Trwa ładowanie...

Objawy lambiozy - charakterystyka, symptomy, zakażenie, zapobieganie

Istnieje wiele chorób, na które dzieci chorują szczególnie od czasu rozpoczęcia chodzenia do przedszkola. Jedną z nich jest lamblioza, która może przebiegać bezobjawowo, a o zarażenie którą bardzo łatwo. Warto wiedzieć, jakie są objawy lambliozy, jak najczęściej dochodzi do zakażenia oraz jak można zapobiec wystąpieniu tej choroby.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Objawy lambiozy - charakterystyka

Lamblioza jest chorobą pasożytniczą jelita cienkiego, która zostaje wywołana przez pierwotniaki Gardia lamblia. Lambile, wywołujące objawy lambiozy, mają kształt przypominający gruszkę, wyposażone są w przyssawkę dzięki której przyczepiają się do błony śluzowej przewodu pokarmowego oraz cztery pary wici, dzięki którym mogą przemieszczać się w szybkim tempie. Bytując w jelicie cienkim dochodzi do bardzo szybkiego rozmnażania.

Przebywając w jelicie, zmniejszają jego powierzchnie chłonną, a to wiąże się z upośledzeniem wchłaniania składników odżywczych z treści pokarmowej. Lambile są bardzo żywotne (w chlorowanej wodzie o temp. 18 stopni celsjusza przeżywają trzy miesiące) i odporne na działanie środków farmakologicznych. Jak rozpoznać, że w naszym organizmie zaczęły w nadmiarze bytować te niechciane intruzy i jak wyglądają objawy lambiozy?

#dziejesienazywo: Jak odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej?
#dziejesienazywo: Jak odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej?

Trudno odróżnić od razu czy infekcja, która dopadła malucha, jest wirusowa czy bakteryjna. Od tego rozpoznania...

zobacz galerię

2. Objawy lambiozy - symptomy

Najczęstszym objawem lambliozy u dzieci jest wodnista biegunka. Podejrzewać ją możemy także, kiedy dziecko ma nieposkromioną chęć jedzenia słodyczy, a na inne rzeczy nie ma apetytu.

Z kolei u dorosłych o objawach lambiozy może świadczyć utrata apetytu, nudności, gazy i wzdęcia, bóle głowy, żółte, wodniste i sfermentowane stolce, bóle brzucha, bezsenność. Wystąpić mogą stany podgorączkowe, a także reakcje alergiczne z wysypką.

Zobacz także:

Objawy lambiozy mogą stanowić przyczynę zapalenia jelita cienkiego, okrężnicy, trzustki i dwunastnicy. U chorych z objawami lambiozy dosyć często dochodzi do zakażenia jelit i zapalenia wątroby. Objawem tych dolegliwości może być nieżyt dwunastnicy, okrężnicy oraz jelita cienkiego, które przebiega chronicznie. W tym przypadku zakażona osoba doznaje przelewania w brzuchu, burczenia w brzuchu, oraz bólu w okolicy pępka.

3. Objawy lambiozy - zakażenie

Objawy lambiozy dotykają ok. 20 proc. dzieci, a w 10 proc. przypadków przebiega bez żadnych objawów. Do zakażenia pasożytem dochodzi drogą pokarmową. Zjedzenie zanieczyszczonych cystami lamblii warzyw, owoców, jagód oraz wypicie skażonej wody, wywołuje powstanie zakażenia i objawów lambiozy. Do przewodu pokarmowego można wprowadzić je także przed kontakt z zainfekowanymi dłońmi, zwierzętami oraz przedmiotami. Dlatego bardzo ważne jest, aby zanim się zarazimy tą chorobą, zacząć jej przeciwdziałać.

Objawy lambiozy u dzieci to głównie biegunka
Objawy lambiozy u dzieci to głównie biegunka (123rf)

4. Objawy lambiozy – zapobieganie

Aby ustrzec się przed zakażeniem i pojawieniem objawów lambiozy należy myć owoce i warzywa, nawet jeśli spożyjemy je obrane. Dodatkowo, należy pamiętać o częstym i dokładnym myciu rąk, szczególnie po wyjściu z toalety, zabawie z innymi dziećmi, zabawie ze zwierzętami. Jeśli jedno z dzieci zachorowało i zauważamy u niego objawy lambiozy, należy nie kłaść je razem spać do jednego łóżka i zrezygnować z kąpania ich razem. Także odpowiednie dbanie o czystość w łazience i częsta zmiana ręczników, powinny uchronić przed zachorowaniem na lambliozę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.