Łagodny przerost prostaty - przyczyny, objawy, leczenie, ryzyko rozwoju raka
Łagodny przerost prostaty to schorzenie, na które narażeni są mężczyźni w wieku powyżej 55 lat. Zdrowy gruczoł krokowy (prostata) nie jest zbyt duży. Przypomina małego kasztana. Powiększenie prostaty świadczy o zaburzeniach, które są charakterystyczne dla okresu przekwitania u mężczyzn. Przyczyną tego problemu jest spadek wytwarzania testosteronu. Czy łagodny przerost prostaty może doprowadzić do raka? Jak można wyleczyć to schorzenie?
1. Męski gruczoł krokowy, czyli prostata
Prostata wyglądem przypomina małą kuleczkę. Znajduje się pod pęcherzem moczowym. Owija cewkę moczową. Zaliczana jest do męskiego układu płciowego. Wydzielina, którą wytwarza gruczoł krokowy, wchodzi w skład nasienia.
Organizm mężczyzn wytwarza estrogeny (hormony żeńskie). Po 50. roku życia poziom testosteronu jest niższy. Poziom estrogenów z kolei pozostaje taki sam. Dysproporcja między poziomami hormonów jest przyczyną zaburzeń powiększania tkanek prostaty. Nieduże powiększenie nie powinno być przyczyną niepokoju.
To nie jest jeszcze łagodny przerost prostaty, ani rak prostaty. Chorobę można stwierdzić, gdy oprócz powiększenia prostaty pojawiają się:
- potrzeba częstego oddawania moczu,
- potrzeba oddawania moczu w nocy,
- utrudnione oddawanie moczu wynikające z przerostu prostaty,
- mały strumień moczu,
- problemy z rozpoczęciem oddawania moczu,
- ciągłe uczucie pełnego pęcherza, nieopróżnionego do końca.
SEKRETY KANCERSUTRY
Nie pozwól, by nowotwór odebrał ci radość z bliskości. Poznaj kancersutrę i na nowo ciesz się seksem.
2. Diagnostyka łagodnego przerostu prostaty
Powyższe dolegliwości mogą świadczyć o pojawieniu się problemu. Jednak pewną diagnozę można uzyskać dzięki badaniom. Badanie lekarskie będzie składało się z trzech elementów. Pierwszy to rozmowa lekarza z pacjentem.
Chory będzie musiał opowiedzieć o swoich dolegliwościach. Konieczne jest również wypełnienie ankiety, której pytania dotyczą objawów chorej prostaty. Drugi element badania to bezpośrednie ręczne sprawdzenie przerostu prostaty. Lekarz musi poznać kształt, symetrię i konsystencję powiększonego gruczołu. Trzecia część będzie polegała na wykonaniu specjalistycznych badań.
Badania diagnostyczne USG i badania laboratoryjne (sprawdzenie poziomu antygenu sterczowego – PSA) pozwalają wykryć chorobę.
3. Łagodny przerost prostaty a nowotwór prostaty
Nowotwór bardzo często bywa z przerostem mylony. Obie choroby charakteryzują podobne objawy. Badanie wykonane przez urologa pomoże postawić właściwą diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Wcześnie rozpoznana choroba ma większe szanse wyleczenia.
Istotnym problemem jest natomiast spora zbieżność objawów łagodnego przerostu prostaty i jej nowotworu złośliwego. Występowanie przerostu nie wyklucza możliwości wystąpienia raka, więc szczególnej baczności powinni poddać się właśnie pacjenci, u których BPH zostało wcześniej zdiagnozowane. Następstwa przerostu mogą bowiem maskować objawy raka gruczołu krokowego.
Mimo podobieństw w początkowej fazie nowotworu ze schorzeniem przerostowym, skutki obu schorzeń są diametralnie różne. Skutkiem finalnym BPH jest przede wszystkim obniżenie jakości życia codziennego mężczyzny, trudności w wydalaniu oraz problemy z aktywnością seksualną . Rak, zwłaszcza nieleczony, może prowadzić do śmierci.
Objawami wspólnymi dla BPH i raka prostaty są:
- osłabienie strumienia moczu,
- bolesność przy oddawaniu moczu,
- kroplowy wyciek moczu,
- częste oddawanie moczu, także w nocy,
- przerywany strumień moczu.
3.1. Różnicowanie raka i BPH
Każdy z tych objawów jest alarmujący i powinien być przyczynkiem do wszczęcia diagnostyki zarówno łagodnego przerostu stercza, jaki raka prostaty. Konieczne jest przeprowadzenie badań różnicujących nowotwór złośliwy prostaty i schorzenie jej przerostu.
Ważną czynnością jest przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych badanie PSA – diagnostyki stężenia antygenu sterczowego w surowicy. Im wyższy współczynnik PSA, tym wyższe jest ryzyko nowotworu złośliwego prostaty.
Wstępnie można również wspomóc diagnostykę raka i wykonać podstawowe badanie fizykalne. Specjalista, wprowadzając palec do odbytu pacjenta, bada okolice gruczołu krokowego. Jeżeli odnaleziona zmiana jest sprężysta i w konsystencji przypomina napięty mięsień, to najpewniej jest to gruczolak, czyli właśnie łagodne przerośnięcie prostaty.
Z kolei nierówności oraz zwiększona spoistość na powierzchni stercza sugeruje zmiany charakterystyczne dla nowotworu złośliwego.
4. Diagnostyka przerostu prostaty
Schemat postępowania w diagnostyce łagodnego przerostu prostaty obejmuje wywiad z pacjentem, badanie fizykalne oraz badania laboratoryjne i uzupełniająco – obrazowe. Wywiad i badania fizykalne są wstępem do diagnostyki i leczenia tego schorzenia prostaty.
W wywiadzie, pacjent udziela informacji nt. aktualnych dolegliwości i ich przełożenia na codzienne funkcjonowanie – przede wszystkim dotyczących częstości mikcji oraz ewentualnych zaburzeń towarzyszących. Badany ocenia również jakość swojego pożycia.
Badanie fizykalne przeprowadzane metodą per rectum służy sprawdzeniu konsystencji zmian w obrębie gruczołu. Badania laboratoryjne i obrazkowe mają na celu m.in. wykluczenie nowotworu złośliwego i zalicza się do nich wcześniej wspomniane badanie PSA.
Najczęstszą formą leczenia BPH są metody farmakologiczne. Interwencja chirurgiczna, według statystyk, konieczna jest w zaledwie 10% przypadków. Łagodny przerost prostaty, a w zakresie objawów również rak prostaty, prowadzą do znacznego pogorszenia jakości życia, poważnej dysfunkcji układu moczowego i obniżenia sprawności seksualnej.
Podsumowując, łagodny przerost prostaty nie jest stanem przedrakowym ani postacią nowotworu złośliwego. Nie prowadzi również do raka stercza. Jednak konieczna jest, szczególnie u pacjentów cierpiących na BPH, cykliczna konsultacja z lekarzem urologiem, tak, aby nie doprowadzić do przeoczenia, mogących potencjalnie wystąpić sygnałów rozwijającego się nowotworu złośliwego.
5. Leczenie łagodnego przerostu prostaty
Leczenie przerostu prostaty może przebiegać na kilka sposobów. Najczęściej jest to:
- Likwidacja objawów – specjalne leki pomogą usprawnić przepływ moczu i dokładnie opróżniać pęcherz.
- Wycięcie przerośniętej prostaty przez cewkę moczową.
- Leczeniu poddaje się również męską potencję, która może być zaburzona po operacji.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.