Trwa ładowanie...

Lampy UV mogą wywołać czerniaka? Zapytaliśmy eksperta, czy mamy powody do obaw

Avatar placeholder
Luiza Nowak 28.04.2021 23:19
Czy lampy UV mogą powodować raka skóry?
Czy lampy UV mogą powodować raka skóry? (123RF)

Coraz częściej mówi się o tym, że stosowanie lamp UV w gabinetach kosmetycznych może przyczyniać się czerniaka pod paznokciami dłoni. Czy w związku z tym miłośniczki manicure hybrydowego mają powody do obaw? Zapytaliśmy o to prof. Piotra Rutkowskiego z warszawskiego Centrum Onkologii.

spis treści

1. Czerniak pod paznokciami

Niedawno ogólnopolskie media obiegła informacja o chorobie Karoliny Jasko, polskiej modelki mieszkającej w USA. Właścicielka tytułu "Miss Illinois 2018" wyznała, że zachorowała w wieku 18 lat. Lekarze wykryli u niej nowotwór skóryczerniaka.

W przypadku modelki rak umiejscowił się pod paznokciem. Podejrzewa się, że mogła zachorować z powodu zbyt częstego naświetlania dłoni lampami UV. Urządzenie to stosuje się powszechnie w gabinetach kosmetycznych podczas wykonywania manicure hybrydowego. Coraz cześciej mówi się o wpływie tych urządzeń na powstawanie nowotworów.

Manicure hybrydowy jest niezwykle popularny wśród kobiet na całym świecie. Jego miłośniczkami są także Polki. Czy mamy zatem powody do obaw?

- Nie ma w tej chwili żadnych prospektywicznych danych w tym zakresie – mówi dla WP abcZdrowie prof. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Pełnomocnik Dyrektora ds. Badań Klinicznych Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Są pewne przesłanki, które na to wskazują. W tym miejscu stosujemy większe promieniowanie UV. Poza tym, biorąc pod uwagę szkodliwość solariów możemy oczekiwać, że to może być nowe zagrożenie zdrowotne. Takie ostrzeżenia wydały już towarzystwa naukowe w Stanach Zjednoczonych i Australii – dodaje.

Czerniak pod paznokciem
Czerniak pod paznokciem

W Polsce jest to zjawisko stosunkowo nowe. Jednak jak podkreśla prof. Rutkowski, pojawiają się już pierwsze ostrzeżenia. Jego zdaniem trzeba podchodzić do nich ostrożnie. – Problem polega na tym, że nie wiemy jeszcze, jak nowe metody działają na człowieka. Trzeba to sprawdzić. W latach 20 XX wieku, gdy odkryto promieniowanie, kobiety stosowały krem z radem na skórę, bo nie wiedziały, że ten pierwiastek szkodzi – mówi.

2. Manicure hybrydowy tak samo groźny jak solarium?

Parę lat temu kobiety zaczęły unikać wizyt w popularnym niegdyś solarium. I chociaż takie miejsca wciąż funkcjonują i mają stałą grupę zwolenniczek, lata świetności mają już dawno za sobą. Czy to samo może czekać obecnie bardzo popularny manicure hybrydowy? Czy lampy UV w gabinetach kosmetycznych sa równie groźne, co te w solarium?

- Badania nad efektem solariów pojawiły się po ok. 10 latach. Powinniśmy do takich lamp podchodzić z ostrożnością ponieważ nie mamy pewności czy sobie zaszkodzimy - tłumaczt prof. Rutkowski.

Nie ma jeszcze dowodów na to, że sporadyczne korzystanie z tego typu lamp spowoduje, że zachorujemy na nowotwór skóry. Warto jednak zachować środki ostrożności. Przed wykonaniem zabiegu warto zabezpieczyć dłonie kremem z filtrem UV. Dobrze sprawdzi się także rękawiczka z wyciętymi palcami, która osłoni skórę.

Dowiedz się, jak rozpoznać czerniaka
Dowiedz się, jak rozpoznać czerniaka [8 zdjęć]

Rozpoznanie czerniaka to ważna umiejętność, gdyż jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych form raka

zobacz galerię

Jeżeli obawiamy się, że regularne promieniowanie może przyczynić się do nowotworu, warto zwrócić uwagę na to, jaka lampa używana jest podczas wykonywania manicure w gabinecie kosmetycznym. Jak wskazuje prof. Rutkowski, lampy ledowe nie szkodzą skórze.

3. Czerniak – nowotwór skóry

Niestety, wydaje się, że w przyszłości częściej możemy słyszeć o przypadkach zachorowań właśnie na czerniaka. Statystyki mówią bowiem, że ten problem dotyka coraz większe grono pacjentów.

- Zachorowalność na czerniaki rośnie bardzo dynamicznie. Obecnie mamy ok. 4 tys. zachorowań rocznie. Według ostatnich prognoz Krajowego Rejestru Nowotworów w 2025 roku możemy oczekiwać ok. 8 tys. zachorowań – wyjaśnia prof. Rutkowski.

Jednocześnie czerniak podpaznokciowy, który wykryto u Karoliny Jasko, nie jest najczęstszą odmianą tej choroby.

- Czerniak podpaznokciowy u rasy kaukaskiej, białej występuje bardzo rzadko – mówi. - Na razie nie obserwuje się zwiększonej liczby zachorowań, ale tak jak wspominałem, mamy doniesienia z USA i Australii, gdzie lampy UV w gabinetach kosmetycznych są stosowane dłużej niż w Polsce - mówi.

Warto więc obserwować swoje ciało i w razie wątpliwości wszelkie zmiany skonsultować z lekarzem. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Jak wskazuje prof. Rutkowski wszelkie zmiany w postaci ciemnych plan lub zmian barwnikowych należy obserwować. Są one trudne w diagnostyce. Najlepiej więc w takiej sytuacji pokazać ją dermatologowi, który wykona dermatoskopię i będzie kontrolować ten fragment skóry.

Jednak statystyki dotyczące polskich pacjentów chorujących walczących z nowotworem skóry nie wyglądają optymistycznie. 1 na 3 osoby, u których wykryto czerniaka umiera. Dlaczego tak się dzieje?

- Trzeba podkreślić, że większość czerniaków da się wyleczyć całkowicie - uspokaja prof. Rutkowski. - Jednak wciąż dużo Polaków zgłasza się do lekarza za późno. Na przykład w Stanach Zjednoczonych i w Niemczech wyleczalność jest na poziomie 90 proc. Nie wynika to z tego, że stosowane są tam inne terapie. Po prostu pacjenci bardziej świadomie podchodzą do swojej skóry i zgłaszają się wcześniej do specjalisty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze