Leczenie kanałowe - przebieg, wskazania, powikłania

Leczenie kanałowe zęba, inaczej leczenie endodontyczne, to zabieg stomatologiczny stosowany po to, by ocalić ząb, który w przeciwnym razie musiałby zostać usunięty. Wskazania do przeprowadzenia tego typu zabiegu to ból zęba spowodowany zapaleniem miazgi, zgorzelą, stanem zapalnym tkanek okołowierzchołkowych lub uszkodzeniem miazgi w wyniku urazu zęba. Do wypełniania zębów stosowane są różne preparaty stomatologiczne. Prawidłowo przeleczony i wypełniony kanał korzeniowy umożliwia dalsze prawidłowe funkcjonowanie zęba.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

7 nawyków, które niszczą zęby

Czy zdarza ci się gryźć ołówek, kiedy koncentrujesz się na pracy lub nauce? Rozgryzasz kostki lodu, które pływają w twoim napoju? Oba nawyki są niebezpieczne...

Leczenie kanałowe - przebieg

Leczenie kanałowe zęba rozpoczyna się od otwarcia komory zęba i oczyszczenie jej z miazgi (żywej lub martwej). Jeżeli miazga jest żywa wykonuje się to pod znieczuleniem miejscowym. Następnie usuwa się miazgę z kanału lub kanałów korzeniowych za pomocą specjalnych narzędzi stomatologicznych i przepłukuje środkami chemicznymi (podchloryn sodu i woda utleniona). W przebiegu opracowywania kanału następuje usunięcie pozostałości miazgi zębowej oraz toksyn bakteryjnych z kanalików zębowych. Czasami wskazane są kilkakrotne wymiany leków w kanałach celem uzyskania pełnego wyleczenia tkanek okołowierzchołkowych zęba.

Leczenie kanałowe zęba kończy się wypełnieniem kanału korzeniowego materiałem, który będzie obojętny dla organizmu. Są to materiały biozgodne. Wypełnienie kanału korzeniowego ma na celu szczelne zamknięcie tego otworu fizjologicznego, żeby nie doszło do ponownego zainfekowania tkanek okołowierzchołkowych. Martwy ząb stopniowo ulega przebarwieniu i jeżeli ten defekt kosmetyczny jest widoczny przy uśmiechu – można zaproponować pacjentowi takie rozwiązania jak: licówki (kompozytowe, porcelanowe) lub korony porcelanowe na wkładach koronowo-korzeniowych.

Leczenie kanałowe - wskazania i powikłania

Do leczenia kanałowego zęba kwalifikuje się ząb, jeżeli bodźce termiczne wywołują w nim długotrwałą reakcję bólową, kiedy ból zęba nasila się wieczorem i w nocy i przy dotyku i opukiwaniu, oraz kiedy pojawił się obrzęk okolicznych tkanek. Jeżeli ząb obumarł i rozwinęła się przewlekła zmiana okołowierzchołkowa – często nie występują objawy bólowe zęba, a diagnozuje się go na podstawie zdjęcia rtg i badaniem żywotności miazgi. Czasami podczas leczenia kanałowego zęba mogą zdarzyć się powikłania. Zaliczamy do nich: niedopełnienie bardzo zakrzywionego kanału, przedostanie się materiału poza wierzchołek zęba, złamanie narzędzia w kanale, przebicie kanału i inne. W przypadku odczuwania przez pacjenta bólu, lekarz może zlecić zażycie środków przeciwbólowych i antybiotyków. Czasami, jeżeli leczenie kanałowe zęba nie przyniesie pożądanych efektów, wskazane jest usunięcie zęba.

Marta Bednarska, 3 miesiące temu

Bibliografia

  • Krupiński J. Endodoncja praktyczna, Wydawnictwo Kwintesencja, Warszawa 2008, ISBN 978-83-85700-52-4
  • Jańczuk Z. (red.), Endodoncja kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004, ISBN 83-200-2961-9
  • Bain C.A. Planowanie leczenia stomatologicznego, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-14-0

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze (2)
~paulina
~paulina ponad rok temu

Proszę niech ktoś poleci dobrego dentystę w Szczecinie, który posiada rewelacyjne znieczulenie takie, żeby nic nie bolało!!! Dawno nie byłam u dentysty. Ostatni raz miałam robione leczenie kanałowe i dostałam super znieczulenie - zero bólu!! Niestety zakład zlikwidowany. Teraz czeka mnie to samo. Pomóżcie!!! Interesuje mnie również cena. Oczywiście prywatnie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leczenie kanałowe - przebieg, wskazania, powikłania
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Leczenie kanałowe - przebieg, wskazania, powikłania
Leczenie kanałowe zęba - przebieg, wskazania, powikłania

Ząb leczony kanałowo

Ząb leczony kanałowo

Zęby „martwe" leczy się kanałowo.

Transfuzja krwi - skład i funkcje krwi, wskazania, przebieg, preparaty krwi, powikłania

Transfuzja

Transfuzja

Celem transfuzji jest substytucja składników krwi.

Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Cystoskop

Cystoskop

Wziernik stosowany do cystoskopii wprowadza się przez cewkę do pęcherza moczowego.

Choroby jamy ustnej

Endodoncja

Kanałowe leczenie to dział, którym zajmuje się stomatologia estetyczna, zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz chorób (...) tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia w endodoncji...

Glistnica - przebieg zakażenia, objawy i leczenie

Pasożyt glisty ludzkiej

Pasożyt glisty ludzkiej

Inwazje i powikłania glistnicy spowodowanej obecnością glisty ludzkiej, powodują ok. 20 tysięcy zgonów rocznie na całym świecie.

Stomatologia - działy, najczęstsze zabiegi

Resekcja zęba - czym jest, wskazania, przeciwwskazania, cena

, powikłania, od czego zależy koszt * Zęby - budowa szczęki, leczenie kanałowe, protezy, wybielanie * Ropa w zębie - czym jest, przyczyny powstawania (...) także zmian chorobowych wewnątrz niego. Zabieg...