Trwa ładowanie...

Lamblioza - charakterystyka, objawy, zakażenie, zapobieganie, rozpoznanie

 Monika Matuszko
19.07.2021 15:49
Lamblioza to choroba wywoływana przez pasożyty.
Lamblioza to choroba wywoływana przez pasożyty. (123rf)

Lamblioza to choroba pasożytnicza jelita cienkiego, która może przebiegać bezobjawowo lub wywoływać szereg dolegliwości. Warto wiedzieć, jakie są objawy lambliozy, jak najczęściej dochodzi do zakażenia oraz jak można zapobiec wystąpieniu tej choroby.

spis treści

1. Co to jest lamblioza?

Lamblioza jest chorobą pasożytniczą jelita cienkiego, która zostaje wywołana przez pierwotniaki Gardia lamblia. Lambile, wywołujące objawy lambiozy, mają kształt przypominający gruszkę, wyposażone są w przyssawkę dzięki której przyczepiają się do błony śluzowej przewodu pokarmowego oraz cztery pary wici, dzięki którym mogą przemieszczać się w szybkim tempie. Bytując w jelicie cienkim dochodzi do bardzo szybkiego rozmnażania.

Przebywając w jelicie, zmniejszają jego powierzchnie chłonną, a to wiąże się z upośledzeniem wchłaniania składników odżywczych z treści pokarmowej. Lambile są bardzo żywotne (w chlorowanej wodzie o temp. 18 stopni celsjusza przeżywają trzy miesiące) i odporne na działanie środków farmakologicznych. Jak rozpoznać, że w naszym organizmie zaczęły w nadmiarze bytować te niechciane intruzy i jak wyglądają objawy lambiozy?

2. Objawy lambliozy

W większości przypadków objawy lamblii są bardzo mało charakterystyczne i nie występują regularnie. To niestety usypia czujność, ponieważ nie dzieje się nic niepokojącego to chory nie orientuje się, że organizm został zaatakowany przez lamblie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Przede wszystkim pojawia się rozlany ból podbrzusza zwłaszcza po posiłku, mogą pojawić się silne bóle głowy, ogólne zmęczenie, nudności, wzdęcia, bezsenność i osłabienie. Stolec może mieć specyficzny zapach, a w konsystencji widać niestrawiony pokarmy, może pojawić się także wysypka i stan podgorączkowy.

To, co charakterystyczne przy zakażeniu to brak apetytu u osoby chorej, ale pasożyt powoduje, że jest wzmożony apetyt na słodycze, co w przypadku dzieci często nie budzi większego niepokoju. Jeszcze inne objawy lambliozy, to, co jakiś czas wydalane z kałem owalne cysty, czyli część pasożytów. Niektórzy zakażeni odczuwają również świąd odbytu.

Najczęstszym objawem lambliozy u dzieci jest wodnista biegunka. Podejrzewać ją możemy także, kiedy dziecko ma nieposkromioną chęć jedzenia słodyczy, a na inne rzeczy nie ma apetytu.

Objawy lambiozy mogą stanowić przyczynę zapalenia jelita cienkiego, okrężnicy, trzustki i dwunastnicy. Objawem tych dolegliwości może być nieżyt dwunastnicy, okrężnicy oraz jelita cienkiego, które przebiega chronicznie. W tym przypadku zakażona osoba doznaje przelewania w brzuchu, burczenia w brzuchu, oraz bólu w okolicy pępka.

3. Zakażenie lambliozą

Objawy lambiozy dotykają ok. 20 proc. dzieci, a w 10 proc. przypadków przebiega bez żadnych objawów. Do zakażenia pasożytem dochodzi drogą pokarmową. Zjedzenie zanieczyszczonych cystami lamblii warzyw, owoców, jagód oraz wypicie skażonej wody, wywołuje powstanie zakażenia i objawów lambiozy.

Do przewodu pokarmowego można wprowadzić je także przed kontakt z zainfekowanymi dłońmi, zwierzętami oraz przedmiotami. Dlatego bardzo ważne jest, aby zanim się zarazimy tą chorobą, zacząć jej przeciwdziałać.

Objawy lambiozy u dzieci to głównie biegunka
Objawy lambiozy u dzieci to głównie biegunka (123rf)

4. Rozpoznanie lambliozy

Lamblioza objawy są trudne do wychwycenia, dlatego potrzebne są badania. Przede wszystkim, kiedy objawy lamblii się uaktywnią lekarz zleci badanie kału. W niektórych przypadkach zaleca się pobranie żółci i treści dwunastnicy.

Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele [5 zdjęć]

Zakażenie organizmu pasożytami jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ takie drobnoustroje

zobacz galerię

Po potwierdzeniu pasożyta w organizmie zostanie dobrana właściwa kuracja, dawkowanie leku, a także odpowiednia dieta. W przypadku wykrycia pasożyta i zorientowaniu się, że to lamblioza objawy typowe dla zakażenia, kuracją muszą być objęte najbliższe osoby z otoczenia chorego.

5. Profilaktyka lambliozy

Aby ustrzec się przed zakażeniem i pojawieniem objawów lambiozy należy myć owoce i warzywa, nawet jeśli spożyjemy je obrane. Dodatkowo, należy pamiętać o częstym i dokładnym myciu rąk, szczególnie po wyjściu z toalety, zabawie z innymi dziećmi, zabawie ze zwierzętami.

Jeśli jedno z dzieci zachorowało i zauważamy u niego objawy lambiozy, należy nie kłaść je razem spać do jednego łóżka i zrezygnować z kąpania ich razem. Także odpowiednie dbanie o czystość w łazience i częsta zmiana ręczników, powinny uchronić przed zachorowaniem na lambliozę.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze