Trwa ładowanie...

Leczenie kanałowe - przebieg, wskazania i powikłania

Leczenie kanałowe zęba, inaczej leczenie endodontyczne, to zabieg stomatologiczny stosowany po to, by ocalić ząb, który w przeciwnym razie musiałby zostać usunięty. Wskazania do przeprowadzenia tego typu zabiegu to ból zęba spowodowany zapaleniem miazgi, zgorzelą, stanem zapalnym tkanek okołowierzchołkowych lub uszkodzeniem miazgi w wyniku urazu zęba. Do wypełniania zębów stosowane są różne preparaty stomatologiczne. Prawidłowo przeleczony i wypełniony kanał korzeniowy umożliwia dalsze prawidłowe funkcjonowanie zęba.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy leczenie kanałowe musi kojarzyć się z bólem?"

spis treści

1. Leczenie kanałowe - przebieg

Leczenie kanałowe zęba rozpoczyna się od otwarcia komory zęba i oczyszczenie jej z miazgi (żywej lub martwej). Jeżeli miazga jest żywa wykonuje się to pod znieczuleniem miejscowym. Następnie usuwa się miazgę z kanału lub kanałów korzeniowych za pomocą specjalnych narzędzi stomatologicznych i przepłukuje środkami chemicznymi (podchloryn sodu i woda utleniona).

W przebiegu opracowywania kanału następuje usunięcie pozostałości miazgi zębowej oraz toksyn bakteryjnych z kanalików zębowych. Czasami wskazane są kilkakrotne wymiany leków w kanałach celem uzyskania pełnego wyleczenia tkanek okołowierzchołkowych zęba.

Leczenie kanałowe zęba kończy się wypełnieniem kanału korzeniowego materiałem, który będzie obojętny dla organizmu. Są to materiały biozgodne. Wypełnienie kanału korzeniowego ma na celu szczelne zamknięcie tego otworu fizjologicznego, żeby nie doszło do ponownego zainfekowania tkanek okołowierzchołkowych.

Martwy ząb stopniowo ulega przebarwieniu i jeżeli ten defekt kosmetyczny jest widoczny przy uśmiechu – można zaproponować pacjentowi takie rozwiązania jak: licówki (kompozytowe, porcelanowe) lub korony porcelanowe na wkładach koronowo-korzeniowych.

Zobacz także:

2. Leczenie kanałowe - wskazania i powikłania

Do leczenia kanałowego kwalifikuje się ząb, jeżeli bodźce termiczne wywołują w nim długotrwałą reakcję bólową, kiedy ból zęba nasila się wieczorem i w nocy i przy dotyku i opukiwaniu, oraz kiedy pojawił się obrzęk okolicznych tkanek. Jeżeli ząb obumarł i rozwinęła się przewlekła zmiana okołowierzchołkowa – często nie występują objawy bólowe zęba, a diagnozuje się go na podstawie zdjęcia rtg i badaniem żywotności miazgi. Czasami podczas leczenia kanałowego zęba mogą zdarzyć się powikłania.

Zaliczamy do nich: niedopełnienie bardzo zakrzywionego kanału, przedostanie się materiału poza wierzchołek zęba, złamanie narzędzia w kanale, przebicie kanału i inne. W przypadku odczuwania przez pacjenta bólu, lekarz może zlecić zażycie środków przeciwbólowych i antybiotyków. Czasami, jeżeli leczenie kanałowe zęba nie przyniesie pożądanych efektów, wskazane jest usunięcie zęba.

Następny artykuł: Odbudowa zęba

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.