Trwa ładowanie...

Leczenie bólu. Zimnem czy ciepłem? Sprawdzamy, jaką terapę wybrać

 Ewa Rycerz
24.05.2023 11:52
Ból stawów można łagodzić chłodnymi okładami
Ból stawów można łagodzić chłodnymi okładami (123rf)

Bóle kostno-stawowe są przykrą rzeczywistością. Dolegliwości tego typu zdarzają się często i nie od razu muszą wiązać się ze złamaniem. Skręcenie stawu, nadwyrężenie mięśnia czy naciągnięcie więzadła - te problemy są równie popularne. Leczymy je zazwyczaj lekami przeciwbólowymi, odpowiednio dobraną rehabilitacją i odpoczynkiem, ale proces rekonwalescencji nierzadko wspomaga terapia zimnem lub ciepłem. Który ze sposobów wybrać?

spis treści

Urazy ortopedyczne nie zawsze wymagają interwencji chirurga. Te o mniejszym stopniu degeneracji kości, mięśnia czy ścięgna, można wyleczyć w domu. Jednym ze sposobów są okłady. Mamy do wyboru albo te z lodem, albo rozgrzewające. Okazuje się, że każdy z nich należy zastosować w innym przypadku.

1. Ostre obrażenia

W przypadku nagłych i silnych kontuzji nie należy przykładać kompresów rozgrzewających. Taki zabieg może spowodować większy krwotok oraz stan zapalny, a w efekcie opóźnić gojenie się rany. Gdy uraz jest nagły i na skórze wystąpił krwiak, należy go jak najszybciej schłodzić. Przyłożenie lodu obkurcza naczynia krwionośne, co z kolei uśmierza ból i ogranicza dalsze powstawanie siniaków.

Pierwsze okłady rozgrzewające można nałożyć na ranę dopiero po ok. 6 tyg. od jej powstania. Po tym czasie stan zapalny powinien już się zmniejszyć, a siniaki - wchłonąć. Zastosowanie ciepłych kompresów nie powinno więc zaszkodzić, wręcz przeciwnie - może pomóc. Wyższa od ciepłoty ciała temperatura rozluźnia napięte mięśnie i łagodzi bóle stawowe, pomaga także zwiększyć zakres ruchu w stawie, który do tej pory dawał uczucie sztywnego.

2. Artretyzm

Zobacz film: "Dr Grzesiowski o powrocie dzieci do szkół"

Artretyzm (dna moczanowa, podagra) to choroba zapalna stawów. Jest spowodowana wytrącaniem się w płynie stawowym lub innych tkankach kryształków kwasu moczowego. Początkowo pojawia się stan zapalny, a następnie choroba zwyrodnieniowa. Dna moczanowa atakuje stawy, w późniejszym okresie uszkadza inne narządy. Daje uczucie silnego bólu i sztywności. Może obejmować stawy duże jak łokciowy, kolanowy, skokowy, barkowy, ale występuje także w tych mniejszych, np. w palcach u dłoni.

Choć leczenie artretyzmu wymaga przyjmowania specjalistycznych leków, jego objawy można łagodzić za pomocą ciepłych okładów. Rozluźnią one bolący staw i nieco uśmierzą ból.

3. Choroba zwyrodnieniowa stawów

Pierwszymi objawami choroby zwyrodnieniowej stawów są zwykle bóle w obrębie stawów. Choroba atakuje różne miejsca: łokcie, kostki, kolana czy palce u dłoni. Z biegiem czasu do dolegliwości bólowych dołączają inne symptomy: trzeszczenie stawów, ograniczenie ich naturalnej uchomości i problemy z poruszaniem się.

Dolegliwości związane z chorobą zwyrodnieniową złagodzą ciepłe kąpiele, okłady oraz maści rozgrzewające. Rozluźnią one napięte miejsce, co zmniejszy odczuwanie bólu i sztywności.

4. Naciągnięcia mięśni i skręcenia stawów

W przypadku urazu mechanicznego najlepiej skorzystać z obu sposobów łagodzenia bólu i opuchlizny. Niezależnie od tego, czy doszło do naciągnięcia mięśnia podczas gry w piłkę, czy do skręcenia stawu skokowego przy schodzeniu ze schodów, miejsce urazu najlepiej schłodzić. Taki zabieg natychmiast obkurczy naczynia krwionośne, ograniczy wystąpienie opuchlizny i złagodzi stan zapalny (w tym zaczerwienienie i tkliwość). Gdy miejsce urazu nieco się zagoi, można je delikatnie rozgrzewać, by uelastycznić staw.

5. Zapalenie ścięgna

Zapalenie ścięgna to problem, który obejmuje tkankę łączną między mięśniami a kośćmi. Jego przyczyną jest powtarzanie wiele razy tej samej czynności w ten sam sposób. Ruch ten nie musi wymagać dużej siły, wystarczy, że jest wielokrotnie wykonywany, np. podczas odśnieżania.

Sposobem na poradzenie sobie z zapaleniem ścięgna jest odpoczynek, powstrzymanie się od wykonywanej czynności oraz przyjmowanie leków przeciwbólowych. W złagodzeniu stanu zapalnego pomoże w tym wypadku okład z lodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze