Leczenie niefarmakologiczne prostaty
Do chorób prostaty zalicza się: rak prostaty, zapalenie gruczołu krokowego oraz łagodny rozrost prostaty. Choroby te w dużym stopniu zależą od wieku mężczyzny. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia chorób prostaty. Leczenie prostaty wymaga zazwyczaj czasu i zaangażowania ze strony pacjenta. Oprócz farmakoterapii, w leczeniu chorób prostaty coraz szersze uznanie zdobywają metody niefarmakologiczne. Poniżej kilka słów na ich temat.
1. Protezy cewkowe
Protezy cewkowe, początkowo stosowane jako leczenie paliatywne w zaawansowanych stadiach choroby nowotworowej stercza, obecnie są używane także w łagodnym przeroście gruczołu. Protezy cewkowe są skuteczne wszędzie tam, gdzie różne procesy chorobowe doprowadzają do zwężenia cewki moczowej i utrudniają odprowadzanie moczu z pęcherza moczowego. Stenty mogą być wykonane z trwałych materiałów i pozostawać w gruczole na stałe bądź wykazywać biodegradalność i rozkładać się po kilku miesiącach. Rodzaj protezy cewkowej implikuje różne skutki uboczne tego typu leczenia.
2. Leczenie bólu u chorych z przerzutami raka stercza
W leczeniu bólów kostnych u chorych z zaawansowanym rakiem gruczołu krokowego, poza leczeniem farmakologicznym, wykorzystywana może być medycyna nuklearna. Dolegliwości bólowe zmniejszać może radioterapia – czy to w formie napromieniowania wiązką zewnętrzną, czy też jako radiofarmaceutyki (najczęściej zawierające stront, samar lub ren).
3. Krioterapia
Jest metodą stosowaną w leczeniu raka prostaty i niekiedy w łagodnym przeroście prostaty. Krioterapia polega na wprowadzeniu do gruczołu krokowego gazu o niskiej temperaturze. Gaz ten, przechodząc w postać stałą, niszczy chorą tkankę. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu i konieczny jest krótki pobyt w szpitalu. Krioterapia proponowana może być raczej jako leczenie uzupełniające niż samodzielna metoda, gdyż stosowana jest od niedawna i nie porównywano jej skuteczności z tradycyjnymi sposobami leczenia.
4. Radioterapia w leczeniu raka gruczołu krokowego
Radioterapia to niszczenie komórek nowotworowych za pomocą promieniowania X. Radioterapia jest stosowana głównie u pacjentów, u których choroba obejmuje sam gruczoł krokowy lub w przypadku, gdy nowotwór zajął prostatę i przylegające do niej tkanki. W leczeniu raka prostaty zastosowanie znajdują dwa rodzaje radioterapii: teleradioterapia i brachyterapia.
Teleradioterapia to napromieniowanie wiązką, która ma swoje źródło na zewnątrz ciała pacjenta (metoda wiązki zewnętrznej). Brachyterapia to napromieniowanie samego guza ze źródła znajdującego się w jego pobliżu. Działana niepożądane, takie jak biegunki, krew w stolcu, bóle brzucha występują rzadziej w nowoczesnych metodach terapii, nakierowanych głównie na guz, z oszczędzeniem tkanek sąsiednich.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.