Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Lidia Warda

Lakowanie zębów

Avatar placeholder
14.07.2021 16:56
Lakowanie zębów
Lakowanie zębów

Lakowanie zębów to zabieg przeprowadzany głównie u dzieci od 6. roku życia. Jest on bardzo ważnym zabiegiem profilaktycznym, gdyż zapobiega rozwojowi próchnicy w miejscach najczęstszego jej występowania – w bruzdach. Najlepiej przeprowadzić ten zabieg na świeżo wyrżniętych zębach trzonowych i przedtrzonowych. Lekarz stomatolog ocenia, które z zębów są najbardziej zagrożone. Jako materiały uszczelniające stosowane są żywice, cementy szklano-jonomerowe lub laki z materiałów złożonych.

spis treści

1. Na czym polega i jak wygląda lakowanie zębów?

Lakowanie zębów przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym - po dokładnym czyszczeniu zębów. Lakowanie polega na aplikacji materiału uszczelniającego w bruzdach i szczelinach zębów, ponieważ są to takie miejsca, w których nie jest możliwe samooczyszczenie oraz oczyszczenie szczoteczką. W miejscach tych ułatwiony jest rozwój bakterii, co sprzyja rozwojowi próchnicy.

Próchnica zęba
Próchnica zęba

Przed próchnicą może uchronić nas lakowanie zębów.

zobacz galerię
Zobacz film: "Skąd się bierze ból pooperacyjny?"

Lekarz stomatolog oczyszcza ząb z ewentualnych osadów, za pomocą specjalnej szczoteczki zwilżonej wodą utlenioną, a następnie płucze wodą pod ciśnieniem, po czym osusza go sprężonym powietrzem. Kolejnym etapem jest nakładanie na 1 minutę wytrawiacza, płukanie wodą i ponowne osuszanie. Lak uszczelniający jest wprowadzany w zagłębienia i bruzdy zęba, po czym jest utwardzany za pomocą lampy polimeryzującej. Zabieg lakowania zębów nie jest bolesny, ani nie wiąże się z większym dyskomfortem dla pacjenta. Lakowanie wykonuje się głównie na świeżo wyrżniętych zębach (po 4 miesiącach). Zabieg ten przeprowadza się na zębach trzonowych mlecznych i stałych, zębach przedtrzonowych oraz zagłębieniach górnych bocznych siekaczy stałych. Lakowanie wykonuje się także na zębach mądrości u dorosłych.

2. Rodzaje laków

Najczęściej stosowanymi lakami uszczelniającymi są żywice. Mogą być one światłoutwardzalne lub chemoutwardzalne. Innym rodzajem laków są cementy szklano-jonomerowe. Ich zaletą jest uwalnianie fluoru do szkliwa, w wyniku czego następuje hamowanie rozwoju próchnicy (działanie kariostatyczne). Znane są także materiały uszczelniające złożone, które oprócz uwalniania jonów fluoru do otaczającego szkliwa, zabezpieczają jeszcze mechanicznie ząb przed próchnicą. W zależności od rodzaju użytego materiału do uszczelniania zębów, zmniejszenie próchnicy może sięgać nawet do 90%. Podczas zabiegu należy izolować lakowany ząb od śliny, ponieważ wilgotne środowisko może spowodować utratę laku.

Lakowanie zębów u małych dzieci opóźnia pojawienie się procesów próchniczych. Należy pamiętać, że nawet poprawne czyszczenie zębów nie zawsze może być skuteczne ze względu na wygląd bruzd i szczelin, do których często nie dociera włosie szczoteczki. Dlatego stomatolodzy zalecają lakowanie zębów jako inwestycję w profilaktykę zdrowia zębów. Należy pamiętać, że laki zabezpieczają tylko niektóre powierzchnie zębów, dlatego zalecane jest stosowanie innych form profilaktyki zębów, np. lakierowanie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Fluoryzacja
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze