Trwa ładowanie...

Latem wirus atakuje inaczej. Są przerażeni objawami COVID-19

 Karolina Rozmus
18.08.2022 18:52
Nowy podwariant Omikronu może zaskakiwać uciążliwymi objawami
Nowy podwariant Omikronu może zaskakiwać uciążliwymi objawami (Facebook/Getty Images)

Choć wiele osób myśli, że latem koronawirus jest w odwrocie, to liczba relacji chorych przeczy temu przekonaniu. Co więcej, pozornie łagodny, przypominający przeziębienie podwariant Omikronu sprawia, że niektórzy są przerażeni. "Wczoraj miałam silną biegunkę, po niej złapały mnie ciepłe dreszcze, całe ciało mnie piekło. Wypiłam elektrolity, dostałam silnego bólu żołądka. Przy tym stan podgorączkowy. Dzisiaj jeszcze boli kręgosłup" – pisze Klaudia.

spis treści

1. Objawy COVID-19 latem

Relacje z forów poświęconych COVID-19 pokazują, że wirus poczyna sobie mimo upalnej pogody coraz śmielej, a spektrum objawów może być zaskakujące nawet dla doświadczonego lekarza.

Objawy COVID zmieniają się latem
Objawy COVID zmieniają się latem (Facebook)
Zobacz film: "Czym jest pulsoksymetr? Jak działa i czy potrzebujemy go w domu? Magdalena Krajewska odpowiada"

Historia Klaudii nie jest jedyna. "Osłabienie, potem wysoka gorączka, miałam ok. trzy dni, okropny ból gardła, kaszel. Dodatkowo zmiana smaku i węchu na kilka dni. Po chorobie pojawiły się zawroty głowy i nie mogę się wyleczyć z zapalenia zatok, które miałam przed covidem" – pisze inna użytkowniczka forum.

"U nas ból mięśni nie do opisania, brak sił, żeby wstać z łóżka, biegunka, wymioty, katar jak cholera i mokry kaszel z zielonym czymś. A do tego wszystkiego gorączka 39 st." – napisała Daria.

Takich historii jest wiele, a wspólnym mianownikiem pozytywny test w kierunku SARS-CoV-2. Prowadzona pod przewodnictwem brytyjskiego epidemiologa prof. Tima Spectora aplikacja ZOE COVID wskazuje, że obecnie do najczęściej występujących objawów należą:

  • ból gardła – zgłaszany przez 58 proc. ankietowanych,
  • ból głowy – dotykający 49 proc.,
  • zatkany nos lub wodnisty katar – na każdy z nich narzeka po 40 proc. osób,
  • kaszel – suchy dotyka 40 proc., a mokry – 37 proc.

- Choroba zaczyna się z reguły od bólu gardła, głowy oraz kataru i niewielkiego kaszlu, drapania w gardle, gorączki, bólów kostno-stawowych. Te objawy trwają zwykle kilka dni i są zależne od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, wieku i chorób współistniejących – przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Sutkowski, lekarz POZ i Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Wśród rzadszych dolegliwości wymieniane są: ból ucha, zaburzenia smaku i węchu, ból oczu i zawroty głowy, duszność lub ucisk w klatce piersiowej czy gorączka. W przebiegu infekcji, na co wskazują badania, mogą pojawić się także zmiany dermatologiczne, a nawet nietypowe objawy w jamie ustnej.

Na nie zwróciła uwagę jedna z osób piszących na forum. Załączyła zdjęcia przedstawiające obłożone gardło, pokryte białymi zmianami i język z nalotem przypominającym kożuch na mleku. Te pojawiły się w przebiegu COVID-19 i jak podkreśla autorka posta, nie są bolesne, nie noszą znamion anginy bakteryjnej.

"Gardło nie boli, jest tylko suchość, niesmak" – dodaje użytkowniczka.

To nie koniec, trzeba pamiętać, że mimo iż obecnie SARS-CoV-2 ma tendencję do mutowania w formy bardziej zaraźliwe, ale mniej zjadliwe niż wariant Delta, to wciąż może atakować płuca.

2. Znak, że Omikron atakuje płuca

Dr Tom Yadegar, pulmonolog i dyrektor medyczny oddziału intensywnej opieki medycznej w Providence Cedars-Sinai Tarzana Medical Center podkreśla, że COVID może przybierać różne formy – od zapalenia oskrzeli przez zapalenie płuc aż po niewydolność oddechową.

Dr William Li, lekarz, naukowiec i autor książek, przyznaje z kolei:

- W płucach wirus infekuje zarówno komórki płuc, jak i komórki naczyń krwionośnych. To je uszkadza i wywołuje stany zapalne, które mogą być niezauważalne, łagodne lub ciężkie – mówi.

Jednak ten podstępny wirus może powodować także "ciche" uszkodzenia dróg oddechowych oraz naczyń krwionośnych, dotykające nawet 30 proc. osób z long COVID. Lekarze zwracają uwagę, że infekcja u seniorów i osób z chorobami współistniejącymi, a także nałogowych palaczy tytoniu i astmatyków, może prowadzić do najgroźniejszych powikłań w obrębie tkanki płucnej.

Jak rozpoznać, że sytuacja jest poważna? Lekarze przyznają, że jeśli pojawi się śluz lub plwocina w trakcie kaszlu, to może to oznaczać, że wirus zaatakował oskrzela i potencjalnie tkanki płuc.

- Kiedy zmagamy się z kaszlem podczas COVID-19 warto, abyśmy przede wszystkim zwrócili uwagę na inne czynniki niż infekcja, które mogą ten kaszel powodować. Przykładowo: czy palimy papierosy, czy mamy astmę lub refluks. Jeśli wykluczymy te czynniki, to dopiero wtedy możemy zastanawiać się nad leczeniem kaszlu covidowego – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie dr Piotr Korczyński, pulmonolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Inne znaki, które powinny być alarmujące, to:

  • duszność - u niektórych pacjentów duszność jest skorelowana z niskim nasyceniem tlenem, co oznacza, że płuca nie są w stanie nadążyć za zapotrzebowaniem organizmu na tlen,

  • intensywny ból przy każdym wdechu wskazujący na zapalenie opłucnej,

  • hipoksja wynikająca z niedotlenienia organizmu.

- Ten rodzaj zapalenia jamy opłucnej, czyli przestrzeni między tkanką płucną a klatką piersiową może ulec zaostrzeniu u pacjentów z potencjalnie poważną infekcją. Każdy rodzaj bólu lub dyskomfortu w klatce piersiowej powinien zostać natychmiast oceniony przez lekarza – podsumowuje dr Yadegar.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze