Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Leczenie zeza - metody leczenia, korekcja, okulary

Leczenie zeza powinno rozpocząć się od leczenia choroby podstawowej, która go wywołuje. Poprawienie zdolności wędrującego oka do prawidłowego ogniskowania można uzyskać, nosząc zalecone przez lekarza okulary. Zmiana szkieł powinna być dokonywana w miarę potrzeby, na podstawie powtarzanych co pół roku badań wzroku. Są to przypadki, w których przyczyną zaburzeń w ustawieniu oczu są zaburzenia akomodacji (czyli dostosowywania się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach).

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Metody leczenia zeza

Zasłanianie zdrowego oka stosowane jest w przypadku stwierdzenia niedowidzenia. Na podobnej zasadzie działa metoda oparta na podawaniu do zdrowego oka kropel do oczu rozszerzających źrenice. Stosowana jest także metoda pleoptyczna lecząca niedowidzenie przy użyciu odpowiedniej aparatury. Polega ona na pobudzaniu obszaru dołeczkowego bodźcami świetlnymi przy równoczesnym wyłączaniu miejsca fałszywej fiksacji. Metody te są stosowane u dzieci powyżej 4. roku życia, ze względu na możność współpracy.

2. Korekcja zeza

W procesie terapeutycznym bardzo ważne miejsce zajmuje leczenie chirurgiczne. Ma ono na celu wyrównanie siły działania mięśni okoruchowych tak, aby gałki oczne były ustawione i poruszały się równolegle. Metoda wykonywania zabiegu jest zależna od przyczyny zaburzenia. Zazwyczaj wykonuje się nacięcie na ścianie zewnętrznej oka, by wyregulować napięcie wywierane przez mięśnie zewnętrzne.

Możliwe jest również wykonanie tak zwanego zabiegu resekcyjnego podczas badania okulistycznego . W jego trakcie lekarz poprawia położenie mięśni ocznych za pomocą ich skracania. Podczas trwania operacji skraca on jeden z mięśni i na nowo łączy jego końce. Z kolei recesja to ich wydłużanie. Mięśnie przenosi się do tyłu i zamyka szwami. Do zabiegu chirurgicznego chorób oczu przystępuje się zazwyczaj, gdy zostało wyeliminowane niedowidzenie i rozpoczął się proces przywracania prawidłowego obuocznego widzenia.

3. Okulary na zez oka

Kolejny etap postępowania terapeutycznego polega na wyrobieniu prawidłowego obuocznego widzenia podczas badania wzroku. W tym celu wykorzystuje się metody ortoptyczne. Zastosowanie pryzmatów w leczeniu zeza towarzyszącego polega na przesunięciu obrazu powstającego na siatkówce w pożądanym kierunku. Szkła pryzmatyczne są zakładane na korygujące wadę wzroku, tj. refrakcji, szkła okularowe.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

 Aleksandra Katarzyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza