Lanolina - co to jest, rodzaje, właściwości, cena, czy lanolina może uczulać
Lanolina to popularny preparat, który skutecznie nawilża naskórek, chroniąc go przed nadmiernym przesuszeniem. Kobiety karmiące chętnie sięgają po lanolinę, ponieważ świetnie eliminuje ona podrażnienia powstałe na skutek laktacji. Co jeszcze warto wiedzieć o lanolinie? Jakie są inne właściwości tego preparatu?
1. Co to jest lanolina?
Lanolina jest woskiem naturalnym, pozyskiwanym z wełny owczej. Tłuszcz odkładający się na wełnie owiec chroni zwierzęta przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, niską temperaturą oraz wilgocią. Co ciekawe, owcze gruczoły łojowe wytwarzają sebum, które jest najbardziej zbliżone do ludzkiego łoju skórnego.
2. Rodzaje lanoliny
Z oczyszczonego oraz odwodnionego tłuszczu wytwarza się lanolinę bezwodną. Posiada ona dużą gęstość oraz ciemnożółtą lub żółtobrunatną barwę. Ten rodzaj lanoliny jest szeroko wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym, a także farmaceutycznym. Dla porównania, w lanolinie uwodnionej występuje około 25 procent wody.
3. Właściwości lanoliny
Lanolina od setek lat ceniona jest za swoje właściwości kosmetyczne. Składniki zawarte w lanolinie takie jak estry alkoholu, wyższe kwasy tłuszczowe, cholesterol czy alkohole nienasycone skutecznie chronią naskórek przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych np. suchym powietrzem, mrozem, deszczem, śniegiem czy zimnym wiatrem. Zastosowanie lanoliny pozwala uzyskać szczelną, tłustą ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.
Lanolina jest szeroko wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym, ponieważ stanowi ona doskonały nośnik substancji czynnych w maściach nawilżających czy kremach dermatologicznych. Pełniąc funkcję emulgatora, doskonale łączy frakcję wodną wraz z frakcją olejową.
Substancja wykazuje silne działanie regeneracyjne. Przeciwdziała odparowywaniu wody z naskórka, eliminuje przesuszenie, przeciwdziała pękaniu skóry. Maść na brodawki sutkowe z lanoliną to popularny preparat, po który sięgają matki karmiące. Produkt doskonale nawilża, chroni i pielęgnuje podrażnione brodawki w okresie laktacji. Co ważne, maść na sutki jest produktem niezwykle skutecznym, a przy tym niedrogim.
Lanolina może być stosowana w formie kosmetyku natłuszczającego i uelastyczniającego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że stosowanie jej opóźnia procesy starzenia się naskórka.
Lanolina to również doskonały kosmetyk pielęgnacyjny do włosów. Zapobiega rozdwajaniu się końcówek, ułatwia codzienne rozczesywanie.
Tłuszcz pozyskiwany z owczej wełny sprawdza się świetnie nie tylko w ochronie włosów. Stosowanie lanoliny przyspiesza gojenie się zadrapań i drobnych ran na skórze. Produkt przeciwdziała także powstawaniu nagniotków (odcisków) oraz pęcherzy na stopach.
4. Czy lanolina może uczulać?
Lanolina kosmetyczna to wydzielina z owczych gruczołów łojowych. Ten preparat pochodzenia zwierzęcego może u niektórych powodować reakcję uczuleniową jak inne produkty odzwierzęce takie jak chityna, wosk pszczeli, karmina czy miód.
Zastąpienie lanoliny produktem pochodzenia roślinnego nie zapobiega jednak występowaniu uczuleń. Preparaty pochodzenia naturalnego mogą uczulać podobnie jak produkty tworzone dzięki syntezie chemicznej.
5. Cena lanoliny
Cena lanoliny nie jest wysoka. Za jedną tubkę preparatu trzeba zapłacić około 8-13 złotych. Produkt można zakupić zarówno w drogeriach stacjonarnych, jak i internetowych. Lanolina dostępna jest również niemal w każdej aptece.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.