Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Malwina Linard-Krawczyńska

Leczenie zespołu suchego oka - skuteczne metody

Avatar placeholder
13.11.2017 13:55
Leczenie ZSO
Leczenie ZSO (123rf)

Zespół suchego oka to uciążliwa dolegliwość, która może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Niestety, jedyne, co można zrobić, to łagodzić jej objawy. Dlatego też okuliści polecają stosowanie kropli do oczu, a w przypadku braku poprawy po ich zastosowaniu, zaawansowane metody leczenia ZSO.

1. Krople do oczu

Preparaty te należą do najbardziej popularnych metod leczenia zespołu suchego oka. Wystarczy zakropić jedną kroplę do worka spojówkowego i kilkukrotnie zamrugać, by dokładnie rozprowadzić ją po gałce ocznej. Aplikacja jest szybka i prosta, a ulga natychmiastowa.

W skład kropli do oczu najczęściej wchodzą substancje, których zadaniem jest nawilżenie oka oraz usunięcie ewentualnych zanieczyszczeń znajdujących się na jego powierzchni. Krople takie można stosować kilkukrotnie w ciągu dnia, kiedy tylko poczujemy, że nasze oko robi się suche.

Niektóre preparaty mają w swoim składzie również substancje natłuszczające, np. Systane® Balance. Są one szczególnie istotne w przypadku osób, u których warstwa lipidowa filmu łzowego jest niewystarczająca, co powoduje szybsze odparowywanie łez oraz ich destabilizację.

Zobacz film: "Leki biologiczne na łuszczycę"

Przy wyborze kropli do oczu cierpiący na zespół suchego oka powinni zwrócić uwagę na dwie sprawy.

  1. Pierwszą z nich jest zawartość konserwantów, które mogą uczulić i dodatkowo podrażnić, dlatego też im jest ich mniej, tym lepiej. Na rynku dostępne są krople w specjalnych fiolkach, które nie zawierają ich w ogóle, np. Systane® Ultra UD. Poza tym pojedyncze opakowania można zostawić na wszelki wypadek w kilku miejscach, np. samochodzie, przy komputerze czy w torebce.
  2. Drugą jest czas, na jaki łagodzone są objawy. Warto wybierać te, które mają formę żelową i na długo zapewniają ulgę. Do tego rodzaju kropli należą np. Systane® Gel Drops lub Systane® Hydration. Ich aplikacja wygląda tak samo, jak w przypadku tradycyjnych kropli. Tworzą one jednak na powierzchni oka „żelowy opatrunek”, który, łącząc się z naturalnym filmem łzowym, przywraca odpowiedni poziom nawilżenia powierzchni oka. Można je stosować zarówno w dzień, jak i w nocy.

Jedynym obostrzeniem przy stosowaniu kropli do oczu jest ewentualna alergia na składnik leku. Osoby, które są alergikami lub w przeszłości zauważyły u siebie objawy uczulenia, powinny dokładnie zapoznać się z ulotką preparatu i w razie wątpliwości zasięgnąć porady swojego lekarza.

2. Zaawansowane metody leczenia zespołu suchego oka

Czasami jednak krople do oczu nie przynoszą oczekiwanego efektu. Ich działanie może być zbyt słabe lub zbyt krótkie, przez co nie spełniają swojej funkcji. W takim przypadku okulista może zastosować okluzję punktów łzowych. Polega ona na zamknięciu punktów łzowych specjalnymi „zatyczkami”. Dzięki temu łzy dłużej pozostają na oku i lepiej je nawilżają.

Okluzja może być:

  1. Czasowa – na okres 1-2 tygodni. W celu jej przeprowadzenia stosuje się zatyczki kolagenowe i hydrożelowe.
  2. Odwracalna – na 2-3 miesiące. Wprowadza się zatyczki silikonowe.
  3. Trwała – czyli kauteryzacja termiczna lub laserowa punktów łzowych.

Zabieg wykonuje się podczas wizyty u okulisty. Specjalista na samym początku znieczula oko, tak by uchronić pacjenta przed dyskomfortem. Następnie dobiera odpowiedni rozmiar zatyczki – jest to bardzo ważny etap, gdyż nie może być ona zbyt mała ani zbyt duża. Ten etap nie występuje przy zatyczkach z hydrożelu, ponieważ one same dostosowują się do rozmiarów punktów łzowych.

W przypadku ciężkiego zespołu suchego oka stosuje się nowoczesną metodę leczenia, czyli cyklosporynę w kroplach.

Zespół suchego oka jest chorobą, której nie można wyleczyć. Dysponujemy jednak środkami umożliwiającymi pozbycie się uciążliwych objawów, dzięki czemu codzienne funkcjonowanie nie będzie sprawiało kłopotów. Łzawienie oraz odczucie piasku pod powiekami odejdą w zapomnienie, jeśli będziemy regularnie stosować nawilżające krople do oczu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze