Leczenie zespołu Aspergera - metody, leki
Leczenie zespołu Aspergera polega na stosowaniu terapii poznawczo-behawioralnej i treningu komunikacji. Główne symptomy zespołu Aspergera są nieuleczalne. Jednak dzięki stosowanym metodom leczenia wiele dzieci dotkniętych tym zespołem może wyrosnąć na szczęśliwych i dobrze przystosowanych do życia w społeczeństwie dorosłych. Jakie są metody leczenia zespołu Aspergera? Jakie leki wykorzystywane są w terapii?
Większość dzieci z zespołem Aspergera jest w stanie skorzystać z terapii, które koncentrują się na zmianach behawioralnych i nauce umiejętności społecznych. Mając dziecko dotknięte tym zespołem, warto zdecydować się więc na współpracę z profesjonalistą.
1. Metody leczenia zespołu Aspergera
Leczenie dzieci z zespołem Aspergera skupia się między innymi na treningu komunikacji i umiejętności społecznych. Dzieci z tym zespołem mogą być w stanie nauczyć się niepisanych reguł socjalizacji i komunikacji, gdy są one podawane w bezpośredni sposób i ćwiczone metodą powtarzania. Takie zajęcia przypominają nieco naukę języka obcego.
Dzieci z zespołem Aspergera mogą nauczyć się także mówić w bardziej naturalny sposób, z właściwą intonacją i rytmem zdania. Ponadto ćwiczona jest umiejętność interpretowania technik komunikacyjnych, na przykład gestów, kontaktu wzrokowego, tonu głosu, humoru i sarkazmu.
Istotną rolę w leczeniu dzieci z zespołem Aspergeraodgrywa terapia poznawczo-behawioralna. Pod tym pojęciem kryją się różne techniki, które mają na celu ograniczenie problemów z zachowaniem, na przykład przerywania rozmówcom, zachowań obsesyjnych oraz wybuchów gniewu. Poza tym terapia zakłada rozwijanie umiejętności rozpoznawania uczuć i radzenia sobie z napięciem.
Terapia poznawczo-behawioralna koncentruje się zwykle na nauczeniu dziecka identyfikowania problematycznych sytuacji, takich jak obecność w nieznanym miejscu lub wydarzenie towarzyskie, oraz wybieraniu wyuczonej strategii, by zwycięsko wyjść z wyzwania.
2. Leki na zespół Aspergera
Nie istnieją leki przeznaczone wyłącznie dla dzieci z zespołem Aspergera, ale niektóre specyfiki mogą łagodzić część symptomów zespołu, na przykład zaburzenia lękowe, depresję lub nadpobudliwość.
Stosowane są na przykład leki neuroleptyczne, które pomagają redukować łatwość wpadania w irytację. Ich przyjmowanie wiąże się jednak ze skutkami ubocznymi, takimi jak przybranie na wadze oraz podwyższony poziom cukru we krwi.
W leczeniu objawów zespołu Aspergera takich jak nadpobudliwość oraz problemy ze słuchaniem innych stosowane są sympatolityki. Ich skutki uboczne to:
- senność,
- bóle głowy,
- zaparcia,
- moczenie nocne,
- łatwe wpadanie w irytację.
Inne wykorzystywane leki to selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, które leczą depresję i pomagają kontrolować powtarzające się zachowania. Mogą jednak powodować niepokój i poddenerwowanie.
Stosunkowo często stosowany jest także lek blokujący receptory dopaminowe i serotoninowe, który pomaga złagodzić poddenerwowanie oraz łatwość wpadania w irytację. Środek ten może wywoływać problemy ze snem, katar i zwiększenie apetytu. Ponadto może powodować podwyższenie poziomu cholesterolu i cukru we krwi.
Kolejnym lekiem przepisywanym osobom z zespołem Aspergera jest lek przeciwpsychotyczny, który ogranicza zachowania powtarzające się. Może on jednak zwiększać łaknienie i powodować senność, powodować wzrost wagi, wyższy poziom cukru we krwi i cholesterolu.
Z powodu braku stuprocentowo skutecznego leku na zespół Aspergera niektórzy rodzice szukają pomocy w medycynie niekonwencjonalnej. Jednak większość alternatywnych metod nie została jeszcze do końca zbadania. Co więcej, część z tych metod jest nie tylko nieskuteczna, ale wręcz szkodliwa.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.