Leczenie zębów na NFZ. Za co nie musimy płacić u dentysty? #ZdrowaPolka
Leczenie zębów nie kojarzy się przyjemnie. Zwykle idąc na prywatną wizytę do dentysty nastawiamy się na zostawienie mnóstwa pieniędzy w gabinecie. Warto wiedzieć, że z niektórych usług możemy skorzystać bezpłatnie, w ramach umowy z NFZ. Co wyleczymy za darmo?
1. Darmowy przegląd jamy ustnej
W przychodni stomatologicznej, która ma podpisany kontrakt z NFZ dentysta przyjmuje bez skierowania. Nie ma rejonizacji, więc możemy sami zdecydować, do której placówki chcemy uczęszczać. Gdy zgłosimy się do takiej placówki z bólem zęba, powinniśmy zostać przyjęci jeszcze tego samego dnia.
Osoby, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne mają prawo raz w roku zgłosić się na badanie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej. W ciągu roku trzy razy mogą mieć też bezpłatne badanie kontrolne.
Raz w roku mogą też zgłosić się na skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego.
2. Lepsze plomby tylko na przednich zębach
W ramach kontraktu z NFZ mamy prawo do bezpłatnego leczenia próchnicy. Jakość tego leczenia zależy jednak od tego, które zęby objęte są próchnicą. W przypadku przednich zębów (od jedynek do trójek) możemy liczyć na lepsze plomby chemoutwardzalne.
Dalsze zęby można bezpłatnie wypełnić jedynie amalgamatem. Zawsze możesz jednak skorzystać z bezpłatnego znieczulenia miejscowego. A co z leczeniem kanałowym?
Zanim lekarz podejmie decyzję o leczeniu kanałowym, musi najpierw prześwietlić zęba. Badanie to jest wykonywane w ramach NFZ. Jeśli jednak okaże się, że ząb wymaga dalszego leczenia, znów wszystko zależy od jego usytuowania. Zęby od jedynki do trójki możesz wyleczyć za darmo. Za pozostałe trzeba zapłacić i to niemało.
Darmowe leczenie kanałowe wszystkich zębów przysługuje jedynie kobietom w ciąży i w okresie połogu.
3. Usunięcie zębów na NFZ
W ramach kontraktu z NFZ pacjent ma również prawo do darmowego usunięcia zęba jedno i wielokorzeniowego. Może też poddać się operacji chirurgicznego usunięcia zęba – np. ósemek.
Osoby, które straciły powyżej 5 zębów mają prawo do ruchomej protezy częściowej. Musi ona wystarczyć na 5 lat. Raz na dwa lata można ją darmowo poprawić.
4. Darmowe leczenie zębów dla dzieci
Narodowy Fundusz Zdrowia więcej uwagi poświęca profilaktyce stanu zębów u młodych pacjentów. Po pierwsze mają prawo do darmowej wizyty adaptacyjnej przed ukończeniem 6. roku życia. Na NFZ można również wykonać tzw. impregnację zębiny zębów mlecznych, czyli lakierowanie.
Dzieciom do 18. roku życia finansuje się też plomby na mleczakach i operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba. Mogą też skorzystać z usuwania kamienia nazębnego, nie częściej niż raz na 6 miesięcy.
Jeśli dziecko ma wadę zgryzu, można ją za darmo skorygować przy pomocy ruchomego aparatu ortodontycznego. Opcja ta przysługuje tylko dzieciom, które nie ukończyły 12. roku życia.
Mimo że za większość usług musimy płacić, warto skorzystać też z przysługujących nam bezpłatnych świadczeń.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.