem oddawania moczu,
  • ciągłe uczucie pełnego pęcherza, nieopróżnionego do końca.

SEKRETY KANCERSUTRY

Nie pozwól, by nowotwór odebrał ci radość z bliskości. Poznaj kancersutrę i na nowo ciesz się seksem.

2. Diagnostyka łagodnego przerostu prostaty

Powyższe dolegliwości mogą świadczyć o pojawieniu się problemu. Jednak pewną diagnozę można uzyskać dzięki badaniom. Badanie lekarskie będzie składało się z trzech elementów. Pierwszy to rozmowa lekarza z pacjentem. Chory będzie musiał opowiedzieć o swoich dolegliwościach. Konieczne jest również wypełnienie ankiety, której pytania dotyczą objawów chorej prostaty. Drugi element badania to bezpośrednie ręczne sprawdzenie przerostu prostaty. Lekarz musi poznać kształt, symetrię i konsystencję powiększonego gruczołu. Trzecia część będzie polegała na wykonaniu specjalistycznych badań. Badania diagnostyczne USG i badania laboratoryjne (sprawdzenie poziomu antygenu sterczowego – PSA) pozwalają wykryć chorobę.

3. Łagodny przerost prostaty a nowotwór prostaty

Nowotwór bardzo często bywa z przerostem mylony. Obie choroby charakteryzują podobne objawy. Badanie wykonane przez urologa pomoże postawić właściwą diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Wcześnie rozpoznana choroba ma większe szanse wyleczenia.

4. Leczenie łagodnego przerostu prostaty

  • Likwidacja objawów – specjalne leki pomogą usprawnić przepływ moczu i dokładnie opróżniać pęcherz.
  • Wycięcie przerośniętej prostaty przez cewkę moczową.
  • Leczeniu poddaje się również męską potencję, która może być zaburzona po operacji.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.