Leczą boreliozę ziołami. Twierdzą, że to pomaga
"Stwierdzono u mnie boreliozę. Jak mogę ją leczyć? Tylko antybiotykiem?" - takie pytanie zadałam na forum z internecie. I dowiedziałam się, że tę chorobę odkleszczową można wyleczyć ziołami. - To zdumiewajace - mówi dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
Kontrowersyjne metody leczenia boreliozy są coraz bardziej popularne. Coraz więcej osób albo decyduje się na drastyczne w skutkach długotrwałe leczenie antybiotykiem, albo wybiera terapię innymi metodami. Jedna z nich jest ziołolecznictwo.
Na moje pytanie odpowiedziało kilka osób, jednak poszukiwania w sieci przyniosły lepszy efekt. Można tam znaleźć szereg rad, które mają pomóc w niwelowaniu objawów boreliozy.
"Miałam silne bóle głowy i stawów. Seria antybiotyków mi nie pomogła. Dopiero picie mieszanki ziołowej pomogło" - czytamy na forum.
Tego typu alternatywnych metod jest dużo więcej. Osoby chore na boreliozę stosują zatem np. czystek. "Mieszam go ze szczecią pospolitą, rdestem, targankiem, żeń-szeniem i zalewam wrzątkiem. Odstawiam do wystygnięcia i piję. Robię tak już 3 miesiące" - relacjonuje Elizzzaa na forum jednego z portali.
Internauci twierdzą, że pomocna w leczeniu boreliozy może być także sauna. "Polega to na tym, że choroba niejako wychodzi z organizmu razem z potem" - wyjaśnia maryan32.
"U mnie pomogło srebro koloidalne. Jest chyba najbardziej skuteczne" - ocenia Zofia.
1. Jedynie antybiotyk
Borelioza to choroba odkleszczowa, którą wywołuje m.in. bakteria o nazwie Borrelia burgdorferi. Zgodnie z wiedzą medyczną, choroby bakteryjne leczy się antybiotykoterapią. - Musi być ona jednak odpowiednio dobrana do pacjenta. Wszelkie metody alternatywne nie przyniosą skutku w postaci pełnego wyleczenia, mogą jedynie łagodzić objawy - informuje dr Michał Sutkowski.
Zobacz wideo na temat boreliozy:
Borelioza jest specyficzną chorobą. O tym, czy faktycznie jesteśmy nią zakażeni świadczy na pewno rumień wędrujący. Problem w tym, że występuje on jedynie w ok. 30 proc. przypadków. Dlatego osoby, które zostały ukąszone przez kleszcza powinny dokładnie obserwować swój organizm i w razie potrzeby, wykonać badanie w kierunku przeciwciał boreliozy. Jeśli wynik będzie dodatni, należe wdrożyć terapię.
- Zgodnie z zaleceniami m.in. Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych zaleca się antybiotykoterapię trwającą 21 dni - wyjaśnia Michał Sutkowski. Stosuje się tutaj zazwyczaj doksycyklinę, amoksycylinę, cefuroksym, ceftriakson lub cefotaksym. Terapia ta, wdrożona odpowiednio wcześnie (w I lub II fazie choroby), daje nadzieję na całkowitą remisję objawów.
Po leczeniu pacjenta uznaje się zazwyczaj za wyleczonego, a jedynym dowodem na skuteczność antybiotykoterapii jest zanik objawów.
Internauci nie do końca jednak są przekonani o słuszności takiego podejścia. Dlatego radzą sobie, by pić zioła i stosować
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.